Rozdział 4 - Zgłoszenie celne w innej formie niż forma pisemna lub ustna - Szczegółowe wymogi, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1504 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 4 listopada 2014 r.

Rozdział  4

Zgłoszenie celne w innej formie niż forma pisemna lub ustna

§  26. 
Z zastrzeżeniem art. 235 Rozporządzenia Wykonawczego, zgłoszenie celne do procedury wywozu może być dokonane w sposób określony w art. 233 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Wykonawczego, gdy dotyczy:
1)
przypadków określonych w art. 231 lit. a-c Rozporządzenia Wykonawczego;
2)
kontenerów;
3)
części zamiennych, akcesoriów i wyposażenia towarzyszącego kontenerom, przeznaczonych do celów, o których mowa w art. 577 Rozporządzenia Wykonawczego;
4)
zwierząt wierzchowych lub pociągowych i ich zaprzęgów;
5)
towarów innych niż określone w pkt 1-4, o ile spełniają wymogi, o których mowa w art. 231 lit. d Rozporządzenia Wykonawczego.
§  27. 
Przy dokonywaniu zgłoszenia celnego w innej formie niż forma ustna lub pisemna należy przedstawić dokumenty, które są wymagane na podstawie przepisów odrębnych.

DZIAŁ III

§  28. 
1. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, poza dokumentami, o których mowa w art. 218 Rozporządzenia Wykonawczego, należy dołączyć w szczególności:
1)
specyfikację towarów lub listę towarową, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji;
2)
pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty, jeżeli są wymagane w związku z przywozem towarów;
3)
dokumenty, na podstawie których można określić podstawę opodatkowania towarów, jeżeli faktura lub inny dokument służący do ustalenia wartości celnej towarów nie zawiera niezbędnych danych do ustalenia tej podstawy;
4)
certyfikat wystawiony przez producenta lub uprawnioną do tego placówkę badawczą, zawierający skład chemiczny i surowcowy towaru (do 100%) oraz informacje wymagane uwagami do poszczególnych działów Taryfy celnej, jeżeli dokument taki jest niezbędny dla ustalenia klasyfikacji taryfowej towaru;
5)
inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie przepisów odrębnych.
§  29. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy należy dołączyć, z uwzględnieniem § 28, oryginał:
1)
zaświadczenia urzędu celnego o wydaniu podatkowych znaków akcyzy, z podaniem rodzaju, serii, numeru ewidencyjnego, daty wytworzenia, daty wydania podatkowych znaków akcyzy, ilości i wartości podatkowych znaków akcyzy, na przywożone towary objęte obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy;
2)
zaświadczenia o wpłaceniu kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy oraz kwoty stanowiącej 80% kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy.
§  30. 
1. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu lub powrotnym wywozem należy dołączyć w szczególności, z uwzględnieniem art. 221 ust. 2 Rozporządzenia Wykonawczego:
1)
fakturę lub w wypadku braku faktury fakturę prowizoryczną lub fakturę pro forma, sporządzone zgodnie z wymogami art. 181 Rozporządzenia Wykonawczego, z zastrzeżeniem ust. 2;
2)
pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty, jeżeli są wymagane w związku z wywozem towarów;
3)
dokumenty, o których mowa w § 28 pkt 1 i 5.
2. 
W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, za dokument służący do ustalenia wartości uznaje się:
1)
umowę sprzedaży;
2)
akt darowizny;
3)
orzeczenie sądu lub innego właściwego organu o nabyciu praw spadkowych.
3. 
