Rozdział 6 - Rachunki bankowe sądów - Szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.97.876

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 2006 r.

Rozdział  6

Rachunki bankowe sądów

§  12. 
1. 
Kasową obsługę budżetu sądów prowadzi się z wykorzystaniem rachunków bankowych bieżących i pomocniczych, w tym również w walutach obcych, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych oraz przepisem wykonawczym, o którym mowa w § 2 pkt 3 lit. c) - z uwzględnieniem poniższych przepisów.
2. 
Obsługę bankową sądów w zakresie rachunków bieżących prowadzi Narodowy Bank Polski.
3. 
Obsługę bankową rachunków pomocniczych sądów, w tym również w walutach obcych, prowadzą banki mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym wyboru banku dokonuje się z zachowaniem przepisów o zamówieniach publicznych.
4. 
Obsługa bankowa rachunków bieżących gospodarstw pomocniczych może być wykonywana przez inne banki mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym wyboru banku dokonuje się z zastrzeżeniem jak w ust. 3.
5. 
Obsługa bankowa rachunków budżetu sądów prowadzona jest zgodnie z art. 107 ust. 4 ustawy o finansach publicznych.
§  13. 
1. 
Rachunki bieżące sądów - z wyodrębnieniem subkont dochodów i wydatków - służą do rozliczeń operacji finansowych związanych z realizacją dochodów i wydatków sądów.
2. 
Na rachunki bieżące sądów - subkonto dochodów przyjmowane są:
1)
dochody sądów oraz wpłaty części zysku gospodarstw pomocniczych,
2)
wpływy z tytułu zwrotu wydatków, jeżeli zwrot następuje po upływie roku budżetowego, w którym dokonano wydatku,
3)
wpływy z tytułu oprocentowania środków zgromadzonych na rachunkach pomocniczych, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
3. 
Z rachunków bieżących sądów - subkonto dochodów dokonywane są:
1)
zwroty nadpłat i kwot nienależnie pobranych wraz z oprocentowaniem regulowanym odrębnymi przepisami,
2)
przelewy zrealizowanych dochodów na odpowiednie subkonto rachunku bieżącego właściwego miejscowo urzędu skarbowego.
4. 
Pobrane dochody budżetowe, z zastrzeżeniem § 20 ust. 3, sądy przekazują dwa razy w miesiącu na rachunki bieżące właściwych miejscowo urzędów skarbowych, według stanu środków na:
1)
15 dzień miesiąca - do 20 dnia miesiąca,
2)
25 dzień miesiąca - do ostatniego dnia miesiąca.
5. 
Na rachunki bieżące sądów - subkonto wydatków przyjmowane są:
1)
wpływy środków pieniężnych od dysponenta wyższego stopnia,
2)
zwrot środków pieniężnych z rachunków bieżących - subkonto wydatków dysponenta niższego stopnia,
3)
wpływy z tytułu zwrotu wydatków dokonywanych w tym samym roku, w którym poniesiono wydatki.
6. 
Z rachunków bieżących sądów - subkont wydatków dokonywane są:
1)
wydatki bieżące i inwestycyjne,
2)
przekazania dotacji ujętych w ustawie budżetowej,
3)
przelewy środków pieniężnych do dysponentów niższego stopnia niezwłocznie po otrzymaniu środków od dysponenta wyższego stopnia,
4)
zwroty środków niewykorzystanych w danym roku budżetowym na rachunek bieżący - subkonto wydatków dysponenta wyższego stopnia.
7. 
Dotacje, o których mowa w ust. 6 pkt 2, przekazywane są z rachunku bieżącego - subkonto wydatków dysponenta głównego części budżetu odpowiadającej obszarowi apelacji lub dysponenta drugiego stopnia, jeżeli dysponent główny i odpowiednio dysponent wyższego stopnia ujął w jego planie finansowym ten rodzaj wydatków w związku z realizacją dotowanego zadania.
8. 
Jeżeli przy sądzie utworzone jest gospodarstwo pomocnicze, dyrektor odpowiednio sądu apelacyjnego, sądu okręgowego, kierownik finansowy sądu rejonowego lub prezes sądu rejonowego przekazuje gospodarstwu pomocniczemu dotacje przedmiotowe lub dotacje na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe z rachunku bieżącego sądu, z zastrzeżeniem ust. 7.
9. 
Gospodarstwo pomocnicze posiada odrębny rachunek bankowy, z którego może dokonywać wypłat do wysokości sum zgromadzonych na rachunku.
10. 
Odsetki od środków własnych gospodarstwa pomocniczego, z wyłączeniem dotacji z budżetu, zgromadzone na rachunku, o którym mowa w ust. 9, stanowią przychody gospodarstwa pomocniczego.
§  14. 
1. 
Polecenia przelewu oraz dowody wpłat na rachunki i wypłat z rachunków bieżących sądów zawierają, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, symbol paragrafu klasyfikacji budżetowej w polu "tytułem".
2. 
Polecenia przelewu służące do przekazywania środków budżetowych, o których mowa w § 11, zawierają w polu "tytułem" symbol 920.
3. 
Polecenia przelewu związane z przekazem dochodów, o których mowa w § 13 ust. 3 pkt 2, zawierają w polu "tytułem" symbol XX-930, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
