Rozdział 3 - Finansowanie umownej działalności badawczej oraz prac rozpoznawczych - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.22.163 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  3

Finansowanie umownej działalności badawczej oraz prac rozpoznawczych

§  9.
1.
Szkoła pokrywa koszty umownej działalności badawczej z przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży prac badawczych wykonywanych na podstawie umów i porozumień oraz ze sprzedaży:
1)
wyników prac badawczych wykonanych uprzednio na podstawie umów i porozumień, jeżeli wyniki tych prac pozostają w dyspozycji szkoły,
2)
patentów, licencji i innych osiągnięć naukowo-technicznych,
3)
wytworzonych urządzeń, aparatury, wyrobów oraz innych prac i usług,
4)
przedmiotów majątkowych pozostających w dyspozycji szkoły po zakończeniu prac badawczych wykonywanych na podstawie umów i porozumień.
2.
Do kosztów umownej działalności badawczej szkoła zalicza nabywane lub wytwarzane przedmioty majątkowe, bez względu na ich wartość, ściśle związane z tematem pracy i niezbędne do jej zrealizowania, a w szczególności:
1)
specjalną aparaturę naukowo-badawczą,
2)
prototypy doświadczalne nowych maszyn i urządzeń,
3)
instalacje doświadczalne,
4)
obiekty budownictwa doświadczalnego.

Dotyczy to także finansowania robót budowlano-montażowych związanych z zainstalowaniem tych przedmiotów.

3.
Do kosztów umownej działalności badawczej zalicza się również część wynagrodzeń pracowników szkoły, o których mowa w § 22 ust. 3, wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne, podatkiem od płac i odpisami na fundusze zakładowe.
§  10.
1.
W rozliczeniach z tytułu sprzedaży prac i wytworów wykonanych uprzednio w ramach umownej działalności badawczej szkoła stosuje ceny umowne, chyba że z mocy odrębnych przepisów jest obowiązana stosować ceny urzędowe lub regulowane.
2.
Ceny umowne oraz inne warunki wykonywania prac badawczych będących przedmiotem umów mogą być ustalane w drodze organizowania otwartych konkursów lub przetargów.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również przy sprzedaży wyników prac i wytworów wykonanych w ramach własnych prac badawczych.
§  11.
1.
Rozliczenia z tytułu prac badawczych wykonywanych przez szkołę na podstawie umów i porozumień mogą być dokonywane:
1)
odrębnie za poszczególne tematy lub etapy prac w ramach ogólnej ceny, jeżeli wyniki etapów pracy mogą być przedmiotem odrębnego odbioru,
2)
okresowo w uzgodnionych terminach i w granicach uzgodnionej ceny, jeżeli praca badawcza ma być wykonywana przez czas dłuższy niż dwa lata i nie ma możliwości jej podziału na etapy mogące być przedmiotem odrębnego odbioru,
3)
łącznie w stosunku do jednorodnych i powtarzalnych prac, wykonywanych systematycznie przez szkołę dla określonego odbiorcy w umówionym okresie.
2.
Przy rozliczeniach pracy badawczej wykonywanej na podstawie umowy lub porozumienia szkoła jest obowiązana poinformować zamawiającego pracę o wykorzystanych w niej projektach wynalazczych oraz o obowiązkach zamawiającego wynikających z przepisów prawa wynalazczego w razie wdrażania pracy badawczej.
§  12.
W celu zapewnienia sprawnej realizacji prac badawczych wykonywanych na podstawie umów i porozumień oraz ich obiektywnej oceny pod względem wartości naukowej, użyteczności technicznej i ekonomicznej, rektor szkoły powołuje stałe lub doraźne zespoły opiniodawcze i określa zakres ich działania.
§  13.
Szkoła może korzystać z kredytu bankowego na finansowanie umownych prac badawczych, produkcji i usług wykonywanych na zamówienie. Warunki zaciągania kredytów określa się w umowie kredytowej z bankiem finansującym działalność szkoły. Odsetki od nie przeterminowanych kredytów zalicza się do kosztów umownej działalności badawczej.
§  14.
1.
Szkoła pokrywa koszty prac rozpoznawczych w granicach przyznanej na te prace odrębnej dotacji budżetowej.
2.
W zakresie rozliczeń prac rozpoznawczych stosuje się odpowiednio przepisy § 9 ust. 2 i 3 oraz § 11 ust. 1 pkt 2.