Rozdział 2 - Tryb postępowania przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności - Szczegółowe zasady orzekania o stopniu niepełnosprawności oraz wydawania opinii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.7.60

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 2001 r.

Rozdział  2

Tryb postępowania przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności

§  6.
1.
Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zwany dalej "wnioskiem", składa się do powiatowego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności, o którym mowa w § 22 ust. 1, zwanego dalej "powiatowym zespołem".
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby zainteresowanej, datę jej urodzenia oraz adres zamieszkania,
2)
numer PESEL,
3)
określenie celu, dla którego niezbędne jest uzyskanie orzeczenia,
4)
dane dotyczące sytuacji społecznej i zawodowej,
5)
oświadczenie osoby zainteresowanej lub osób, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej "ustawą", o prawdziwości danych zawartych we wniosku,
6)
podpis osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego albo upoważnionego przez nich na piśmie przedstawiciela instytucji pomocy społecznej.
3.
Do wniosku załącza się zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty, w tym medyczne, umożliwiające ustalenie stopnia niepełnosprawności. Zaświadczenie lekarskie powinno być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4.
Jeżeli przedłożona wraz z wnioskiem dokumentacja medyczna jest niewystarczająca do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, przewodniczący powiatowego zespołu zawiadamia osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego o konieczności, zakresie i terminie uzupełnienia dokumentacji o wyniki badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych lub obserwacji szpitalnych.
5.
Jeżeli złożone dokumenty nie spełniają wymogów określonych w ust. 2 i 3, przewodniczący powiatowego zespołu wzywa osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego albo przedstawiciela instytucji pomocy społecznej do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  7.
1.
Wniosek złożony do powiatowego zespołu przewodniczący powiatowego zespołu kieruje do rozpatrzenia na posiedzeniu składu orzekającego oraz ustala termin tego posiedzenia.
2.
W posiedzeniu składu orzekającego bierze udział osoba zainteresowana, którą zawiadamia się, za zwrotnym poświadczeniem odbioru, o terminie posiedzenia najpóźniej na 14 dni przed posiedzeniem, z zastrzeżeniem § 8 ust. 3 i § 9 ust. 2.
3.
O terminie posiedzenia, o którym mowa w ust. 2, zawiadamia się przedstawiciela ustawowego osoby zainteresowanej.
4.
Z posiedzenia sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie składu orzekającego.
§  8.
1.
W razie niestawiennictwa osoby zainteresowanej na posiedzenie składu orzekającego sprawę pozostawia się bez rozpoznania, chyba że w okresie 30 dni od dnia posiedzenia osoba ta przedstawi informację o okolicznościach uzasadniających niestawiennictwo.
2.
W razie usprawiedliwionej nieobecności osoby zainteresowanej przewodniczący powiatowego zespołu wyznacza nowy termin rozpatrzenia sprawy, co najmniej po upływie 30 dni od dnia pierwszego terminu.
3.
Jeżeli przyczyną niestawienia się osoby zainteresowanej na posiedzenie składu orzekającego jest stwierdzona zaświadczeniem lekarskim długotrwała lub nie rokująca poprawy choroba uniemożliwiająca osobiste stawiennictwo, orzeczenie lekarza o stanie zdrowia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, może być sporządzone w miejscu pobytu tej osoby. Przepis § 9 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
W celu wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przewodniczący składu orzekającego sporządza orzeczenie o stanie zdrowia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na podstawie bezpośredniego badania osoby zainteresowanej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku osoby z ciężką, przewlekłą, ograniczającą możliwość poruszania się chorobą lub przebywającej w szpitalu, orzeczenie o stanie zdrowia może być wydane bez bezpośredniego badania tej osoby, jeżeli przewodniczący składu orzekającego uzna posiadaną dokumentację za wystarczającą do wydania orzeczenia.
§  10.
1.