Jeżeli zgłaszający przewiduje, że towary wyprowadzane poza obszar celny Wspólnoty zostaną powrotnie wprowadzone na ten obszar, do zgłoszenia wywozowego może dołączyć blankiet informacyjny, o którym mowa w art. 850 Rozporządzenia Wykonawczego.
4. 
(uchylony).
§  31. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu podatkowych znaków akcyzy należy przedłożyć, z uwzględnieniem § 30, oryginał:
1)
zaświadczenia urzędu celnego o wydaniu podatkowych znaków akcyzy, z podaniem rodzaju, serii, numeru ewidencyjnego, daty wytworzenia, daty wydania podatkowych znaków akcyzy, ilości i wartości podatkowych znaków akcyzy na przywożone towary objęte obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy;
2)
zaświadczenia o wpłaceniu kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy oraz kwoty stanowiącej 80% kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy.
§  32. 
1. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą tranzytu wspólnotowego, poza dokumentami, o których mowa w art. 219 Rozporządzenia Wykonawczego, należy dołączyć w szczególności:
1)
(uchylony);
2)
pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty, jeżeli są wymagane w związku z tranzytem towarów;
3)
dokumenty, o których mowa w § 28 pkt 5.
2. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą TIR należy dołączyć w szczególności:
1)
dokument przewozowy - do wglądu;
1a)
świadectwo uznania pojazdu drogowego do przewozu towarów pod zamknięciami celnymi - do wglądu;
2)
pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty, jeżeli są wymagane w związku z tranzytem towarów;
3)
dokumenty, o których mowa w § 28 pkt 5.
§  33. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów gospodarczą procedurą celną, poza dokumentami, o których mowa w art. 220 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Wykonawczego, należy dołączyć odpowiednio:
1)
pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty, jeżeli są wymagane w związku z przywozem towarów;
2)
pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty, jeżeli są wymagane w związku z wywozem towarów;
3)
dokumenty, o których mowa w § 28 pkt 1 i 5.
§  34. 
Z zastrzeżeniem postanowień umów międzynarodowych, zasady przedkładania dowodów pochodzenia towarów określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  35. 
1. 
Faktura powinna zawierać w szczególności:
1)
nazwę i adres kontrahenta;
2)
nazwę i adres nabywcy;
3)
numer;
4)
miejsce i datę wystawienia;
5)
rodzaj i ilość towarów oraz ich wartość wyrażoną w walucie wymienialnej, walucie polskiej albo walucie obcej niebędącej walutą wymienialną;
6)
warunki dostawy (np. według Reguł Międzynarodowej Izby Handlowej do stosowania w krajowych i międzynarodowych warunkach handlowych INCOTERMS 2010); w przypadku braku informacji o warunkach dostawy na fakturze lub innym dokumencie służącym do ustalenia wartości celnej należy przyjąć warunki dostawy podane w kontrakcie; jeżeli brak tej informacji również w kontrakcie, do wyliczenia wartości celnej należy przyjąć, że dostawa była realizowana na warunkach EXW (z zakładu) według INCOTERMS 2010;
7)
inne dane, jeżeli są wymagane na podstawie przepisów odrębnych.
2. 
W przypadku braku stosownej informacji na fakturze dotyczącej przesyłek o wartości nieprzekraczającej 150 euro, przy ustalaniu wartości celnej należy:
1)
numer, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zastąpić innym elementem identyfikującym fakturę, o ile wynika on z dokumentów towarzyszących przesyłce albo oświadczeniem zgłaszającego;
2)
walutę i warunki dostawy, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, przyjąć na podstawie innych dokumentów towarzyszących przesyłce albo oświadczenia zgłaszającego.

