Rozdział 4 - Postępowanie odwoławcze - Szczegółowe zasady i tryb postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego wobec członków samorządowego kolegium odwoławczego oraz wykonywania kar dyscyplinarnych i ich zatarcia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.14.125

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 lutego 2001 r.

Rozdział  4

Postępowanie odwoławcze

§  27.
1.
Strona może zaskarżyć w odwołaniu całe orzeczenie lub jego część.
2.
Odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, określenie i zwięzłe uzasadnienie wniosków i zarzutów oraz podpis odwołującego się lub obrońcy.
§  28.
1.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania orzeczenie nie podlega wykonaniu.
2.
Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie orzeczenia.
§  29.
1.
Odwołanie wraz z odpisem dla strony przeciwnej wnosi się do komisji dyscyplinarnej drugiej instancji za pośrednictwem komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji, która wydała zaskarżone orzeczenie.
2.
Komisja dyscyplinarna pierwszej instancji niezwłocznie przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy komisji dyscyplinarnej drugiej instancji.
§  30.
1.
Odwołanie może być cofnięte do chwili rozpoczęcia rozprawy w postępowaniu odwoławczym. Odwołania wniesionego na korzyść obwinionego nie można bez jego zgody cofnąć.
2.
Skuteczne cofnięcie odwołania powoduje uprawomocnienie się orzeczenia komisji pierwszej instancji.
§  31.
1.
Przewodniczący komisji dyscyplinarnej drugiej instancji wydaje postanowienie o odmowie przyjęcia odwołania, jeżeli zostało ono wniesione z uchybieniem terminu do wniesienia odwołania lub przez osobę nieuprawnioną.
2.
W razie uchybienia terminu do wniesienia odwołania, przewodniczący komisji dyscyplinarnej drugiej instancji przywróci termin na wniosek strony, jeżeli uprawdopodobni ona, że uchybienie nastąpiło bez jej winy.
3.
Wniosek o przywrócenie terminu strona powinna złożyć wraz z odwołaniem w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu do wniesienia odwołania.
4.
Na postanowienie o odmowie przyjęcia odwołania oraz odmowie przywrócenia terminu do złożenia odwołania przysługuje zażalenie do komisji dyscyplinarnej drugiej instancji w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
§  32.
Jeżeli odwołanie odpowiada wymogom formalnym, przewodniczący komisji dyscyplinarnej drugiej instancji zarządza doręczenie odpisu odwołania stronie przeciwnej i wydaje zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy, w którym wskazuje:
1)
przewodniczącego i członków składu orzekającego,
2)
dzień, godzinę i salę rozprawy,
3)
inne czynności konieczne do przygotowania rozprawy.
§  33.
1.
Komisja dyscyplinarna drugiej instancji, po przeprowadzeniu rozprawy, wydaje orzeczenie, w którym:
1)
utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie,
2)
uchyla zaskarżone orzeczenie w całości albo w części i w tym zakresie wydaje orzeczenie co do istoty sprawy,
3)
uchyla zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez komisję dyscyplinarną pierwszej instancji,
4)
uchyla zaskarżone orzeczenie i umarza postępowanie w sprawie, w przypadkach, o których mowa w § 23.
2.
Wydanie orzeczenia na niekorzyść obwinionego może nastąpić tylko wtedy, gdy wniesiono na jego niekorzyść odwołanie.
§  34.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed komisją dyscyplinarną pierwszej instancji.