Skład orzekający może rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności bez wzywania osoby zainteresowanej na posiedzenie w przypadkach, o których mowa w § 8 ust. 3 i w § 9 ust. 2. O terminie posiedzenia należy zawiadomić osobę zainteresowaną, informując ją o nieobowiązkowym stawiennictwie.
2.
W razie niezgodności ocen co do stopnia niepełnosprawności lub wskazań, o których mowa w art. 6 ust. 6 ustawy, rozstrzygająca jest ocena przewodniczącego składu orzekającego.
3.
Członek składu orzekającego w razie odmiennej oceny, o której mowa w ust. 2, zgłasza na piśmie zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem. Zgłoszenie zdania odrębnego odnotowuje się w protokole.
4.
Orzeczenie składu orzekającego, podpisane przez wszystkich jego członków, przewodniczący ogłasza na posiedzeniu.
5.
Powiatowy zespół wydaje orzeczenie o umorzeniu postępowania w razie:
1)
zgonu osoby zainteresowanej,
2)
wycofania wniosku przez osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego albo przedstawiciela instytucji pomocy społecznej.
§  11.
1.
Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności zawiera:
1)
oznaczenie zespołu, który je wydał,
2)
datę wydania orzeczenia,
3)
podstawę prawną,
4)
nazwisko i imię osoby zainteresowanej,
5)
datę i miejsce urodzenia osoby zainteresowanej oraz adres zamieszkania lub pobytu,
6)
numer PESEL,
7)
zaliczenie lub odmowę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności,
8)
przyczynę niepełnosprawności,
9)
stwierdzenie, czy stopień niepełnosprawności orzeczono na stałe lub na czas określony,
10)
datę lub okres zaistnienia niepełnosprawności,
11)
datę lub okres zaistnienia ustalonego stopnia niepełnosprawności,
12)
okres, na jaki orzeczono stopień niepełnosprawności,
13)
wskazania określone przez skład orzekający stosownie do art. 6 ust. 6 ustawy,
14)
uzasadnienie,
15)
pouczenie o przysługującym odwołaniu,
16)
podpis z podaniem imienia i nazwiska przewodniczącego składu orzekającego oraz podpisy członków tego składu.
2.
Uzasadnienie orzeczenia o odmowie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności powinno zawierać w szczególności wskazanie faktów, które skład orzekający uznał za istotne w sprawie, dokumentów, na których się oparł, zaliczając do stopnia niepełnosprawności, lub przyczyn, z powodu których odmówił zaliczenia do stopnia niepełnosprawności. W przypadku wydania orzeczenia uwzględniającego w całości żądanie osoby zainteresowanej, skład orzekający może odstąpić od uzasadnienia.
3.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności doręcza się na piśmie osobie zainteresowanej oraz przedstawicielowi ustawowemu w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia na posiedzeniu składu orzekającego.
§  12.
1.
W przypadku posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego na czas określony, ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności wymaga złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3.
2.
W przypadku posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego na stałe, ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności może nastąpić na podstawie zmian w stanie zdrowia osoby zainteresowanej w stosunku do stanu zdrowia będącego podstawą wydania posiadanego orzeczenia.
3.
Jeżeli załączona dokumentacja medyczna oraz bezpośrednie badanie przez przewodniczącego składu orzekającego nie wskazuje na pogorszenie stanu zdrowia osoby zainteresowanej, będącego podstawą orzeczenia wydanego na stałe, skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie ustalenia stopnia niepełnosprawności.
§  13.
1.
Osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy albo przedstawiciel instytucji pomocy społecznej może wnieść, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności, zwanego dalej "wojewódzkim zespołem", za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.
2.
Powiatowy zespół, który wydał orzeczenie, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania, jeżeli w tym terminie nie wydał nowego orzeczenia.
3.
Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.
§  14.
Tryb postępowania przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności przed powiatowym zespołem stosuje się odpowiednio do postępowania przed wojewódzkim zespołem.