Rozdział 2 - Uzyskanie i zachowanie uznania stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy oraz warunki i tryb zawieszania, cofania i ponownego uznania - Szczegółowe wymagania weterynaryjne niezbędne do uzyskania i zachowania uznania stada lub gospodarstwa za urzędowo wolne lub wolne od chorób zakaźnych zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.126.1058

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 lipca 2005 r.

Rozdział  2

Uzyskanie i zachowanie uznania stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy oraz warunki i tryb zawieszania, cofania i ponownego uznania

§  2.
1.
Stado bydła uznaje się za urzędowo wolne od gruźlicy, jeżeli:
1)
żadne ze zwierząt nie wykazywało klinicznych objawów gruźlicy;
2)
wszystkie zwierzęta powyżej 6. tygodnia życia reagowały ujemnie co najmniej w 2 testach tuberkulinowych, przy czym pierwszy test przeprowadza się po upływie 6 miesięcy od dnia wyeliminowania zakażenia ze stada, a drugi test po upływie 6 miesięcy od dnia przeprowadzenia pierwszego testu, zaś w przypadku stada bydła utworzonego wyłącznie ze zwierząt, które pochodzą ze stad bydła uznanych za urzędowo wolne od gruźlicy, przeprowadza się tylko jeden test nie wcześniej niż po upływie 60 dni od dnia zakończenia tworzenia stada;
3)
po przeprowadzeniu testu, o którym mowa w pkt 2, żadne zwierzę powyżej 6. tygodnia życia nie zostało wprowadzone do stada, z wyłączeniem zwierząt reagujących ujemnie w teście tuberkulinowym przeprowadzonym w okresie 30 dni:
a)
przed dniem wprowadzenia zwierzęcia do stada albo
b)
od dnia wprowadzenia zwierzęcia do stada.
2.
W przypadku przeprowadzenia testu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b, zwierzę lub zwierzęta izoluje się od pozostałych zwierząt w stadzie w taki sposób, aby nie miały pośredniego lub bezpośredniego kontaktu z innymi zwierzętami, do czasu uzyskania ujemnego wyniku tego testu.
3.
Testu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie przeprowadza się przy przemieszczaniu zwierząt do stada bydła uznanego za urzędowo wolne od gruźlicy na obszarze właściwości powiatowego lekarza weterynarii, jeżeli:
1)
lekarz ten wyraził zgodę na nieprzeprowadzanie tego testu;
2)
zwierzęta pochodzą ze stad bydła uznanych za urzędowo wolne od gruźlicy.
§  3.
Stado bydła urzędowo wolne od gruźlicy zachowuje uznanie, jeżeli:
1)
warunki, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 i 3, są spełniane;
2)
wszystkie zwierzęta:
a)
wprowadzane do gospodarstwa pochodzą ze stad bydła uznanych za urzędowo wolne od gruźlicy,
b)
znajdujące się w gospodarstwie, z wyłączeniem cieląt poniżej 6. tygodnia życia urodzonych w tym gospodarstwie, są corocznie poddawane testom tuberkulinowym, chyba że na podstawie przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zostanie ustalona inna częstotliwość przeprowadzania tych testów.
§  4.
1.
Uznanie stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy zawiesza się, jeżeli:
1)
warunki, o których mowa w § 3, nie są spełniane lub
2)
co najmniej jedno zwierzę reagowało dodatnio w pojedynczym teście tuberkulinowym lub wystąpiło podejrzenie gruźlicy w czasie przeprowadzania badania poubojowego lub sekcji zwłok zwierzęcia, lub
3)
w stadzie znajdują się zwierzęta o nieustalonym statusie zdrowotnym.
2.
Jeżeli zwierzę reagowało dodatnio w teście tuberkulinowym, to:
1)
usuwa się je ze stada i zabija;
2)
przeprowadza się:
a)
dochodzenie epizootyczne,
b)
sekcję zwłok i badanie laboratoryjne.
3.
Uznanie stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy zawiesza się do dnia zakończenia badań laboratoryjnych.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uznanie stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy zawiesza się do dnia wyjaśnienia statusu zdrowotnego zwierząt o nieustalonym statusie zdrowotnym, przy czym zwierzęta te izoluje się od pozostałych zwierząt w stadzie do czasu wyjaśnienia ich statusu, poprzez przeprowadzenie:
