Rozdział 3 - Szczególne wymagania w zakresie ochrony fizycznej informacji niejawnych - Szczegółowe zadania pełnomocników ochrony oraz szczególne wymagania w zakresie ochrony fizycznej informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.215.1821

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 2005 r.

Rozdział  3

Szczególne wymagania w zakresie ochrony fizycznej informacji niejawnych

§  5.
W celu zapewnienia skutecznej ochrony informacji niejawnych, w jednostce organizacyjnej stosuje się środki ochrony fizycznej oraz wydziela strefy: administracyjną i bezpieczeństwa, a także określa pomieszczenia i obiekty (rejony) podlegające szczególnej ochronie.
§  6.
1.
System ochrony informacji niejawnych w jednostce organizacyjnej realizuje się przez ochronę fizyczną oraz przy wykorzystaniu technicznych środków ją wspomagających.
2.
Ochronę fizyczną realizują warty i służby wewnętrzne lub garnizonowe, oddziały wart cywilnych, specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne przedsiębiorców, a także portierzy i dozorcy.
3.
W przypadku zagrożenia atakami terrorystycznymi siły ochronne, o których mowa w ust. 2, można wzmocnić siłami Żandarmerii Wojskowej.
§  7.
1.
Służbę wartowniczą i ochronną organizuje się w oparciu o system posterunków i patroli.
2.
Ze względu na sposób pełnienia służby na posterunkach rozróżnia się następujące ich rodzaje:
1)
posterunki stałe;
2)
posterunki ruchome.
3.
W zależności od miejsca pełnienia służby na posterunkach rozróżnia się posterunki zewnętrzne i wewnętrzne, natomiast ze względu na czas pełnienia służby posterunki dzieli się na dwuzmienne, trzyzmienne i doraźne.
4.
Patrole, w składzie dwóch i więcej wartowników, organizuje się w obiektach wojskowych, w których inne sposoby ochrony są nieefektywne.
§  8.
1.
Ochrona fizyczna informacji niejawnych powinna być wspomagana środkami technicznymi, które stanowią w szczególności:
1)
systemy i urządzenia alarmowe obejmujące:
a)
systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) - zewnętrzne i wewnętrzne,
b)
systemy telewizji przemysłowej (STVP) - zewnętrzne i wewnętrzne,
c)
systemy kontroli dostępu (SKD);
2)
łączność wartownicza i służb dyżurnych:
a)
przewodowa,
b)
radiowa lub radiotelefoniczna;
3)
oświetlenie obiektów:
a)
zewnętrzne, w tym oświetlenie obwodnic,
b)
wewnętrzne,
c)
awaryjne magazynów i pomieszczeń;
4)
ogrodzenia:
a)
z siatki,
b)
z siatki i drutu kolczastego lub ostrzowego,
c)
z paneli metalowych,
d)
z typowych prefabrykowanych pełnych lub ażurowych elementów żelbetowych;
5)
wieże wartownicze;
6)
umocnienia inżynieryjne:
a)
zapory inżynieryjne,
b)
punkty (gniazda) oporu,
c)
stanowiska ogniowe;
7)
zabezpieczenia mechaniczne:
a)
ściany i stropy o odpowiedniej konstrukcji,
b)
drzwi odpowiedniej klasy oraz wzmocnienia drzwi standardowych,
c)
szyby odporne na włamanie lub działanie fali detonacyjnej,
d)
kraty i siatki stalowe zabezpieczające otwory okienne lub okna antywłamaniowe odpowiedniej klasy,
e)
szafy stalowe odpowiedniej klasy,
f)
zamki i kłódki.
2.
Zastosowane w ochronie informacji niejawnych systemy powinny posiadać deklarację zgodności ich wykonania w odpowiedniej klasie, natomiast urządzenia wykorzystane do ich budowy odpowiednie certyfikaty lub świadectwa kwalifikacyjne. Systemy i urządzenia powinny spełniać parametry określone w normie obronnej NO-04-A004 - Obiekty wojskowe. Systemy alarmowe.
3.
W wartowniach obiektów, których ochrona jest wspomagana zewnętrznymi i wewnętrznymi systemami alarmowymi, należy utrzymywać grupę wartowników ze zmiany czuwającej lub patrol interwencyjny, w gotowości do natychmiastowego udania się w rejon naruszonego sektora ochranianego obiektu.
§  9.
1.
W jednostce organizacyjnej, w której są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane materiały niejawne, wydziela się strefy: administracyjną i bezpieczeństwa, a także określa pomieszczenia i obiekty (rejony) podlegające szczególnej ochronie.
2.
Strefę bezpieczeństwa stanowi oznaczony i chroniony obszar, obiekt, fragment budynku, kompleks, jedno lub kilka pomieszczeń z ograniczoną liczbą wejść i wyjść, w których są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową lub służbową o klauzuli "poufne".
3.
Strefę administracyjną stanowi obszar przylegający do strefy bezpieczeństwa, w którym jest zapewniona kontrola ruchu osób i pojazdów.
4.
W zależności od sposobu przetwarzania, wytwarzania, przechowywania i przekazywania informacji niejawnych w obszarach zaliczonych do strefy bezpieczeństwa, ustanawia się:
1)
strefę bezpieczeństwa klasy I - jeżeli informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową lub służbową o klauzuli "poufne" są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane w taki sposób, że wejście do strefy praktycznie oznacza bezpośredni dostęp do tych informacji; w strefie tej mogą przebywać osoby posiadające poświadczenia bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli odpowiadającej co najmniej klauzuli najwyżej sklasyfikowanej informacji przechowywanej, przetwarzanej lub wytwarzanej w tym obszarze, z zastrzeżeniem ust. 5; wstęp osób niebędących żołnierzami albo pracownikami komórki organizacyjnej objętej strefą (interesantów) może nastąpić po uzyskaniu zgody kierownika tej komórki i pod nadzorem upoważnionego przez niego żołnierza lub pracownika wojska, pod warunkiem zabezpieczenia informacji niejawnych w sposób uniemożliwiający ich przypadkowe ujawnienie;
