Rozdział 2 - Finansowanie działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.22.163 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  2

Finansowanie działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej

§  7.
1.
Szkoła pokrywa koszty działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej z przychodów uzyskiwanych z dotacji z budżetu centralnego oraz innych przychodów, a w szczególności:
1)
z opłat za studia podyplomowe, studia i kursy specjalistyczne,
2)
z opłat administracyjnych i manipulacyjnych wnoszonych w związku z działalnością dydaktyczną, a w szczególności opłat egzaminacyjnych, za indeksy, legitymacje i dyplomy,
3)
ze sprzedaży własnych prac badawczych i wytworów uzyskanych w toku wykonywania tych prac,
4)
z przychodów uzyskiwanych z organizowanych przez studentów imprez i działalności studenckich kół naukowych oraz innej działalności kulturalnej i społecznej studentów, jak również z tytułu wynajmowania obiektów socjalnych i kulturalnych znajdujących się w dyspozycji szkoły,
5)
ze sprzedaży własnych wydawnictw i innych rodzajów publikacji związanych z działalnością naukowo-dydaktyczną i wychowawczą,
6)
z funduszu rozwoju szkoły.
2.
Koszty działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej mogą być pokrywane również ze środków otrzymywanych z funduszów celowych oraz innych środków pozabudżetowych.
3.
Koszty działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej obejmują koszty:
1)
prowadzenia własnych prac badawczych,
2)
kształcenia i wychowania studentów,
3)
kształcenia kadr naukowych,
4)
prowadzenia studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych,
5)
działalności studenckich kół naukowych oraz działalności kulturalnej i społecznej studentów.

Koszty działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej obejmują również koszty utrzymania obserwatoriów astronomicznych, stacji terenowych oraz innych jednostek szkoły służących wyłącznie tej działalności.

4.
Rektor szkoły stawia do dyspozycji organizacji studenckich część środków gromadzonych na pokrycie kosztów działalności naukowo-dydaktycznej i wychowawczej z przeznaczeniem na cele objęte obowiązującym w szkole programem wychowania.
5.
Dotację na działalność naukowo-dydaktyczną i wychowawczą ustala się w budżecie centralnym na podstawie danych wynikających z narodowego planu społeczno-gospodarczego i centralnego planu rocznego oraz na podstawie analizy projektu planu rzeczowo-finansowego, z uwzględnieniem uzasadnionych kosztów utrzymania i eksploatacji obiektów i innych urządzeń, jak również kosztów podejmowanych zadań. Właściwy minister może określić kwotę, jaką szkoła w ramach przyznanych jej dotacji jest zobowiązana przeznaczyć na własne prace badawcze oraz działalność wychowawczą, kulturalną i społeczną studentów.
6.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są ustalane przez Ministra Edukacji Narodowej w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  8.
1.
Rektor szkoły może powierzyć środki na własne prace badawcze do rozliczenia imiennie określonym pracownikom naukowo-dydaktycznym lub naukowym z przeznaczeniem na finansowanie prowadzonych przez nich lub pod ich kierunkiem prac badawczych.
2.
Sposób i terminy rozliczania środków, o których mowa w ust. 1, określa rektor przy podejmowaniu decyzji o powierzeniu środków.