Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.146.1414

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 2008 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, kontroli realizacji zadań wskazanych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów.
§  2.
Przeprowadzenie kontroli ma na celu ustalenie stanu faktycznego realizacji zadań wskazanych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów w kontrolowanym zakresie, pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności, jego udokumentowanie, dokonanie oceny kontrolowanych zadań, wskazanie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości oraz sformułowanie wniosków i zaleceń pokontrolnych.
§  3.
1.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów prowadzi działalność kontrolną na podstawie okresowych planów kontroli, zatwierdzanych przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2.
W razie potrzeby, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podejmuje kontrole poza planem, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
Kontrole może zarządzać Prezes Rady Ministrów lub Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  4a. 1
 Przed rozpoczęciem kontroli Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lub upoważniony przez niego dyrektor komórki do spraw kontroli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zwanej dalej "komórką do spraw kontroli", może zażądać od jednostki podlegającej kontroli udostępnienia dokumentów i materiałów dotyczących jej działalności.
§  5. 2
 
1.
Kontrolę podjętą na podstawie okresowego planu kontroli przeprowadza się zgodnie z programem kontroli zatwierdzonym przez dyrektora komórki do spraw kontroli.
2.
Kontrola poza planem kontroli może być przeprowadzona bez programu kontroli, o którym mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Kontrolę przeprowadzają pracownicy komórki do spraw kontroli, a w razie potrzeby - inni pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zwani dalej "kontrolującymi", na podstawie legitymacji służbowej oraz imiennego upoważnienia, wydanego przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lub osobę upoważnioną do działania w jego imieniu.
2.
Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
3.
Do kontroli spraw, przy których zachodzi konieczność zapoznania się z informacjami niejawnymi, kontrolujący powinien posiadać poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych, uzyskane na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95, z późn. zm.1)).
§  7.
1.
Kontrolujący podlega wyłączeniu od udziału w kontroli, na wniosek lub z urzędu, jeżeli wyniki kontroli mogą dotyczyć jego praw lub obowiązków albo praw lub obowiązków jego małżonka lub osoby pozostającej z nim faktycznie we wspólnym pożyciu, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia albo osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli. Powody wyłączenia kontrolującego trwają mimo ustania małżeństwa, wspólnego pożycia, przysposobienia, opieki lub kurateli.
1a. 3
 Kontrolujący podlega wyłączeniu z urzędu od udziału w kontroli, której przedmiot stanowią zadania należące wcześniej do zakresu jego obowiązków jako pracownika jednostki kontrolowanej, przez rok od zakończenia ich wykonania.
2.
Kontrolujący podlega wyłączeniu również w razie zaistnienia w toku kontroli okoliczności mogących wywołać uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
3.
O wyłączeniu decyduje dyrektor komórki do spraw kontroli - w stosunku do pracowników tej komórki albo zarządzający kontrolę - w stosunku do innych pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  8.
1.
Kontrola jest przeprowadzana w siedzibie kontrolowanego organu, jednostki organizacyjnej lub komórki organizacyjnej, w czasie wykonywania ich zadań, a jeżeli wymaga tego dobro kontroli, również poza godzinami pracy i w dniach wolnych od pracy.
2. 4
 Kontrola lub poszczególne jej czynności mogą być przeprowadzane poza siedzibą jednostki kontrolowanej.
§  9.
Kontrolujący:
1)
przeprowadza kontrolę zgodnie z programem kontroli;
2)
dokonuje w sposób obiektywny ustaleń kontroli oraz rzetelnie je dokumentuje;
3)
sporządza dokumenty określone w przepisach rozporządzenia, w szczególności protokół kontroli oraz projekt wystąpienia pokontrolnego;
4)
prowadzi postępowanie w sprawie zastrzeżeń zgłoszonych do ustaleń zawartych w protokole kontroli;
5)
wykonuje inne czynności w zakresie postępowania kontrolnego zlecone przez dyrektora komórki do spraw kontroli lub zarządzającego kontrolę.
1 § 4a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
3 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.
4 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 4 marca 2008 r. (Dz.U.08.57.343) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2008 r.