Rozdział 5 - Ograniczanie wypłaty emerytur i rent inwalidzkich oraz zawieszanie i zmniejszanie rent rodzinnych z tytułu osiąganych dochodów - Szczegółowe zasady postępowania i właściwość organów w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i uprawnionych członków ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.138.742

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1999 r.

Rozdział  5

Ograniczanie wypłaty emerytur i rent inwalidzkich oraz zawieszanie i zmniejszanie rent rodzinnych z tytułu osiąganych dochodów

§  30.
1.
Przy ustalaniu, czy wystąpiły okoliczności powodujące ograniczenie emerytury i renty inwalidzkiej, określone w art. 41 ustawy, uwzględnia się wynagrodzenie lub dochód z tytułu wykonywania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, której wykonywanie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, zwane dalej "dochodem".
2.
Dochody, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się również, gdy emeryt lub rencista nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, ponieważ ma ustalone prawo do emerytury (renty) lub jest ubezpieczony z innego tytułu.
3.
Za dochód osiągnięty uważa się faktyczny dochód uzyskany przez emeryta lub rencistę w danym roku kalendarzowym.
4.
Dochód wypłacony z tytułu pracy zarobkowej lub działalności, o której mowa w ust. 1, wykonywanej przed miesiącem, od którego ustalono prawo do emerytury lub renty, zwanych dalej "świadczeniem", nie ma wpływu na ograniczenie świadczeń.
§  31.
1.
Dochody osiągnięte z dwóch lub więcej tytułów wymienionych w § 30 ust. 1 sumuje się.
2.
Przy ustalaniu kwoty osiągniętego dochodu dolicza się kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
§  32.
1.
Emeryt lub rencista zawiadamia organ emerytalny niezwłocznie o podjęciu (zaprzestaniu) pracy lub działalności, o której mowa w § 30 ust. 1, zwanej dalej "działalnością", a także o każdorazowej podwyżce wysokości dochodu.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, potwierdza zakład pracy, informując o wysokości ustalonego dochodu.
3.
W zawiadomieniu o podjęciu działalności emeryt lub rencista składa oświadczenie o osiąganiu dochodu, który łącznie z emeryturą lub rentą, bez uwzględnienia dodatków, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy:
1)
nie będzie przekraczał w danym roku w stosunku miesięcznym kwoty podstawy wymiaru emerytury lub renty,
2)
będzie przekraczał w danym roku w stosunku miesięcznym kwotę podstawy wymiaru emerytury lub renty.
§  33.
1.
Jeżeli z otrzymanego zawiadomienia, o którym mowa w § 32, wynika, że emeryt lub rencista osiąga dochód:
1)
nie powodujący ograniczenia świadczenia - organ emerytalny wypłaca świadczenie w pełnej przysługującej wysokości,
2) 7
powodujący ograniczenie świadczenia - organ emerytalny dokonuje, w sposób określony w ust. 2, ograniczenia świadczenia, które łącznie w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 25% kwoty rocznego świadczenia bez dodatków, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy.
2.
W celu ustalenia wysokości ograniczenia świadczenia organ emerytalny oblicza:
1)
kwotę dochodu, która nie powoduje ograniczenia świadczenia w danym roku kalendarzowym, jako różnicę między roczną kwotę podstawy wymiaru świadczenia a roczną całą kwotą przysługującego świadczenia,
2)
kwotę dochodu, którą zainteresowany osiągnie prawdopodobnie w danym roku kalendarzowym, na podstawie przedłożonych dowodów,
3)
roczną kwotę maksymalnego ograniczenia świadczenia,
4)
różnicę między kwotą dochodu, o którym mowa w pkt 2, a kwotą dochodu, o którym mowa w pkt 1; w razie gdy ustalona w ten sposób kwota jest większa od kwoty, o której mowa w pkt 3, do dalszych obliczeń przyjmuje się roczną kwotę maksymalnego ograniczenia świadczenia,
5)
miesięczną kwotę ograniczenia, którą stanowi iloraz kwoty ustalonej w sposób określony w pkt 4 i liczby miesięcy przypadających od terminu ograniczenia świadczenia do końca roku kalendarzowego.
3. 8
W wypadku ograniczenia świadczenia osobie uprawnionej wypłaca się kwotę stanowiącą różnicę między kwotą przysługującego świadczenia a kwotą ustaloną w sposób określony w ust. 2.
4.
Wysokość kwoty ograniczenia ulega ponownemu ustaleniu - każdorazowo - po dokonanej waloryzacji świadczenia.
§  34.
1.
Ograniczenie świadczenia, o którym mowa w § 33 ust. 1 pkt 2, jest dokonywane od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o ograniczeniu świadczenia.
2.
Ograniczenie świadczenia, o którym mowa w ust. 1, trwa od czasu zmiany treści oświadczenia zainteresowanego (zawiadomienia) o wysokości osiąganego dochodu lub o nieosiąganiu dochodu.
3. 9
W roku kalendarzowym, w którym zainteresowany nabył lub utracił uprawnienia do emerytury lub renty inwalidzkiej, ograniczenie wypłaty świadczenia z tytułu osiąganego wynagrodzenia lub dochodu następuje proporcjonalnie do liczby miesięcy, za które przysługuje świadczenie.
§  35. 10
 