2)
strefę bezpieczeństwa klasy II - jeżeli informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową lub służbową o klauzuli "poufne" są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane albo przekazywane w taki sposób, że wejście do strefy nie jest równoznaczne z bezpośrednim dostępem do tych informacji; żołnierze i pracownicy wojska komórek organizacyjnych objętych strefą powinni posiadać poświadczenia bezpieczeństwa uprawniające co najmniej do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "poufne"; osoby niebędące żołnierzami albo pracownikami jednostki lub komórki organizacyjnej (interesanci) mogą przebywać w tej strefie za zgodą kierownika komórki organizacyjnej objętej strefą lub upoważnionych przez niego osób i pod nadzorem żołnierza lub pracownika tej komórki, pod warunkiem zabezpieczenia informacji niejawnych w sposób uniemożliwiający ich przypadkowe ujawnienie.
5.
Personel sprzątający oraz techniczny wykonujący obowiązki służbowe w strefach bezpieczeństwa, o których mowa w ust. 4, powinien posiadać poświadczenia bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej "poufne". Na czas sprzątania oraz wykonywania prac remontowych, użytkownicy pomieszczeń objętych strefą bezpieczeństwa mają obowiązek zabezpieczenia dokumentów niejawnych w sposób uniemożliwiający przypadkowe ujawnienie ich treści osobom nieuprawnionym; sprzątanie oraz wykonywanie prac remontowych w pomieszczeniach zaliczonych do strefy bezpieczeństwa klasy I może odbywać się jedynie w obecności użytkownika pomieszczenia.
6.
W stosunku do osób pełniących służby wewnątrz strefy bezpieczeństwa klasy I przepis ust. 4 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
7.
Pomieszczenia i obiekty znajdujące się w strefie bezpieczeństwa klasy I zalicza się do pomieszczeń i obiektów podlegających szczególnej ochronie.
§  10.
1.
Dokumentami uprawniającymi do wejścia do strefy administracyjnej są: przepustki stałe, okresowe, jednorazowe, elektroniczne karty dostępu lub inne identyfikatory, imienne upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych, legitymacje służbowe pracowników Najwyższej Izby Kontroli, Państwowej Inspekcji Pracy, legitymacje poselskie lub senatorskie oraz zezwolenia stałe i jednorazowe wydawane przedstawicielom placówek dyplomatycznych państw obcych.
2.
Dokumentami uprawniającymi do wjazdu na teren strefy administracyjnej są przepustki samochodowe lub rozkazy wyjazdu w odniesieniu do pojazdów pozostających na wyposażeniu danej jednostki organizacyjnej.
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, uprawniają również do wejścia do strefy bezpieczeństwa klasy I i II, na zasadach określonych przez kierownika jednostki organizacyjnej.
4.
Wejścia do strefy bezpieczeństwa oraz wyjścia z niej osób niebędących żołnierzami lub pracownikami jednostki albo komórki organizacyjnej (interesantów) powinny być rejestrowane, a ewidencja przechowywana przez co najmniej jeden rok.
§  11.
1.
Strefy bezpieczeństwa oznacza się w następujący sposób:
1)
strefę bezpieczeństwa klasy I:
a)
w przypadku pojedynczych pomieszczeń - tablicą w kształcie prostokąta o podstawie 19 cm i wysokości 13 cm z napisem koloru czarnego "Strefa bezpieczeństwa klasy I" o wysokości liter 1 cm na czerwonym tle,
b)
w pozostałych przypadkach (obszar, obiekt, fragment budynku, kilka pomieszczeń) - linią ciągłą koloru czerwonego szerokości 10 cm oraz tablicą w kształcie prostokąta o podstawie 29,5 cm i wysokości 21 cm z napisem koloru czarnego "Strefa bezpieczeństwa klasy I" o wysokości liter 1,7 cm na czerwonym tle;
2)
strefę bezpieczeństwa klasy II:
a)
w przypadku pojedynczych pomieszczeń - tablicą w kształcie prostokąta o podstawie 19 cm i wysokości 13 cm z napisem koloru czarnego "Strefa bezpieczeństwa klasy II" o wysokości liter 1 cm na żółtym tle,
b)
w pozostałych przypadkach (obszar, obiekt, fragment budynku, kilka pomieszczeń) - linią ciągłą koloru żółtego szerokości 10 cm oraz tablicą w kształcie prostokąta o podstawie 29,5 cm i wysokości 21 cm z napisem koloru czarnego "Strefa bezpieczeństwa klasy II" o wysokości liter 1,7 cm na żółtym tle.
2.
Tablice, o których mowa w ust. 1, umieszcza się:
1)
w przypadku pojedynczych pomieszczeń - na drzwiach wejściowych do tych pomieszczeń;
2)
w pozostałych przypadkach (obszar, obiekt, fragment budynku, kilka pomieszczeń) - na drzwiach wejściowych do stref, na ścianach przy wejściu do stref lub na specjalnych stojakach.
3.
Linie, o których mowa w ust. 1, maluje się przed wejściem do obszaru, obiektu lub fragmentu budynku na całej jego szerokości.