Szczegółowe zasady i tryb wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych, w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła oraz określenie organów uprawnionych do kontroli przestrzegania wprowadzonych ograniczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.60.386

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych, w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła oraz określenia organów uprawnionych do kontroli przestrzegania wprowadzonych ograniczeń. *

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042) zarządza się, co następuje:
1.
Ograniczenia w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych, w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła mogą być wprowadzone po wyczerpaniu, przez przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące obrót paliwami stałymi i ciekłymi oraz przez operatorów systemu w odniesieniu do paliw i energii dostarczanych za pomocą sieci, wszystkich możliwych środków służących zaspokojeniu potrzeb odbiorców na te paliwa i energie oraz przy dołożeniu najwyższej staranności w zakresie zapewnienia maksymalnych dostaw z dostępnych źródeł.
2.
Przy ustalaniu ograniczeń, o których mowa w ust. 1, należy brać pod uwagę znaczenie odbiorców dla gospodarki i funkcjonowania państwa, w szczególności wykonujących zadania z zakresu użyteczności publicznej.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
operatorze - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie i dystrybucję paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła za pomocą sieci, odpowiadające za ruch sieciowy, lub przedsiębiorcę upoważnionego przez to przedsiębiorstwo do prowadzenia ruchu sieciowego,
2)
operatorze systemu - należy przez to rozumieć operatora sieci służącej do przesyłania i dystrybucji paliw gazowych o ciśnieniu 0,4 MPa i wyższym lub sieci służącej do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej o napięciu 220 kV i wyższym,
3)
operatorze systemu rozdzielczego - należy przez to rozumieć operatora sieci rozdzielczej służącej do przesyłania i dystrybucji paliw gazowych o ciśnieniu niższym niż 0,4 MPa lub sieci rozdzielczej służącej do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej o napięciu niższym niż 220 kV.
1.
Wniosek, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042), zwanej dalej "ustawą", Minister Gospodarki sporządza na podstawie zgłoszeń:
1)
operatorów systemu - w odniesieniu do paliw gazowych i energii elektrycznej,
2)
wojewodów - w odniesieniu do paliw stałych i ciekłych oraz ciepła.
2.
Zgłoszenia, o których mowa w ust. 1, są przekazywane do Ministra Gospodarki w terminach umożliwiających zapobieżenie zagrożeniom bezpieczeństwa energetycznego państwa i bezpieczeństwa osób oraz znacznym stratom materialnym.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
1)
rodzaj paliw lub energii, dla których wnioskuje się wprowadzenie ograniczenia,
2)
odbiorców, których ograniczenia mają dotyczyć,
3)
grupy odbiorców, którzy powinni być wyłączeni z ograniczenia,
4)
czas trwania wnioskowanych ograniczeń,
5)
ilość paliw stałych lub ciekłych.
1.
Ograniczenia w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych polegają na sprzedaży tych paliw na podstawie wydanych odbiorcom upoważnień do zakupu określonych ilości paliw.
2.
Ograniczenia w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła polegają na:
1)
ograniczaniu maksymalnego godzinowego i dobowego poboru paliw gazowych,
2)
ograniczaniu maksymalnego poboru mocy elektrycznej oraz dobowego poboru energii elektrycznej,
3)
zmniejszaniu lub przerwaniu dostaw ciepła.
3.
Ograniczenia określone w ust. 1 i 2 nie mogą powodować zagrożenia bezpieczeństwa ludzi oraz uszkodzenia lub zniszczenia obiektów technologicznych.
Ograniczenia w dostarczaniu i poborze dotyczą odbiorców:
1)
paliw gazowych pobierających co najmniej 10.000 m3 na dobę tych paliw,
2)
energii elektrycznej o mocy zamówionej powyżej 300 kW.
1.
Operatorzy są zobowiązani do opracowania planów wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła.
2.
Plany wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze paliw gazowych lub energii elektrycznej podlegają:
1)
uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, jeżeli są opracowywane przez operatorów systemów,
2)
uzgodnieniu z właściwym operatorem systemu, jeżeli są opracowywane przez operatorów systemów rozdzielczych,
3)
corocznej aktualizacji w terminie do dnia 31 sierpnia.
3.
Plany wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze ciepła podlegają uzgodnieniu z właściwym wojewodą, w terminach ustalonych przez wojewodę.
Ujęte w planach, o których mowa w § 6 ust. 1, ograniczenia w dostarczaniu i poborze:
1)
paliw gazowych - określa się w stopniach zasilania od 2 do 10, odpowiednio do możliwych dostaw ze wszystkich dostępnych źródeł,
2)
energii elektrycznej - określa się w stopniach zasilania od 10 do 20.
Maksymalne ograniczenia w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej oraz ciepła, ujęte w planach wprowadzania ograniczeń, o których mowa w § 6 ust. 1, należy uwzględnić w umowie, o której mowa w art. 5 ustawy.
Operatorzy są obowiązani, przez ogłoszenia zamieszczane w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki lub w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, zapoznać odbiorców z planami wprowadzania ograniczeń i szczegółowym trybem ich wprowadzania.
1.
Ograniczenia w dostarczaniu i poborze paliw gazowych lub energii elektrycznej są wprowadzane przez odbiorców stosownie do komunikatów operatorów o obowiązujących stopniach zasilania.
2.
Komunikaty operatorów o stopniach zasilania, obowiązujących w najbliższych 12 godzinach i przewidywanych na następne 12 godzin, są ogłaszane w radiowych komunikatach energetycznych w programie I Polskiego Radia SA o godzinie 755 i o godzinie 1955 i obowiązują w czasie określonym w tych komunikatach.
3.
W przypadku zróżnicowania wprowadzonych ograniczeń w stosunku do ogłoszonych w komunikatach radiowych, operatorzy powiadamiają odbiorców indywidualnie w formie pisemnej lub za pomocą innego środka komunikowania się, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
4.
Powiadomienia, o których mowa w ust. 3, są dla odbiorcy obowiązujące w pierwszej kolejności w stosunku do powiadomień zawartych w komunikatach radiowych.
Organami uprawnionymi do kontroli przestrzegania wprowadzonych ograniczeń są:
1)
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i operatorzy - w odniesieniu do paliw gazowych i energii elektrycznej,
2)
wojewodowie - w odniesieniu do paliw stałych i ciekłych oraz ciepła,
3)
organy właściwe w sprawach regulacji gospodarki paliwami i energią, określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 12 września 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U.97.54.348), w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 24 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne (Dz.U.02.135.1144), zgodnie z art. 5 powołanej ustawy zmieniającej.