1.
Emeryt lub rencista zawiadamia organ emerytalny do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym.
2.
Zakład pracy (pracodawca) zawiadamia organ emerytalny do końca lutego każdego roku kalendarzowego o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym.
3.
Urząd skarbowy zawiadamia organ emerytalny do końca maja każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym z wykonywania działalności, o której mowa w art. 48 ust. 3 ustawy.
§  35a. 11
 
1.
Organ emerytalny, na podstawie dokumentów, o których mowa w § 35 ust. 1-3, ustala łączną kwotę dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym oraz dokonuje ostatecznego rozliczenia wysokości wypłaconego w tym czasie świadczenia.
2.
Dokonując rozliczenia, o którym mowa w ust. 1, organ emerytalny:
1)
ustala należną roczną kwotę ograniczenia świadczenia za rok ubiegły, z uwzględnieniem łącznej kwoty rocznego dochodu, o której mowa w ust. 1; § 33 ust. 2 pkt 1-4 stosuje się odpowiednio,
2)
porównuje należną roczną kwotę ograniczenia świadczenia z sumą miesięcznych kwot ograniczenia dokonanego w roku ubiegłym.
3.
Jeżeli należna roczna kwota ograniczenia świadczenia jest:
1)
mniejsza od sumy kwot ograniczenia świadczenia w roku ubiegłym - kwotę różnicy zwraca się w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania dokumentów, o których mowa w § 35 ust. 1 i 2,
2)
większa od sumy miesięcznych kwot ograniczenia świadczenia w roku ubiegłym - kwotę różnicy potrąca się z bieżącego, przysługującego świadczenia.
4.
Ustalenie, o którym mowa w ust. 3, może ulec zmianie na podstawie zawiadomienia urzędu skarbowego.
5.
W wypadku śmierci emeryta lub rencisty, zwrot różnicy, o której mowa w ust. 3 pkt 1, następuje na wniosek osób określonych w art. 47 ustawy w terminie miesiąca od złożenia wniosku i dokumentów potwierdzających wysokość osiągniętych dochodów.
§  36.
Przy ustalaniu kwoty dochodu powodującej ograniczenie świadczeń nie uwzględnia się dochodów, o których mowa w § 30 ust. 1, wypłaconych z tytułu działalności wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1995 r.
§  37.
Renty rodzinne podlegają zawieszaniu lub zmniejszaniu, z zastrzeżeniem art. 24 pkt 3 ustawy, z tytułu osiąganych przez osobę uprawnioną do tego świadczenia wynagrodzenia lub dochodu z pracy, na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
7 § 33 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 listopada 1996 r. (Dz.U.96.139.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.
8 § 33 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 listopada 1996 r. (Dz.U.96.139.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.
9 § 34 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 listopada 1996 r. (Dz.U.96.139.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.
10 § 35 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 listopada 1996 r. (Dz.U.96.139.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.
11 § 35a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 listopada 1996 r. (Dz.U.96.139.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.