Rozdział 5 - Wynik finansowy i jego podział. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.61.316

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1985 r.

Rozdział  5

Wynik finansowy i jego podział.

§  9.
1.
Wynik finansowy jednostki badawczo-rozwojowej stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży (§ 3) a kosztami własnymi tej sprzedaży. Różnicę tę koryguje się o saldo strat i zysków nadzwyczajnych, wynik na sprzedaży materiałów oraz o podatek obrotowy należny od sprzedaży produktów przeznaczonych na rynek. Dodatni wynik finansowy stanowi zysk jednostki badawczo-rozwojowej.
2.
Roczny bilans i wykazany w nim wynik finansowy jednostki badawczo-rozwojowej podlega weryfikacji sprawdzającej jego rzetelność i prawidłowość w trybie określonym w odrębnych przepisach.
3.
Kwota zweryfikowanego zysku, powiększona o koszty i straty nieuzasadnione, a pomniejszona o kwotę zysku w wypadkach określonych w odrębnych przepisach, przekraczająca 20% kosztów własnych sprzedaży, podlega w 70% przekazaniu na odpowiedni fundusz centralny, będący w dyspozycji właściwego ministra, zgodnie z odrębnymi przepisami.
4.
Zweryfikowany zysk bilansowy, z uwzględnieniem ust. 3, stanowi zysk do podziału.
5.
Zysk do podziału przeznacza się w pierwszej kolejności na:
1)
obowiązkowy odpis na fundusz rezerwowy,
2)
opłacenie podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń wliczanych w koszty działalności jednostki badawczo-rozwojowej.
6.
Pozostałą część zysku do podziału jednostka badawczo-rozwojowa przeznacza na:
1)
dodatkowy odpis na fundusz rezerwowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
fundusz załogi.

Decyzję o proporcjach tego podziału podejmuje dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej po zasięgnięciu opinii rady naukowej i rady załogi.

7.
Jednostka badawczo-rozwojowa może dokonywać zaliczkowych odpisów z zysku do podziału w okresach kwartalnych lub półrocznych, narastająco od początku roku, z uwzględnieniem ust. 3 i 5.