Rozdział 8 - Fundusze szkoły - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.22.163 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  8

Fundusze szkoły

§  25.
1.
Szkoła posiada fundusz statutowy odzwierciedlający wartość powierzonej jej do użytkowania części mienia ogólnonarodowego. Na fundusz ten składa się w szczególności wartość netto środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wartość środków obrotowych. Fundusz statutowy jest zwiększany i zmniejszany na zasadach określonych dla przedsiębiorstw państwowych.
2.
Na finansowanie środków obrotowych nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym szkoła może zaciągać w banku kredyty obrotowe.
§  26.
1.
Szkoła tworzy oprócz funduszu statutowego i funduszu stypendialnego fundusz rozwoju, uczelniany fundusz nagród oraz fundusz motywacyjno­wdrożeniowy.
2.
Szkoła w porozumieniu z bankiem może gromadzić środki funduszu rozwoju i funduszu efektów wdrożeniowych na wyodrębnionych rachunkach bankowych.
3.
Środki funduszów nie wykorzystane w danym roku przechodzą na rok następny.
4.
Szkoła tworzy ponadto, na zasadach określonych w ustawie i odrębnych przepisach, zakładowe fundusze nagród, socjalny i mieszkaniowy oraz fundusz efektów wdrożeniowych.
5.
Roczne nagrody z zakładowego funduszu nagród obciążają koszty działalności w roku, w którym są wypłacone.
§  27.
1.
Fundusz rozwoju tworzy się:
1)
z odpisów amortyzacyjnych,
2)
z odpisu z nadwyżki finansowej,
3)
ze środków otrzymanych ze scentralizowanego rachunku, o którym mowa w § 6 ust. 2,
4)
z funduszów celowych oraz innych środków pozabudżetowych; w uzasadnionych przypadkach fundusz rozwoju może być zasilany dotacją z budżetu państwa.
2.
Na fundusz rozwoju wpływa ponadto:
1)
wynik z likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
2)
część funduszu statutowego, która nie służy sfinansowaniu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zbędna do finansowania środków obrotowych,
3)
część środków funduszu efektów wdrożeniowych.
3.
Fundusz rozwoju szkoły przeznacza się na:
1)
finansowanie inwestycji związanych z działalnością szkoły, o których mowa w § 5 ust. 2 i 4, z wyjątkiem inwestycji finansowanych z zakładowego funduszu socjalnego i zakładowego funduszu mieszkaniowego,
2)
pokrycie części środków wydatkowanych na finansowanie własnych prac badawczych,
3)
zasilenie środków na remonty budynków i budowli,
4)
uzupełnienie funduszu statutowego w części dotyczącej środków obrotowych.
§  28.
1.
Uczelniany fundusz nagród tworzy się, zgodnie z § 24 ust. 4, z odpisu z nadwyżki finansowej i przeznacza, z zastrzeżeniem § 21 ust. 3 pkt 3, na nagrody indywidualne oraz zespołowe dla pracowników i studentów za osiągnięcia w pracach badawczych oraz pozostałej działalności.
2.
W szkołach, które prowadzą umowną działalność badawczą oraz wydzieloną działalność gospodarczą i usługową w stosunkowo nieznacznych rozmiarach, co powoduje, że odpisy na uczelniany fundusz nagród są mniejsze od 1% sumy wynagrodzeń, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 2, uczelniany fundusz nagród może być zwiększony do wysokości 1% sumy tych wynagrodzeń z nadwyżki finansowej, o której mowa w § 24 ust. 3.
3.
Szczegółowe zasady i tryb wykorzystania uczelnianego funduszu nagród określa regulamin zatwierdzony przez rektora po zasięgnięciu opinii senatu.
4.
Szkoła może przeznaczyć część uczelnianego funduszu nagród na zwiększenie zakładowego funduszu socjalnego i zakładowego funduszu mieszkaniowego.
§  29.
1.
Fundusz motywacyjno-wdrożeniowy tworzy się z określonej w odpowiedniej umowie części udziału szkoły wyższej w efektach ekonomicznych z funduszu efektów wdrożeniowych jednostki wdrażającej wyniki prac badawczo-rozwojowych.
2.
Fundusz motywacyjno-wdrożeniowy przeznacza się na cele określone w przepisach dotyczących funduszu efektów wdrożeniowych.
3.
Rektor szkoły po uzyskaniu opinii senatu może przeznaczyć część środków funduszu motywacyjno-wdrożeniowego na fundusz rozwoju.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się również do funduszu efektów wdrożeniowych.