§ 3. - Szczegółowe zasady i tryb wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.153.1766

Akt utracił moc
Wersja od: 11 marca 2004 r.
§  3.
1.
Wojewoda wydaje decyzję w sprawie przyrzeczenia, uwzględniając sytuację na rynku pracy oraz kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.
2. 2
W toku postępowania w sprawie przyrzeczenia wojewoda bierze pod uwagę informacje:
1)
starosty powiatu właściwego dla miejsca wykonywania pracy, o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy,
2)
pracodawcy o podjętych przez niego działaniach w zakresie powierzenia pracy, która jest przedmiotem wniosku, obywatelowi polskiemu lub cudzoziemcowi posiadającemu zezwolenie na osiedlenie się, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy lub korzystającemu z ochrony czasowej w Rzeczypospolitej Polskiej; działania te uznaje się za niewystarczające, jeżeli pracodawca ograniczył się do złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy.
2a. 3
Jeżeli charakter wykonywanej przez cudzoziemca pracy wymaga częstej zmiany miejsca wykonywania pracy, informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 1, udziela starosta powiatu właściwego dla siedziby pracodawcy.
2b. 4
Działania starosty, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, w celu zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy polegają w szczególności na:
1)
analizie ewidencji zarejestrowanych osób bezrobotnych i poszukujących pracy,
2)
analizie ofert pracy zgłoszonych do urzędu pracy,
3)
inicjowaniu działań w celu upowszechnienia oferty także wśród osób niebędących w ewidencji jako bezrobotne lub poszukujące pracy.
2c. 5
W toku postępowania, o którym mowa w ust. 2b, starosta nie bierze pod uwagę wskazanych w ofercie pracy wymagań, jeżeli nie są one odpowiednie do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać.
2d. 6
W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 1, dotyczy cudzoziemców - wspólników lub akcjonariuszy spółek prawa handlowego zamierzających wykonywać pracę lub cudzoziemców zamierzających pełnić funkcję w zarządzie osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą, ocena sytuacji na lokalnym rynku pracy może zostać przeprowadzona w formie analizy przydatności pracodawcy dla tego rynku pracy.
2e. 7
Wojewoda wydaje decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia w szczególności, gdy pracodawca:
1)
odmówi bez uzasadnionej przyczyny zatrudnienia osób bezrobotnych lub poszukujących pracy skierowanych przez starostę na stanowisko proponowane cudzoziemcowi,
2)
wnioskuje o wydanie zezwolenia w stosunku do cudzoziemca, którego kwalifikacje, umiejętności lub proponowane wynagrodzenie nie są odpowiednie do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać; wojewoda może żądać od wnioskodawcy wystąpienia do właściwych organów w celu określenia poziomu wykształcenia cudzoziemca lub potwierdzenia równoważności zagranicznych dokumentów o jego wykształceniu,
3)
w postępowaniu o wydanie zezwolenia:
a)
złożył wniosek zawierający nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje lub dołączył do niego dokumenty zawierające takie dane,
b)
zeznał nieprawdę lub zataił prawdę, albo w celu użycia za autentyczny podrobił lub przerobił dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używał,
4)
złożył wniosek przed upływem roku od dnia stwierdzenia przez wojewodę faktu naruszenia przez pracodawcę przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
5)
prowadzi działalność, która nie jest odpowiednia do stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy zaproponowanych cudzoziemcowi.
2f. 8
Wojewoda wydaje pracodawcy decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia w stosunku do cudzoziemca, który:
1)
został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności,
2)
został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej na karę pozbawienia wolności, której wykonanie zostało zawieszone - do czasu zakończenia okresu próby,
3)
rok przed złożeniem przez pracodawcę wniosku o wydanie zezwolenia naruszył przepisy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu; naruszenie przez cudzoziemca tych przepisów zostało stwierdzone przez wojewodę w wyniku przeprowadzonej kontroli,
4)
jest stroną postępowania w sprawie zobowiązania do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub o wydalenie.
2g. 9
Wojewoda wydaje decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia, gdy wniosek dotyczy wykonywania pracy przez cudzoziemców - wspólników lub akcjonariuszy spółek prawa handlowego zamierzających wykonywać pracę lub cudzoziemców zamierzających pełnić funkcję w zarządzie osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą, jeżeli wnioskodawca:
1)
nie wykaże, że prowadzi działalność z zyskiem, od którego odprowadzany jest podatek dochodowy od osób prawnych, w szczególności przez zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych,
2)
nie osiąga zysku, którego wysokość wskazuje, że działalność podmiotu jest korzystna dla gospodarki,
3)
nie prowadzi działalności przyczyniającej się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia nowych miejsc pracy, lub
4)
w momencie rozpoczynania działalności nie wykaże środków pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków, o których mowa w pkt 1 i 3.
2h. 10
Przepisów ust. 2g pkt 1-3 nie stosuje się, jeżeli pracodawca wykaże prowadzenie inwestycji pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków w nich określonych.
3. 11
(uchylony).
4.
Jeżeli praca ma być wykonywana przez cudzoziemca także w innym województwie niż województwo, na którego terenie znajduje się siedziba pracodawcy, wojewoda wydaje decyzję w sprawie przyrzeczenia po zasięgnięciu opinii wojewody, na którego terenie praca ta będzie także wykonywana.
5.
Przyrzeczenie wydawane jest na czas oznaczony, dla określonego cudzoziemca i pracodawcy, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy.
6.
Przyrzeczenie wystawiane jest w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz przyrzeczenia zatrzymuje wojewoda, dwa egzemplarze przyrzeczenia otrzymuje pracodawca, który następnie przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi. Wzór przyrzeczenia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
3 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
4 § 3 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
5 § 3 ust. 2c dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
6 § 3 ust. 2d dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
7 § 3 ust. 2e dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
8 § 3 ust. 2f dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
9 § 3 ust. 2g dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
10 § 3 ust. 2h dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
11 § 3 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.236) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.