Rozdział 4 - Protokół kontroli i wystąpienie pokontrolne - Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.146.1414

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 2008 r.

Rozdział  4

Protokół kontroli i wystąpienie pokontrolne

§  19.
1.
Dokonane w postępowaniu kontrolnym ustalenia kontrolujący opisuje w protokole kontroli w sposób uporządkowany, zwięzły i przejrzysty.
2.
Protokół kontroli powinien zawierać:
1)
oznaczenie kontrolowanej jednostki lub komórki organizacyjnej, jej siedzibę i adres, imię i nazwisko kierownika, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w okresie objętym kontrolą, a w miarę potrzeby - imiona i nazwiska kierowników kontrolowanych komórek organizacyjnych oraz daty objęcia przez nich stanowisk służbowych;
2)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe kontrolującego oraz numer i datę upoważnienia do kontroli;
3)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych w kontrolowanej jednostce lub komórce organizacyjnej, z wymienieniem dni przerw w kontroli;
4)
określenie przedmiotu kontroli i okresu objętego kontrolą;
5) 8
 opis stwierdzonego w wyniku kontroli stanu faktycznego, wskazanie ujawnionych nieprawidłowości oraz ich zakresu i skutków;
6)
wskazanie podstaw dokonanych ustaleń, z powołaniem odpowiednich stron akt kontroli;
7)
pouczenie o prawie, sposobie i terminie zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole kontroli oraz o prawie do odmowy podpisania protokołu;
8)
wzmiankę o zgłoszeniu zastrzeżeń oraz o stanowisku zajętym wobec nich przez kontrolującego;
9)
omówienie dokonanych w protokole kontroli poprawek, skreśleń i uzupełnień;
10)
wzmiankę o doręczeniu protokołu kontroli kierownikowi kontrolowanej jednostki organizacyjnej;
11)
adnotację o wpisie do rejestru kontroli w kontrolowanej jednostce organizacyjnej;
12)
parafy kontrolującego i kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej na każdej stronie protokołu;
13)
podpisy kontrolującego i kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej oraz miejsce i datę podpisania protokołu kontroli, z zastrzeżeniem § 22;
14)
w razie odmowy podpisania protokołu kontroli - wzmiankę o tym fakcie.
3.
W przypadku gdy protokół kontroli zawiera informacje niejawne, protokół lub jego fragment oznacza się odpowiednią klauzulą tajności.
4.
Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
5.
Jeden egzemplarz protokołu kontroli przekazuje się, za poświadczeniem odbioru, kierownikowi kontrolowanej jednostki organizacyjnej, a drugi włącza się do akt kontroli.
§  20. 9
 
1.
Protokół kontroli podpisują i parafują na każdej stronie kontrolujący i kierownik kontrolowanej jednostki. Kierownik kontrolowanej jednostki podpisuje protokół kontroli w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, z zastrzeżeniem § 22.
2.
Kierownikowi jednostki kontrolowanej przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole kontroli.
3.
Kierownik jednostki kontrolowanej może do czynności wymienionych w ust. 1 i 2 upoważnić na piśmie wskazanego pracownika jednostki kontrolowanej.
4.
Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 2, zgłasza się na piśmie do dyrektora komórki do spraw kontroli w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
5.
Dyrektor komórki do spraw kontroli odrzuca zastrzeżenia do ustaleń protokołu, o których mowa w ust. 2, jeżeli zostały zgłoszone przez osobę nieuprawnioną, z pominięciem formy pisemnej lub po upływie terminu.
§  21.
1.
Pisemne zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole kontroli, zgłoszone przez kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej, są poddawane analizie przez kontrolującego.
2.
Kontrolujący przeprowadza dodatkowe czynności kontrolne, jeżeli z analizy zastrzeżeń wynika potrzeba ich podjęcia.
3.
Jeżeli kontrolujący stwierdzi zasadność zastrzeżeń, dokonuje zmian w protokole kontroli w ten sposób, że dołącza do niego stosowny tekst w brzmieniu:
1)
"Ustalenia na str. ...... skreśla się.";
2)
"Protokół kontroli na str. ........ uzupełnia się przez dopisanie .........";
3)
"Treść ustaleń na str. ...... otrzymuje brzmienie: ..........".
4.
W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń, w całości lub w części, kontrolujący sporządza stanowisko na piśmie i przekazuje je do akceptacji dyrektorowi komórki do spraw kontroli.
5.
Stanowisko w sprawie zgłoszonych zastrzeżeń dyrektor komórki do spraw kontroli przekazuje kierownikowi kontrolowanej jednostki organizacyjnej.
§  22.
1.
Kierownik kontrolowanej jednostki organizacyjnej może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, wyjaśnienie przyczyn tej odmowy.
2.
Odmowa podpisania protokołu kontroli przez kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolującego i sporządzenia wystąpienia pokontrolnego.
§  23.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu kontroli, o których mowa w § 20 ust. 2, termin odmowy podpisania protokołu wraz z podaniem jej przyczyn biegnie od dnia doręczenia kierownikowi jednostki kontrolowanej stanowiska dyrektora komórki do spraw kontroli wobec zastrzeżeń.
§  23a. 10
 Przed sporządzeniem projektu wystąpienia pokontrolnego, kontrolujący, w uzgodnieniu z dyrektorem komórki do spraw kontroli, może zwrócić się do kierownika jednostki kontrolowanej o złożenie, w wyznaczonym terminie, dodatkowych wyjaśnień na piśmie dotyczących przedmiotu kontroli, niezbędnych do sporządzenia projektu wystąpienia pokontrolnego.
§  24.
1.
Po zakończeniu postępowania kontrolnego, z uwzględnieniem terminu, o którym mowa w § 22 ust. 1, kontrolujący sporządza projekt wystąpienia pokontrolnego.
2. 11
 Wystąpienie pokontrolne zawiera ocenę działalności kontrolowanej jednostki lub komórki organizacyjnej wynikającą z ustaleń zawartych w protokole kontroli i dodatkowych wyjaśnień, o których mowa w § 23a, o ile zostały złożone, opis przyczyn powstania, zakres i skutki stwierdzonych nieprawidłowości, osoby odpowiedzialne za ich powstanie oraz uwagi, wnioski i zalecenia w sprawie ich usunięcia.
2a. 12
 Wystąpienie pokontrolne może zawierać informacje o usunięciu przez kierownika jednostki kontrolowanej, po sporządzeniu protokołu kontroli, nieprawidłowości stwierdzonych w toku kontroli.
3.
Dyrektor komórki do spraw kontroli przekazuje Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt wystąpienia pokontrolnego.
4.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kieruje wystąpienie pokontrolne do kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej.
§  25.
Kierownik kontrolowanej jednostki organizacyjnej, któremu przekazano wystąpienie pokontrolne, w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 14 dni, informuje Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o sposobie wykorzystania uwag i wniosków oraz wykonania zaleceń, a także o podjętych działaniach lub przyczynach niepodjęcia działań.
§  25a. 13
 Dyrektor komórki do spraw kontroli lub upoważniony przez niego pracownik mogą, po przekazaniu przez jednostkę kontrolowaną odpowiedzi na wystąpienie pokontrolne, sprawdzić, czy zostały wykonane zalecenia zawarte w wystąpieniu pokontrolnym.
8 § 19 ust. 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
9 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
10 § 23a dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
11 § 24 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
12 § 24 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
13 § 25a dodany przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.