Rozdział 4 - Zasady i tryb dokonywania zmian w planach finansowych sądów - Szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.247.1814

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2006 r.

Rozdział  4

Zasady i tryb dokonywania zmian w planach finansowych sądów

§  8.
1.
Dysponent główny na podstawie zawiadomienia wymienionego w § 10 ust. 1 przepisu wykonawczego, o którym mowa w § 2 pkt 3 lit. b, dokonuje niezwłocznie zmian w wydatkach budżetu państwa w części odpowiadającej sądom.
2.
Dysponent główny zawiadamia, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia dokonania zmian w planach finansowych, dysponentów głównych części budżetu odpowiadającej obszarowi apelacji o zmianach w ich planach finansowych, wynikających z decyzji, o których mowa w ust. 1, oraz o zmianach dokonanych przez siebie.
3.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują wydatki w szczegółowości układu wykonawczego i stanowią podstawę do wprowadzenia zmian w planach finansowych odpowiednich sądów.
4.
Dysponenci główni części budżetu odpowiadającej obszarowi apelacji wprowadzają zmiany w planach finansowych sądów apelacyjnych oraz sądów im podległych i w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, informują o wprowadzonych zmianach podległe jednostki.
5.
Dysponenci drugiego stopnia wprowadzają zmiany w planach finansowych sądów okręgowych oraz sądów im podległych i w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, informują o wprowadzonych zmianach podległe jednostki.
§  9.
Dysponent główny może dokonywać, w uzasadnionych przypadkach, zmian w projektach planów finansowych i w planach finansowych dysponentów niższych stopni, przenosząc wydatki między rozdziałami i paragrafami klasyfikacji wydatków w ramach części i działu, z zastrzeżeniem art. 148 ustawy o finansach publicznych.
§  10.
1.
Dysponent główny części budżetu odpowiadającej obszarowi apelacji oraz dysponenci drugiego i trzeciego stopnia - w zakresie swojej właściwości - upoważnieni są, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz w granicach określonych przez dysponenta wyższego stopnia, do dokonywania zmian w projektach planów finansowych i w planach finansowych wydatków w obrębie jednego rozdziału, z wyłączeniem wydatków majątkowych, na zasadach określonych w art. 148 ust. 2-4 ustawy o finansach publicznych, z tym, że:
1)
do przeniesień wydatków zmniejszających planowane wydatki na wynagrodzenia wymagana jest zgoda dysponenta głównego;
2)
wnioski do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o wyrażenie zgody na dokonanie przeniesień w trybie określonym w art. 148 ust. 2 ustawy o finansach publicznych kierowane są za pośrednictwem dysponenta głównego;
3)
dysponent główny może w przypadkach uzasadnionych sytuacją finansową sądownictwa pozostawić wniosek, o którym mowa w pkt 2, bez biegu, informując o tym wnioskodawcę.
2.
Dysponent główny może ograniczyć lub zawiesić na czas określony uprawnienie dysponentów, o których mowa w ust. 1, do dokonywania przeniesień wydatków.
3.
O decyzjach, które dotyczą zmian, o których mowa w ust. 1, podejmujący decyzję informuje niezwłocznie właściwego dysponenta odpowiednio wyższego lub niższego stopnia.
4.
Dysponent główny części budżetu odpowiadającej obszarowi apelacji zawiadamia dysponenta głównego o podjętych przez siebie i podległych mu dysponentów decyzjach wprowadzających zmiany w planach finansowych wydatków w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zmian.