Rozdział 6 - Finansowanie wynagrodzeń i rozliczanie kosztów działalności szkoły - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.22.163 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  6

Finansowanie wynagrodzeń i rozliczanie kosztów działalności szkoły

§  21.
1.
W ramach posiadanych możliwości finansowych i w granicach wynikających z centralnego planu rocznego szkoła ustala w swoich planach rzeczowo­finansowych:
1)
podział wielkości środków na wynagrodzenia, łącznie z funduszem nagród, o którym mowa w art. 188 ust. 3 ustawy, na wynagrodzenia osobowe, wynagrodzenia bezosobowe, honoraria i inne rodzaje wynagrodzeń - zgodnie z klasyfikacją obowiązującą jednostki gospodarki uspołecznionej,
2)
wielkość środków na wynagrodzenia bezpośrednie w podziale na rodzaje wynagrodzeń, przeznaczone na umowną działalność badawczą i wydzieloną działalność gospodarczą i usługową.
2.
Wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, obejmują również wynagrodzenia studentów.
3.
Wydzielona w planie rzeczowo-finansowym wielkość środków na wynagrodzenia bezpośrednie (ust. 1 pkt 2) może być w roku sprawozdawczym zwiększona na następujących zasadach:
1)
zwiększenie ponad wielkość wydzieloną w planie rzeczowo-finansowym nie może powodować zwiększenia łącznego udziału wynagrodzeń bezpośrednich w kosztach poniesionych w roku obliczeniowym umownej działalności badawczej i wydzielonej działalności gospodarczej i usługowej (z wyłączeniem kosztów aparatury specjalnej) w stosunku do roku 1987, który uznaje się za rok bazowy,
2)
w razie podjęcia przez szkołę badań wpływających na zmianę struktury kosztów, właściwy minister nadzorujący szkołę ustala bazową strukturę udziału, o którym mowa w pkt 1,
3)
zwiększenie w roku sprawozdawczym kwoty wynagrodzeń ponad wielkości wyliczone zgodnie z pkt 1 pomniejsza uczelniany fundusz nagród, nie więcej jednak niż o różnicę między kwotą wynagrodzeń faktycznych a kwotą wydzieloną w planie.
4.
Zasady wynagradzania pracowników szkół wyższych regulują odrębne przepisy.
§  22.
1.
Pracownikom szkoły zatrudnionym przy realizacji umownej działalności badawczej, z wyjątkiem pracowników wymienionych w ust. 3, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, wypłacane w ramach środków na wynagrodzenia , ustalonych zgodnie z § 21 ust. 1, za prace wykonywane na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło, zawartych przez rektora szkoły lub osoby przez niego upoważnione.
2.
Wynagrodzenie dodatkowe nauczycieli akademickich wykonujących prace badawcze na podstawie umów i porozumień może być ustalane:
1)
przy zastosowaniu stawek obowiązujących przy wyliczaniu wynagrodzeń za ponadwymiarowe zajęcia dydaktyczne i uwzględnieniu liczby godzin niezbędnych do wykonania danej pracy, z możliwością podwyższenia stawek w granicach do 100% w przypadku prac o wysokim stopniu złożoności i trudności; wcześniejsze zakończenie prac nie może spowodować obniżenia ustalonego wynagrodzenia,
2)
według stawek wynagrodzeń autorskich, ustalonych na podstawie przepisów prawa autorskiego, w razie przygotowywania do publikacji prac o charakterze naukowym,
3)
według zasad określonych w Kodeksie cywilnym dla umów o dzieło w przypadku prac badawczych, których wyniki mogą być zastosowane w praktyce.
3.
W razie niepełnego obciążenia zajęciami dydaktycznymi pracowników, o których mowa w art. 130 ust. 2 pkt 1 ustawy, rektor szkoły ustala dla tych pracowników, którzy uczestniczą w pracach badawczych wykonywanych na podstawie umów i porozumień, obowiązek wykonywania części tych prac, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia, według przelicznika godzinowego określonego przez senat szkoły.
4.
Rektor szkoły może uzależnić wypłatę części wynagrodzeń należnych kierownikom tematów lub pracownikom odpowiedzialnym za realizację prac badawczych wykonywanych na podstawie umów i porozumień od przyjęcia przez zleceniodawcę wykonanej pracy lub jej etapu.
5.
Wynagrodzenie pracowników nie wymienionych w ust. 2 oraz innych osób nie będących pracownikami szkoły, w tym również studentów, biorących udział w pracach badawczych wykonywanych na podstawie umów i porozumień, może być ustalane:
1)
przy zastosowaniu stawek wynikających z zasad wynagradzania z tytułu umów o działo lub umów zlecenia, obowiązujących uspołecznione zakłady pracy, i przy uwzględnieniu liczby godzin niezbędnych do wykonania danej pracy; wcześniejsze zakończenie prac nie może spowodować obniżenia ustalonego wynagrodzenia,
2)
według zasad określonych w Kodeksie cywilnym dla umów o dzieło w przypadku prac badawczych, których wyniki mogą być zastosowane w praktyce.
6.
Rektor szkoły po zasięgnięciu opinii samorządu studenckiego określa zasady zatrudniania studentów przy wykonywaniu prac badawczych.
7.
Przepisy ust 1-6 stosuje się odpowiednio do prac rozpoznawczych.
§  23.
1.
Koszty działalności szkoły, zarówno koszty wynagrodzeń, jak i koszty rzeczowe, których nie można bezpośrednio zaliczyć do kosztów określonych rodzajów działalności, ujmuje się według poszczególnych jednostek organizacyjnych jako koszty wydziałowe. Koszty wspólne dla różnych rodzajów działalności, których nie można zaliczyć do kosztów działalności poszczególnych jednostek organizacyjnych, stanowią koszty ogólne szkoły.
2.
Koszty wynagrodzeń wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne, podatkiem od płac i odpisami na fundusze zakładowe nauczycieli akademickich, pracowników naukowo­technicznych i inżynieryjno­technicznych ujmuje się w kosztach bezpośrednich działalności naukowo­dydaktycznej i wychowawczej lub umownej działalności badawczej proporcjonalnie do czasu pracy wykorzystywanego na te rodzaje działalności.
3.
Koszty wynagrodzeń pracowników naukowych wlicza się do kosztów umownej działalności badawczej, z wyjątkiem tej ich części, która odnosi się do udziału tych pracowników w działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej.
4.
Koszty wynagrodzeń, o których mowa w ust. 2, nie zaliczone do wynagrodzeń bezpośrednich obciążają koszty wydziałowe lub ogólne szkoły.
5.
Zasady kwalifikowania kosztów wynagrodzeń do kosztów bezpośrednich poszczególnych rodzajów działalności określa rektor szkoły.
6.
Koszty wydziałowe i koszty ogólne rozlicza się na wszystkie rodzaje działalności prowadzone przez szkołę w proporcji do sumy wynagrodzeń obejmujących daną działalność.
7.
Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio do prac rozpoznawczych.