Rozdział 9 - Finansowanie współpracy międzynarodowej. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.61.316

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1985 r.

Rozdział  9

Finansowanie współpracy międzynarodowej.

§  20.
1.
Jednostka badawczo-rozwojowa dysponuje częścią wpływów dewizowych w wysokości:
1)
50% wpływów w walutach wymienialnych,
2)
10% wpływów w pozostałych walutach,

uzyskanych z eksportu wyrobów, osiągnięć naukowych, technicznych i usług oraz wpływów z sympozjów i konferencji naukowych, pomniejszonych o koszty transakcyjne i inne wydatki dewizowe ponoszone w związku z wyeksportowanymi wyrobami lub świadczonymi usługami, w tym również wydatki związane z wynagrodzeniami dewizowymi twórców projektów wynalazczych i osiągnięć naukowo-technicznych oraz spłatą rat i odsetek dewizowych z tytułu otrzymanych kredytów dewizowych.

2.
Środki, o których mowa w ust. 1, są gromadzone na wyodrębnionych rachunkach w banku krajowym i mogą być wykorzystane na import niezbędnych materiałów, maszyn i urządzeń, licencji, dokumentacji technologicznych i projektowych, aparatury naukowo-badawczej, towarów i usług, na potrzeby własnej działalności, prasy fachowej, książek i wydawnictw zagranicznych, ochronę wynalazków i wzorów użytkowych za granicą oraz uczestnictwo w sympozjach i konferencjach zagranicznych, w tym również koszty podróży służbowych, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3.
Jednostka badawczo-rozwojowa może:
1)
odstępować część posiadanych środków dewizowych jednostkom współpracującym z nią w realizacji współpracy międzynarodowej,
2)
uzyskiwać od innych jednostek środki dewizowe,
3)
zaciągać w bankach krajowych kredyty dewizowe na import służący realizacji prac, zwłaszcza tych, których wyniki mogą być przedmiotem eksportu; kredyty te są spłacane z wpływów, o których mowa w ust. 1, na warunkach określonych w umowie kredytowej; zaciąganie kredytów w bankach zagranicznych wymaga zgody Ministra Finansów,
4)
uzyskiwać przydział środków dewizowych.