Dział 2 - SZCZEGÓŁOWE ZASADY GOSPODARKI FINANSOWEJ JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH MAJĄCYCH SIEDZIBĘ POZA GRANICAMI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz szczegółowe zasady i terminy rocznych rozliczeń i wpłat do budżetu przez zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.122.1333

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2000 r.

DZIAŁ  II

SZCZEGÓŁOWE ZASADY GOSPODARKI FINANSOWEJ JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH MAJĄCYCH SIEDZIBĘ POZA GRANICAMI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

§  19.
1.
Planowane dochody i wydatki jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również przedstawicielstw wojskowych i zespołów łącznikowych, zwanych dalej "placówkami", są wyszczególnione w układzie wykonawczym dysponenta części budżetowej, któremu podlegają placówki, zwanego dalej "dysponentem głównym".
2.
Dysponent główny opracowuje dla podległych placówek:
1)
projekty planów finansowych na następny rok budżetowy, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, i do dnia 30 grudnia przekazuje kierownikom placówek,
2)
plany finansowe placówek, na podstawie kwot wynikających z układu wykonawczego jego budżetu i w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej przekazuje kierownikom placówek.
3.
Dysponent główny, uwzględniając specyfikę działania i wielkość niektórych placówek, może opracować dla nich harmonogram realizacji dochodów i wydatków. Harmonogram realizacji dochodów i wydatków placówki dysponent główny przekazuje kierownikowi placówki w terminie 30 dni od dnia otrzymania uzgodnionego z Ministrem Finansów harmonogramu realizacji dochodów i wydatków dysponenta.
4.
Szczegółowość planów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, określają załączniki nr 1 i 2.
5.
Plan finansowy środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji placówek podległych ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych opracowany przez kierownika placówki w szczegółowości określonej w załączniku nr 3 zatwierdza dysponent główny, któremu podlega placówka.
6.
Plan, o którym mowa w ust. 5, stanowi podstawę gospodarowania środkami przeznaczonymi na finansowanie inwestycji placówki.
7.
Dysponent główny opracowuje łączny plan finansowy środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji wszystkich placówek, o których mowa w ust. 5.
8.
Projekty planów finansowych oraz plany finansowe placówek podległych ministrowi właściwemu do spraw obrony narodowej mogą być opracowywane przez dysponenta wskazanego na podstawie odrębnych przepisów.
§  20.
1.
Dysponent główny może dokonać zmian w planach finansowych placówek w ramach uprawnień określonych w ustawie o finansach publicznych. O dokonanych zmianach dysponent główny zawiadamia kierownika placówki.
2.
Kierownik placówki może dokonać zmian w planie finansowym wydatków placówki w zakresie określonym w upoważnieniu otrzymanym od dysponenta głównego.
§  21.
1.
Dysponent główny przekazuje z rachunku bieżącego - subkonto wydatków do placówek środki pieniężne na wykonanie wydatków budżetowych zaplanowanych w planach finansowych placówek, a placówki przekazują środki pieniężne uzyskane z tytułu wykonania dochodów budżetowych placówek, na polecenie dysponenta głównego, na rachunek bieżący - subkonto dochodów dysponenta głównego, przy uwzględnieniu ust. 2.
2.
Dysponent główny może pozostawić w placówce środki budżetowe pochodzące z wykonanych dochodów budżetowych i sfinansować z tych środków pieniężnych wydatki budżetowe placówki lub przekazać te środki do innej podległej temu dysponentowi placówki na sfinansowanie wydatków budżetowych.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2:
1)
dysponent główny równowartość środków pieniężnych wykorzystanych na finansowanie wydatków budżetowych przekazuje z rachunku bieżącego - subkonto wydatków, ze środków zaplanowanych w swoim budżecie na finansowanie wydatków budżetowych placówek, na rachunek bieżący - subkonto dochodów, w ramach realizacji dochodów budżetu państwa,
2)
kierownik placówki wykazuje wykonane dochody budżetowe i wykonane wydatki budżetowe, o których mowa w ust. 2, oraz rozlicza środki pieniężne z wykonanych dochodów budżetowych pozostawionych w placówce na pokrycie wykonywanych wydatków budżetowych w sprawozdaniach budżetowych, o których mowa w przepisie odrębnym.
§  22.
Do czasu otrzymania przez placówkę planu finansowego, o którym mowa w § 19 ust. 2 pkt 2:
1)
dysponent główny przekazuje środki odpowiednio do kwot przyjętych w projekcie planu placówki,
2)
wydatki placówki są ponoszone w granicach kwot określonych przez dysponenta głównego.
§  23.
1.
Dysponent główny może wyposażyć placówkę w stałą zaliczkę, która jest przeznaczona na zapewnienie wydatków budżetowych w stanie wyższej konieczności lub w przypadku braku środków budżetowych dla zapewnienia ciągłości działania placówki.
2.
Stała zaliczka tworzona jest w wysokości określonej przez dysponenta głównego.
3.
Dysponent główny może zmienić wysokość stałej zaliczki poprzez jej zwiększenie lub poprzez jej przeznaczenie na:
1)
pokrycie bieżących wydatków placówki,
2)
przekazanie na stałą zaliczkę innej placówki,
3)
pokrycie zwiększonych kosztów wynikających z różnicy kursowej,
4)
finansowanie inwestycji placówki.
§  24.
1.
Placówka zleca obsługę rachunków bankowych na zasadach obowiązujących w kraju będącym siedzibą placówki przy uwzględnieniu wysokości kosztów obsługi i wiarygodności banku, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W zależności od miejscowych warunków politycznych i gospodarczych kierownik placówki, za zgodą dysponenta głównego, może w odmienny sposób przechowywać środki finansowe oraz prowadzić gospodarkę finansową bez wykorzystania rachunków bankowych lub z wykorzystaniem rachunków bankowych w ograniczonym zakresie albo z wykorzystaniem rachunków terminowych dla przyjmowania dochodów i dokonywania wydatków.
§  25.
Kierownicy placówek przekazują dysponentowi głównemu plan finansowy opracowany dla środków specjalnych pochodzących ze źródeł, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, w terminie 14 dni od jego opracowania.
§  26.
Placówki realizujące dochody budżetowe, stosując przepisy § 10 z wyłączeniem ust. 4, uwzględniają warunki gospodarcze i polityczne oraz przepisy prawa miejscowego, a także konwencji i protokołu dyplomatycznego.
§  27.
W placówkach podstawą dokonania zwrotu nadpłaty jest pisemne polecenie zwrotu, podpisane przez kierownika i księgowego placówki.
§  28.
Pracownicy placówek mogą otrzymywać, na podstawie odrębnych przepisów, zaliczki na koszty leczenia oraz zaliczki na poczet wynagrodzenia przed wyjazdami na urlopy wypoczynkowe.