Rozdział 2 - Ustalanie granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne oraz podział tych gruntów na działki - Szczegółowe zasady i tryb ustalania granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, rozgraniczanie i podział nieruchomości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.14.77 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 14 marca 1989 r.

Rozdział  2

Ustalanie granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne oraz podział tych gruntów na działki

§  2.
1.
Granice gruntów, na których będzie realizowane skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, ustalają miejscowe szczegółowe plany zagospodarowania przestrzennego, uchwalone zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
Łącznie z projektem szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego terenowy organ administracji państwowej przedstawia radzie narodowej program zagospodarowania gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, zawierający:
1)
opracowane geodezyjnie granice gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
2)
wykaz urządzeń komunalnych, które będą budowane na gruntach objętych planem, zasady ich finansowania oraz terminy budowy,
3)
termin przystąpienia do czynności związanych z podziałem gruntów na działki budowlane.
§  3.
O wszczęciu postępowania zmierzającego do podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne na działki budowlane zawiadamia się na piśmie:
1)
właścicieli nieruchomości wymienionych w księgach wieczystych lub zbiorach dokumentów,
2)
osoby ujawnione w księgach wieczystych lub zbiorach dokumentów, którym przysługuje ograniczone prawo rzeczowe na danej nieruchomości,
3)
osoby władające nieruchomościami, wykazane w ewidencji gruntów i budynków,

zwane dalej "osobami zainteresowanymi".

§  4.
Terenowy organ administracji państwowej łącznie z zawiadomieniami, o których mowa w § 3, przedstawia właścicielom (współwłaścicielom) lub użytkownikom wieczystym nieruchomości objętych granicami gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne propozycję nabycia nieruchomości na zasadach ogólnych, a w razie nieosiągnięcia porozumienia, wszczyna postępowanie wywłaszczeniowe.
§  5.
1.
Równocześnie z czynnościami, o których mowa w § 3, terenowy organ administracji państwowej przesyła do państwowego biura notarialnego wniosek o dokonanie w księgach wieczystych wpisu o wszczęciu postępowania zmierzającego do podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne.
2.
W razie nieurządzenia księgi wieczystej wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do istniejącego zbioru dokumentów.
§  6.
1.
Terenowy organ administracji państwowej zleca wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych opracowanie dokumentacji geodezyjnej terenu wyznaczonego pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, opracowuje się na podstawie ustaleń miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego.
3.
Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych przeprowadza badania ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów oraz sporządza wykaz ciążących na nieruchomościach ograniczonych praw rzeczowych i innych obciążeń. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów a stanem wykazanym w ewidencji gruntów, zawiadamia się osoby zainteresowane o konieczności złożenia wyjaśnień i przedstawienia dokumentów niezbędnych do usunięcia tych niezgodności. W razie niezłożenia wyjaśnień lub dokumentów przyjmuje się dane z ewidencji gruntów.
4.
Wykonawca, o którym mowa w ust. 3, sporządza mapę oraz rejestr pomiarowy gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, z wykazaniem:
1)
granic zewnętrznych gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
2)
granic poszczególnych nieruchomości,
3)
oznaczeń nieruchomości według ksiąg wieczystych i ewidencji gruntów,
4)
powierzchni nieruchomości, a także powierzchni części nieruchomości wchodzących w skład obszaru gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
5)
właścicieli (współwłaścicieli) i użytkowników wieczystych lub, w wypadku braku możliwości ich ustalenia, osób władających, wykazanych w ewidencji gruntów.
§  7.
1.
Projekt podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne na działki opracowuje się po nabyciu tych gruntów na własność Państwa na mapie w skali 1:500 lub 1:1000, z wykorzystaniem danych określonych na mapie zasadniczej i mapie ewidencji gruntów i budynków.
2.
W projekcie podziału gruntów należy uwzględnić sprawy:
1)
zachowania istniejących budynków, urządzeń naziemnych i podziemnych, trwałych ogrodzeń i drzewostanu,
2)
utrzymania niezbędnych służebności gruntowych,
3)
zachowania zadrzewień i zakrzewień.
3.
Po opracowaniu projektu podziału gruntów wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych wyznacza na gruncie granice projektowanych działek i utrwala punkty graniczne.
§  8.
Projekt podziału gruntów powinien zawierać:
1)
granice gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
2)
granice i powierzchnie projektowanych działek oraz ich numery ewidencyjne,
3)
punkty graniczne i ich oznaczenia,
4)
powierzchnię nieruchomości według stanu przed i po podziale - w formie rejestru.
§  9.
Projekt podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne podlega zatwierdzeniu przez terenowy organ administracji państwowej.
§  10.
Ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt podziału stanowi podstawę do:
1)
zamieszczenia na mapie gruntu przeznaczonego pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, na której sporządzono projekt podziału, klauzul o przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz zatwierdzeniu projektu podziału,
2)
stabilizacji granic działek budowlanych znakami granicznymi.
§  11.
1.
Działki budowlane utworzone w wyniku podziału do czasu ich zbycia stanowią jedną nieruchomość, dla której urządza się odrębną księgę wieczystą.
2.
Działki nabyte na podstawie art. 17 nie wchodzą w skład gospodarstw rolnych, choćby stanowiły własność lub były w użytkowaniu wieczystym osoby posiadającej takie gospodarstwo, z wyjątkiem działek, które zostały przeznaczone pod budownictwo zagrodowe.
3.
Dla części nieruchomości objętych granicami skoncentrowanego budownictwa jednorodzinnego, nie podlegających nabyciu przez Państwo, wprowadza się z urzędu zmiany do działu I istniejących ksiąg wieczystych, a w razie braku takich ksiąg, urządza się nowe księgi wieczyste.
§  12.
1.
Umowy nabycia nieruchomości oraz ostateczne decyzje o wywłaszczeniu i decyzje o zatwierdzeniu projektu podziału stanowią podstawę do wprowadzania zmian w ewidencji gruntów i budynków oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
2.
Dla części nieruchomości nie objętych granicami skoncentrowanego budownictwa jednorodzinnego wprowadza się z urzędu zmiany do działu I istniejących ksiąg wieczystych, a w razie braku takich ksiąg, urządza się nowe księgi wieczyste.