DZIAŁ IV

§  36. 
1. 
Użyte w niniejszym dziale określenie "transport przesyłowy" oznacza transport towarów rurociągami, gazociągami i liniami energetycznymi.
2. 
Zasady stosowania procedury tranzytu wspólnotowego dla towarów przesyłanych rurociągami i gazociągami określają przepisy art. 450 Rozporządzenia Wykonawczego.
§  37. 
1. 
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu lub wywozu towarów przesyłanych transportem przesyłowym należy dokonać odpowiednio na dokumencie SAD lub z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 10. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni. Przepis art. 227 ust. 3 lit. b Wspólnotowego Kodeksu Celnego stosuje się odpowiednio w zakresie terminu na uiszczenie należności wynikających ze zgłoszenia celnego.
2. 
W wypadku wymiany energii elektrycznej wynikającej z naturalnych przepływów w połączonych systemach elektroenergetycznych krajów sąsiadujących, zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu lub wywozu energii elektrycznej dokonuje się na podstawie salda wymiany w okresach rozliczeniowych nie dłuższych niż miesiąc, w terminie 3 dni od dnia uzgodnienia sald.
3. 
Przy wprowadzaniu lub wyprowadzaniu energii elektrycznej na zaopatrzenie miejscowości w strefie przygranicznej dokonywanych na podstawie protokołów wskazań urządzeń pomiarowych sporządzanych przez przedsiębiorstwa energetyczne, przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  38. 
1. 
Podstawą ustalenia przez urząd celny ilości gazu w jednostkach zawartych w kontrakcie są miesięczne protokoły zdawczo-odbiorcze lub wstępne akty zdawczo-odbiorcze wskazań urządzeń pomiarowych, sporządzone na podstawie protokołu podziału strumienia gazu.
2. 
Podstawą ustalenia przez urząd celny ilości energii elektrycznej jest:
1)
przy wprowadzaniu na obszar celny Wspólnoty i dopuszczaniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - faktura dostawcy z wykazem poboru mocy przez poszczególnych polskich odbiorców;
2)
przy wywozie poza obszar celny Wspólnoty - faktura wystawiona na podstawie uzgodnionych grafików wymiany mocy oraz wskazań urządzeń pomiarowych, zainstalowanych na liniach wymiany zagranicznej, będących własnością operatora sieci przesyłowej lub operatora sieci rozdzielczej oraz przedsiębiorstw sieciowych sąsiadujących państw trzecich.
3. 
Podstawą do ustalenia przez urząd celny masy ropy naftowej przywożonej spoza obszaru celnego Wspólnoty są:
1)
w wypadku wprowadzania na obszar celny Wspólnoty ropy naftowej z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - protokoły zdawczo-odbiorcze sporządzone przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" w Płocku, Odcinek Wschodni w Adamowie-Zastawie;
2)
w wypadku wprowadzania na obszar celny Wspólnoty ropy naftowej przez Port Północny w Gdańsku - konosament.
4. 
(uchylony).
5. 
(uchylony).
§  39. 
(uchylony).
§  40. 
1. 
Po nadaniu przeznaczenia celnego ropie naftowej właściwe urzędy celne przesyłają do Urzędu Celnego w Białymstoku lub Urzędu Celnego w Gdańsku, w zależności od tego, przez który urząd nastąpiło wprowadzenie tego towaru na obszar celny Wspólnoty, kserokopię albo skan:
1)
zgłoszenia celnego z wymienionymi numerami protokołów zdawczo-odbiorczych albo numerem konosamentu, oraz faktury, lub
2)
konosamentu.
2. 
Urząd Celny w Białymstoku i Urząd Celny w Gdańsku, każdy we własnym zakresie, dokonuje okresowo, przynajmniej raz na kwartał, porównania zapisów dotyczących nadania przeznaczenia celnego ropie naftowej z dokumentami, na podstawie których nastąpiło przekazanie ropy poszczególnym odbiorcom, w tym operatorowi sieci przesyłowej sąsiadującego państwa.
3. 
Urzędy celne dokonują kontrolnego sprawdzenia prawidłowości stosowanych odczytów urządzeń pomiarowych gazu i energii elektrycznej.
4. 
Urzędy celne dokonują kontrolnego odczytu wskazań urządzeń pomiarowych ropy naftowej.
§  41. 
Do zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów wprowadzanych na obszar celny Wspólnoty transportem przesyłowym należy dołączyć w szczególności:
1)
protokoły zdawczo-odbiorcze wskazań urządzeń pomiarowych w przypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu gazu lub ropy naftowej lub fakturę dostawcy, potwierdzoną przez odbiorcę w wypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu energii elektrycznej;
2)
inne dokumenty określone w § 28.
§  42. 
W przypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu energii elektrycznej i gazu przepisy § 20, § 30 i § 41 pkt 1 stosuje się odpowiednio.

