Rozdział 7 - Rozliczenia w okresie przejściowym po zakończeniu roku budżetowego - Szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.247.1814

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2006 r.

Rozdział  7

Rozliczenia w okresie przejściowym po zakończeniu roku budżetowego

§  21.
1.
W celu zaliczenia operacji dokonanych z końcem roku budżetowego na rachunkach właściwego roku budżetowego, wprowadza się okres przejściowy dla operacji na rachunkach bankowych sądów po zakończeniu roku budżetowego, odpowiadający okresowi przejściowemu dla operacji na rachunkach bankowych budżetu państwa.
2.
W okresie do dnia 8 stycznia roku następującego po roku budżetowym, a gdy ten dzień jest wolny od pracy, do pierwszego dnia roboczego po tym terminie, na rachunki bankowe sądów roku ubiegłego zalicza się:
1)
dochody pobrane do dnia 31 grudnia przez kasy sądów;
2)
dochody budżetowe sądów wpłacone do dnia 31 grudnia do kas banków;
3)
nadwyżki dochodów własnych sądów oraz wpłaty części zysku gospodarstw pomocniczych przekazane do dnia 31 grudnia;
4)
rozliczone przez sądy dochody budżetowe paragrafu klasyfikacji budżetowej "Wpływy do wyjaśnienia";
5)
wydatki budżetowe sądów z tytułu przyjętych do dnia 31 grudnia przez banki, urzędy pocztowe, instytucje finansowe i placówki handlowe czeków rozrachunkowych;
6)
zwroty wydatków budżetowych sądów dokonanych z wydatków do dnia 31 grudnia, zwroty środków niewykorzystanej akredytywy budżetowej oraz zwroty środków sum na zlecenie;
7)
zwroty sum niewłaściwie zaliczonych na rachunki bieżące sądów.
3.
Do dnia 15 stycznia roku następującego po roku budżetowym na rachunkach bankowych roku ubiegłego dokonuje się następujących rozliczeń:
1)
sądy przekazują zrealizowane dochody budżetowe na odpowiedni rachunek dochodów centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa;
2)
dysponenci trzeciego stopnia przekazują niewykorzystane środki budżetowe na rachunki bieżące dysponentów wyższego stopnia, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej;
3)
na rachunek bieżący właściwych dysponentów dokonywany jest zwrot dotacji, w zakresie określonym w art. 144 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, z wyjątkiem dotacji, których termin wykorzystania określa rozporządzenie wydane na podstawie art. 157 ustawy o finansach publicznych.
4.
W okresie przejściowym po zakończeniu roku budżetowego dysponenci poszczególnych stopni w sądach przekazują niewykorzystane środki budżetowe na rachunki bieżące roku ubiegłego dysponentów wyższych szczebli w następujących terminach:
1)
sądy rejonowe - w terminie do dnia 15 stycznia - na rachunek bieżący właściwego sądu okręgowego;
2)
sądy okręgowe - w terminie do dnia 20 stycznia - na rachunek bieżący właściwego sądu apelacyjnego;
3)
sądy apelacyjne - w terminie do dnia 25 stycznia - na odpowiedni rachunek wydatków centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa.