Rozdział 9 - Współpraca zagraniczna - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.22.163 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  9

Współpraca zagraniczna

§  30.
1.
Szkoła dysponuje środkami dewizowymi:
1)
uzyskanymi z przydziałów rozdzielonych centralnie,
2)
zgromadzonymi w wyniku własnej działalności,
3)
pozyskanymi z darowizn, zapisów i spadków otrzymanych w kraju lub z zagranicy,
4)
pochodzącymi z innych rodzajów wpływów określonych w odrębnych przepisach.
2.
Wpływami dewizowymi uzyskanymi z wyniku własnej działalności są wpływy netto uzyskane w walutach wymienialnych:
1)
z prowadzenia z działalności eksportowej,
2)
z kształcenia oraz szkoleń kursowych organizowanych na zasadach odpłatności dewizowej,
3)
z organizacji kongresów i konferencji, sympozjów i imprez naukowo­dydaktycznych,
4)
z wpłat pracowników szkoły kierowanych za granicę na koszt strony przyjmującej,
5)
z wpłat pochodzących z wymiany artystycznej zespołów studenckich.

Przez wpływy dewizowe netto rozumie się wpływy dewizowe pomniejszone o wszelkiego rodzaju koszty dewizowe ponoszone na finansowanie własnej działalności, w tym również na wynagrodzenia dewizowe twórców projektów wynalazczych i osiągnięć naukowo-technicznych.

3.
Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministrem Finansów określa zasady ustalania wysokości i tryb przekazywania wpłat, o których mowa w ust. 2 pkt 4.
4.
Przez działalność eksportową, o której mowa w ust. 2 pkt 1, rozumie się eksport własnej aparatury naukowo-badawczej i innych wyrobów, a także eksport własnych osiągnięć naukowo-technicznych oraz usług.
5.
Szkoła dysponuje 50% wpływów dewizowych netto z własnej działalności, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz całością pozostałych wpływów dewizowych.
6.
Szkoła jest uprawniona również do gromadzenia i dysponowania częścią wpływów dewizowych netto z tytułów wymienionych w ust. 2, uzyskiwanych w obrocie z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego, w wysokości 10% tych wpływów.
7.
Szkoła gromadzi należne jej środki dewizowe na odrębnych rachunkach bankowych.
8.
Właściwy minister może przejąć na scentralizowany rachunek właściwego ministerstwa część wpływów dewizowych, o których mowa w ust. 5, uzyskanych z tytułu realizacji umów o stacjonarnym nauczaniu cudzoziemców języka polskiego.
9.
Środki dewizowe przeznacza się na finansowanie przez szkołę zakupów książek, czasopism, aparatury badawczej, urządzeń, części zamiennych, odczynników oraz na działalność akwizycyjną i różne formy współpracy międzynarodowej, w tym również na wyjazdy zagraniczne związane z realizacją programów naukowo-badawczych, a także na staże dla osób wyjeżdżających na naukę obsługi zakupionych za granicą urządzeń i aparatury naukowej. Ze środków tych w wyższych szkołach morskich mogą być także pokrywane wydatki dewizowe związane z rejsami statków szkolnych.
10.
Szkoła może:
1)
odstąpić część posiadanych środków dewizowych jednostkom współdziałającym z nią w realizacji współpracy międzynarodowej,
2)
uzyskać od innych jednostek środki dewizowe niezbędne do realizacji zadań wykonywanych we współpracy z tymi jednostkami,
3)
zaciągać w bankach krajowych kredyty dewizowe na import służący realizacji prac, których wyniki będą przedmiotem eksportu, na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Kredyty te są spłacane z wpływów dewizowych pozostających w dyspozycji szkoły i pochodzących z własnej działalności, na warunkach określonych w umowie kredytowej.
11.
Szkoła, na podstawie uzyskanej koncesji, może prowadzić samodzielnie lub w porozumieniu z innymi szkołami i jednostkami gospodarki uspołecznionej działalność w zakresie handlu zagranicznego.