W miejscu umownego XX - pierwszy element symbolu wymienionego w ust. 3 - wpisuje się właściwy symbol części budżetu odpowiadającej właściwemu sądowi apelacyjnemu.
5. 
Polecenia przelewu związane z przekazywaniem i zwrotem dotacji zawierają w polu "tytułem" podziałki klasyfikacji budżetowej w szczegółowości: część, rozdział, paragraf.
§  15. 
Na rachunku pomocniczym sądy mogą wyodrębniać środki na akredytywę budżetową, sum depozytowych i sum na zlecenie.
§  16. 
1. 
Akredytywa budżetowa - wyodrębnienie środków na czas określony lub do odwołania - służy finansowaniu zadań z środków budżetowych sądu zleconych przez sąd jednostce organizacyjnej, osobie fizycznej albo wykonywanych przez ośrodek zamiejscowy lub wydział zamiejscowy sądu.
2. 
Dysponent główny części budżetu odpowiadającej obszarowi apelacji i dysponent drugiego stopnia za zgodą dysponenta głównego otwiera rachunek pomocniczy dla finansowania zadań w formie akredytywy budżetowej - na czas określony lub do odwołania - i wskazuje osobę upoważnioną do dysponowania jej środkami.
3. 
Rachunek pomocniczy, o którym mowa w ust. 2, podlega zamknięciu z upływem okresu, na który otwarto akredytywę lub z dniem jej odwołania, a stan środków na dzień jej zamknięcia przekazuje się na rachunek bieżący - subkonto wydatków sądu, z którego przekazano środki.
4. 
Środki akredytywy budżetowej niewykorzystane do końca roku budżetowego zwraca się do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego na rachunek bieżący - subkonto wydatków sądu, z którego przekazano środki.
§  17. 
1. 
Sumy na zlecenie służą do:
1)
finansowania z środków zleceniodawcy zadań zleconych do wykonania sądom przez inne jednostki organizacyjne,
2)
gromadzenia środków na finansowanie inwestycji realizowanych ze źródeł innych niż środki własne sądów, otrzymanych od innych jednostek organizacyjnych.
2. 
Dysponent główny części budżetu odpowiadającej obszarowi apelacji, dysponent drugiego stopnia i dysponent trzeciego stopnia otwiera, za zgodą dysponenta głównego, jeden rachunek pomocniczy dla wykonania zadań, o których mowa w ust. 1.
3. 
Środki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli pochodzą z środków budżetowych, sąd zwraca do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego na rachunek bieżący - subkonto wydatków państwowej jednostki budżetowej, która przekazała środki.
4. 
Sąd po wykonaniu zlecenia w terminie określonym w umowie rozlicza się przed zleceniodawcą z otrzymanych środków, a pozostałe środki przekazuje na rachunek zleceniodawcy.
§  18. 
1. 
Sumy depozytowe są to sumy obce (środki pieniężne) przechowywane przez sądy, w szczególności kaucje, wadia oraz sumy stanowiące przedmiot sporu otrzymane w związku z postępowaniem sądowym.
2. 
Depozyty sądów w postaci środków pieniężnych, składane w związku z postępowaniem karnym, karnym skarbowym, administracyjnym, cywilnym oraz w sprawach o wykroczenia w wypadku konieczności zachowania konkretnych egzemplarzy środków pieniężnych sądy przekazują do przechowywania bankom w postaci depozytu zamkniętego.
3. 
Depozyty sądów w postaci środków pieniężnych zarówno w pieniądzu krajowym, jak i w walutach obcych, składane w związku z postępowaniem karnym, karnym skarbowym, administracyjnym, cywilnym oraz w sprawach o wykroczenia, z zastrzeżeniem ust. 2, sądy przechowują w bankach na rachunkach pomocniczych dla sum depozytowych.
4. 
Sumy depozytowe w postaci pieniądza krajowego lub walut obcych są przechowywane na rachunku pomocniczym sądu.
5.  1
 (utracił moc).
6. 
Oprocentowanie sum depozytowych oraz sum na zlecenie stanowiących własność osób fizycznych, prawnych i innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej powiększa ich wartość, z zastrzeżeniem ust. 2, 3, 5 i 7.
7. 
Oprocentowanie sum depozytowych oraz sum na zlecenie złożonych przez państwowe jednostki budżetowe, państwowe zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze państwowych jednostek budżetowych stanowi dochody budżetu państwa.
§  19. 
Sądy prowadzą jeden rachunek pomocniczy dla sum depozytowych i sum na zlecenie złożonych w pieniądzu krajowym oraz odrębny rachunek pomocniczy dla depozytów złożonych w walutach obcych.
1 § 18 ust. 5 został uznany za niezgodny z art. 179 § 5 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U.01.98.1070) i art. 92 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 września 2006 r. (Dz.U.06.164.1167). Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 14 września 2006 r.