DZIAŁ V

§  43. 
1. 
Z uwzględnieniem § 30, do zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów rolnych, które mają zostać wyprowadzone z obszaru celnego Wspólnoty przez urząd celny wyprowadzenia znajdujący się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy dołączyć oryginał karty kontrolnej T5 i trzy kopie tej karty lub zestaw, zwany dalej "zestawem T5", składający się z oryginału karty kontrolnej T5 oraz kart T5 bis albo list towarowych T5 i trzy kopie tego zestawu.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się do towarów:
1)
w przypadku których wymagane jest posiadanie pozwolenia na wywóz zgodnie z Załącznikiem nr II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 376/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz i przywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych (Dz. Urz. UE L 114 z 26.04.2008, str. 3, z późn. zm.), lub
2)
co do których składany jest wniosek o refundację wywozową.
3. 
Kartę kontrolną T5, karty T5 bis oraz listy towarowe T5 należy sporządzić na formularzu zgodnym z wzorami określonymi w załącznikach nr 63-65 do Rozporządzenia Wykonawczego.
4. 
Z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, kartę kontrolną T5, karty T5 bis oraz listy towarowe T5 wypełnia się i stosuje zgodnie z instrukcją określoną w załączniku nr 66 do Rozporządzenia Wykonawczego.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, w polu 100 karty kontrolnej lub zestawu T5 umieszcza się zapis "BEZ REFUNDACJI".
6. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, w polu 100 karty kontrolnej lub zestawu T5 umieszcza się zapis "REFUNDACJA" oraz numer wniosku o refundację.
§  44. 
1. 
Funkcjonariusz celny urzędu celnego wywozu po przyjęciu zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów rolnych dokonuje wpisów przewidzianych przepisami wspólnotowymi na karcie kontrolnej T5 i kopiach tej karty lub na zestawie T5 i jego kopiach. W polu A funkcjonariusz celny umieszcza datę wystawienia karty kontrolnej T5, która jest jednocześnie datą przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu, a w polu B dokonuje wpisu: "Agencja Rynku Rolnego, ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa, POLAND".
2. 
Jedna kopia karty T5 lub zestawu T5 pozostaje w urzędzie celnym wywozu jako załącznik do zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów rolnych. Oryginał karty T5 i pozostałe kopie lub oryginał zestawu T5 i jego pozostałe kopie są wydawane zgłaszającemu, który potwierdza ich odbiór w polu 110 kopii karty T5 lub zestawu T5 pozostających w urzędzie celnym wywozu. Oryginał karty T5 i pozostałe kopie lub oryginał zestawu T5 i jego pozostałe kopie są dostarczane wraz z towarem do urzędu celnego wyprowadzenia.
3. 
Funkcjonariusz celny urzędu celnego wyprowadzenia po dokonaniu formalności przewidzianych przepisami wspólnotowymi potwierdza wyprowadzenie towarów rolnych poza obszar celny Wspólnoty na karcie T5 i jej kopiach lub na zestawie T5 i jego kopiach. Oryginał T5 lub oryginał zestawu T5 funkcjonariusz celny tego urzędu przesyła w terminie 5 dni od dnia wyprowadzenia towarów poza obszar celny Wspólnoty na adres podany w polu B "Odesłać do". Druga kopia karty T5 lub zestawu T5 wydawana jest zgłaszającemu. Trzecia kopia karty T5 lub zestawu T5 pozostaje w urzędzie celnym wyprowadzenia i stanowi załącznik do rejestru przedstawionych kart T5.
§  45. 
Przepisy art. 912a-912c oraz 912e i 912f Rozporządzenia Wykonawczego stosuje się odpowiednio.
§  46. 
W przypadku gdy zgłoszenie celne o objęcie procedurą wywozu towarów rolnych, co do których składany jest wniosek o refundację wywozową, jest dokonywane w urzędzie celnym wywozu będącym jednocześnie urzędem celnym wyprowadzenia i towary są bezpośrednio wywożone poza obszar celny Wspólnoty, karty kontrolnej T5 lub zestawu składającego się z oryginału karty kontrolnej T5 oraz kart T5 bis albo list towarowych T5 nie dołącza się do zgłoszenia celnego.
§  47. 
W przypadku stosowania procedury, o której mowa w art. 37 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/1999 z dnia 15 kwietnia 1999 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych (Dz. Urz. WE L 102 z 17.04.1999) 2  , ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 671/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 800/1999 z tytułu przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji do Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 105 z 14.4.2004), zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów rolnych należy dokonać na dokumencie SAD, w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 10. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni. Do zgłoszenia celnego należy dołączyć dokumenty, o których mowa w § 30, oraz świadectwa dostaw.

DZIAŁ VI

§  48. 
Formularze SAD i SAD-BIS, których wzory zostały określone przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250, z późn. zm.), z wyjątkiem kart 1A oraz 1A BIS mogą być stosowane do dnia 31 grudnia 2006 r.
§  49. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r. 3
2 Uchylone z dniem 6 sierpnia 2009 r. na podstawie art. 51 rozporządzenia Komisji (WE) nr 612/2009 z dnia 7 lipca 2009 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych (wersja przekształcona) (Dz. Urz. UE L 186 z 17.07.2009, str. 1, z późn. zm.); odesłania do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/1999 odczytuje się jako odesłania do rozporządzenia Komisji (WE) nr 612/2009 z dnia 7 lipca 2009 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych (wersja przekształcona) (Dz. Urz. UE L 186 z 17.07.2009, str. 1, z późn. zm.), zgodnie z tabelą korelacji w załączniku XX do rozporządzenia Komisji (WE) nr 612/2009.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz.U.2001.117.1250), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz.U.2004.68.622).