1)
testu tuberkulinowego po upływie 42 dni od dnia stwierdzenia statusu zwierząt o nieustalonym statusie zdrowotnym;
2)
badania poubojowego i laboratoryjnego.
5.
W przypadku zawieszenia uznania stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy powiatowy lekarz weterynarii może wyrazić zgodę, jeżeli w tym stadzie są przeprowadzane testy tuberkulinowe poprzez zastosowanie porównawczego testu tuberkulinowego, oraz jeżeli żadne zwierzę w tym stadzie nie reagowało dodatnio w porównawczym teście tuberkulinowym przeprowadzonym w okresie ostatnich 3 lat, na przemieszczanie ze stada zwierząt innych niż zwierzęta o nieustalonym statusie zdrowotnym, pod warunkiem że:
1)
status zdrowotny wszystkich reagujących wątpliwie zwierząt zostanie określony przez przeprowadzenie dodatkowego testu po upływie 42 dni od dnia przeprowadzenia ostatniego testu;
2)
żadne zwierzę z gospodarstwa nie będzie przedmiotem handlu do czasu określenia statusu wątpliwie reagujących zwierząt.
6.
Przepisy ust. 1 pkt 2 i ust. 2 i 3 oraz § 5 stosuje się do przypadku, gdy zwierzę reaguje dodatnio w dodatkowym teście tuberkulinowym, o którym mowa w ust. 5, lub wynik tego testu jest niejednoznaczny.
7.
Powiatowy lekarz weterynarii ustala miejsce pobytu zwierząt i bada wszystkie zwierzęta, które opuściły gospodarstwo od czasu uzyskania ostatniego ujemnego wyniku w teście tuberkulinowym, jeżeli wynik badań laboratoryjnych potwierdził obecność gruźlicy.
§  5.
Zawieszenie uznania stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy uchyla się, jeżeli:
1)
obecność gruźlicy nie zostanie potwierdzona;
2)
wszystkie zwierzęta powyżej 6. tygodnia życia reagowały ujemnie w teście tuberkulinowym, przeprowadzonym po upływie co najmniej 42 dni od dnia usunięcia ze stada dodatnio reagującego zwierzęcia.
§  6.
Uznanie stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy cofa się, jeżeli w badaniu laboratoryjnym obecność gruźlicy zostanie potwierdzona w wyniku izolacji Mycobacterium bovis.
§  7.
1.
Uznanie stada bydła za urzędowo wolne od gruźlicy może być cofnięte, jeżeli:
1)
warunki, o których mowa w § 3, nie są spełniane lub
2)
w czasie przeprowadzania sekcji zwłok zwierzęcia z tego stada zostały stwierdzone charakterystyczne zmiany gruźlicze, lub
3)
w wyniku dochodzenia epizootycznego zostało ustalone prawdopodobieństwo zakażenia gruźlicą, lub
4)
powiatowy lekarz weterynarii uzna to za konieczne w związku ze zwalczaniem gruźlicy bydła.
2.
Powiatowy lekarz weterynarii ustala miejsce pobytu zwierząt i bada wszystkie zwierzęta ze stad epizootycznie powiązanych ze stadami, o których mowa w § 6 i § 7 ust. 1.
§  8.
Stado bydła, któremu cofnięto uznanie, ponownie uznaje się za urzędowo wolne od gruźlicy, jeżeli:
1)
zakończono oczyszczanie i odkażano sprzęt oraz pomieszczenia, w których są utrzymywane zwierzęta;
2)
uzyskano ujemne wyniki co najmniej w 2 następujących po sobie testach tuberkulinowych, przeprowadzonych u zwierząt powyżej 6. tygodnia życia, przy czym pierwszy test przeprowadza się nie wcześniej niż po upływie 60 dni, a drugi nie wcześniej niż po upływie 4 miesięcy i nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia usunięcia ze stada ostatniego zwierzęcia reagującego dodatnio w tym teście.
§  9.
Urzędowy lekarz weterynarii przeprowadza i interpretuje testy, o których mowa w § 2-8, w sposób określony w dyrektywie Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną (Dz. Urz. WE L 121 z 29.07.1964, str. 1977; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 1, str. 13), w załączniku B.