§ 8. - Szczegółowe zasady obliczania przyrostu wynagrodzeń i kwot obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.19.90

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1985 r.
§  8.
1.
Podstawą do ustalenia przyrostu wynagrodzeń i produkcji sprzedanej w okresach kwartalnych, w rachunku narastającym, jest odpowiednio 1/4, 1/2 i 3/4 kwoty wynagrodzeń i produkcji sprzedanej roku bazowego, ustalonej stosownie do § 2-4 oraz 6.
2.
Jednostki gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą, w której występują w ciągu roku znaczne wahania relacji pomiędzy produkcją sprzedaną a wynagrodzeniami, mogą obliczać przyrost kwoty wynagrodzeń oraz produkcji sprzedanej w okresach kwartalnych w rachunku narastającym przez porównanie wielkości osiągniętych w okresie obliczeniowym z wielkościami w analogicznym okresie roku bazowego, ustalonymi z uwzględnieniem przepisów § 2-4 oraz 6.
3.
Przyjęty w rozliczeniu za I kwartał sposób ustalania przyrostu wynagrodzeń oraz produkcji sprzedanej obowiązuje również w rozliczeniach za następne kwartały.
4.
W jednostkach gospodarczych, w których wystąpił spadek produkcji sprzedanej, kwotę wynagrodzeń roku bazowego ustaloną stosownie do § 2-4 oraz 6 zmniejsza się o procent spadku produkcji sprzedanej, skorygowany współczynnikiem korygującym 0,8.
5.
Wskaźnik przyrostu wynagrodzeń roku obliczeniowego wolnego od obciążeń ustala się mnożąc procent wzrostu produkcji sprzedanej przez współczynnik korygujący.
6.
Jeżeli w rozliczeniu za I, II lub III kwartał procentowy przyrost produkcji sprzedanej netto jest wyższy o więcej niż 3 punkty od procentowego przyrostu przychodu ze sprzedaży stanowiącego podstawę ustalania wartości produkcji sprzedanej netto, z uwzględnieniem wpływu zmian cen w sposób określony odrębnymi przepisami, to jednostka gospodarcza jest obowiązana przedstawiać urzędowi skarbowemu do weryfikacji obliczenie tej produkcji wraz z deklaracją, o której mowa w § 14 ust. 2.
7.
W wypadkach, o których mowa w ust. 6, urząd skarbowy dokonuje w jednostce gospodarczej weryfikacji produkcji sprzedanej netto na podstawie danych źródłowych do końca następnego kwartału.