Rozdział 2 - Zgłoszenie celne dokonywane z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego - Szczegółowe wymogi, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1504 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 4 listopada 2014 r.

Rozdział  2

Zgłoszenie celne dokonywane z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego

§  18. 
1. 
Zgłoszenie celne z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, zwane dalej "zgłoszeniem elektronicznym", może być dokonane w przypadkach, w których istnieje techniczna możliwość przyjęcia i obsługi takiego zgłoszenia przez organy celne.
2. 
Zgłoszenie elektroniczne powinno zostać sporządzone i dokonane zgodnie z właściwą dla stosowania danej procedury celnej specyfikacją elektronicznych zgłoszeń celnych, publikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
3. 
Zgłoszenie elektroniczne powinno być opatrzone kodem identyfikacyjnym albo weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu podpisem elektronicznym osoby dokonującej tego zgłoszenia.
4. 
Kod identyfikacyjny, o którym mowa w ust. 3, ustalany jest przez właściwy organ celny w celu umożliwienia identyfikacji osoby fizycznej, która faktycznie dokonuje zgłoszenia elektronicznego.
§  19. 
(uchylony).
§  20. 
1. 
Dokumenty stanowiące załączniki do zgłoszenia elektronicznego nie są przedstawiane organowi celnemu wraz z tym zgłoszeniem, chyba że ich przedłożenie jest konieczne, w szczególności ze względu na przewidziany w przepisach odrębnych obowiązek dokonania na nich adnotacji, uwierzytelnienia lub ostemplowania przez organ celny.
2. 
Dokumenty, które nie są przedstawiane organowi celnemu wraz ze zgłoszeniem elektronicznym, do chwili zwolnienia towarów są przechowywane do dyspozycji organów celnych przez osobę dokonującą zgłoszenia celnego, zaś po zwolnieniu towarów - przez osobę uprawnioną do korzystania z procedury celnej.
3. 
(uchylony).
§  20a. 
Przepisy § 5-8, § 12-13a i § 14 stosuje się odpowiednio do zasad dokonywania zgłoszeń elektronicznych.
§  20b. 
1. 
Towary klasyfikowane według różnych kodów taryfy celnej mogą być zgłaszane jako jedna pozycja towarowa do procedury wywozu, odpowiednio - zgodnie z klasyfikacją towaru o najwyższej wartości w przesyłce, jeśli zawiera ona towary, w stosunku do których nie istnieje obowiązek uiszczenia należności celnych wywozowych lub podatkowych albo zgodnie z klasyfikacją towaru podlegającego najwyższym należnościom celnym wywozowym i podatkowym, jeżeli:
1)
ich łączna wartość w jednej przesyłce nie przekracza równowartości 1.000 euro lub
2)
zgłoszeniem celnym objęte są towary, o których mowa w art. 12 ust. 2, art. 103, art. 104 lub art. 112 Rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych oraz w art. 38 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne.
2. 
Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do pojazdów samochodowych, skuterów śnieżnych, skuterów wodnych, samolotów, helikopterów, szybowców, łodzi z silnikiem lub bez silnika o masie ponad 100 kg, motocykli, quadów, przyczep samochodowych, lotni lub motolotni oraz towarów objętych ograniczeniami polegającymi na konieczności przedłożenia dokumentu warunkującego objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną.
§  20c. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą wywozu przesyłek przewożonych przez operatorów pocztowych innych niż operator wyznaczony, które spełniają warunki określone w art. 592a lit. m Rozporządzenia Wykonawczego i zawierają towary niepodlegające należnościom celnym wywozowym, może być dokonane zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym.
§  20d. 
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek zgłaszającego, organ celny może wyrazić zgodę, aby zgłoszenie celne do procedury wywozu towarów, o których mowa w art. 786 ust. 2 lit. b Rozporządzenia Wykonawczego, obejmowało towary wywiezione w danym miesiącu kalendarzowym. Zgłoszenia celnego należy dokonać w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił wywóz towarów. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego.
§  20e. 
Przepis § 20d stosuje się odpowiednio do towarów wspólnotowych przeznaczonych na zaopatrzenie platform wiertniczych, zlokalizowanych poza obszarem celnym Wspólnoty.
§  20f. 
(uchylony).
§  20g. 
1. 
Jeżeli zgłoszenie celne do procedury wywozu dotyczy towarów w stanie rozmontowanym lub niezmontowanym, objętych jedną fakturą, ale załadowanych na kilka środków transportu, należy sporządzić oddzielne zgłoszenia celne wywozowe dla towarów przewożonych na poszczególnych środkach transportu, podając kod towarów zgodnie z klasyfikacją wyrobu w stanie zmontowanym.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, należy:
1)
do zgłoszenia celnego pierwszej partii towaru dołączyć fakturę sporządzoną zgodnie z wymogami określonymi w art. 181 Rozporządzenia Wykonawczego, a do każdego następnego zgłoszenia celnego - kserokopię tej faktury;
2)
do każdego zgłoszenia celnego wywozowego dołączyć specyfikację towarów objętych tym zgłoszeniem.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, w poszczególnych zgłoszeniach celnych wywozowych należy podawać wartość towarów objętych tym zgłoszeniem. Suma wartości towarów ze wszystkich zgłoszeń celnych wywozowych powinna być równa wartości towarów określonej w fakturze.
§  20h. 
(uchylony).
§  20i. 
Przepis § 13a ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zgłaszania przez operatora do procedury wywozu towarów wspólnotowych nabytych na terenie wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego przez podróżnych opuszczających obszar celny Wspólnoty, z tym że zgłoszenia celnego należy dokonać w terminie do 10. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni.
§  20j. 
W przypadku powrotnego wywozu towarów niewspólnotowych, którym uprzednio nadano przeznaczenie celne wolny obszar celny albo które uprzednio objęto procedurą składu celnego i dostarczono na pokład statku powietrznego lub morskiego w celu konsumpcji przez podróżnych lub załogę podczas rejsu lub celem ich sprzedaży podczas rejsu, przepis § 20d stosuje się odpowiednio.