§ 4. - Szczegółowe wymagania weterynaryjne mające zastosowanie do niektórych gatunków zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.37.332

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 2006 r.
§  4.
1.
Zwierzęta kopytne, ptaki, w tym ptaki z rodziny papugowatych, małpy (Simiae i Prosimiae), pszczoły (Apis mellifera), zającowate, w tym zające i króliki oraz norki i lisy, mogą być przywożone z państw trzecich, jeżeli:
1)
spełniają wymagania zdrowotne określone w § 6-11;
2)
zostały zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii oraz odpowiadają gwarancjom określonym w tym świadectwie;
3)
bezpośrednio przed wysyłką zwierząt została przeprowadzona przez urzędowego lekarza weterynarii kontrola potwierdzająca, że warunki transportu zwierząt są zgodne z przepisami odrębnymi.3)
2.
Psy, koty i fretki mogą być przywożone z państw trzecich, jeżeli:
1)
spełniają wymagania określone w rozdziale III rozporządzenia Komisji (WE) nr 998/2003 z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniającego dyrektywę Rady 92/65/EWG (Dz. Urz. WE L 146 z 13.06.2003, str. 54);
2)
zostały zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające, że na 24 godziny przed wysyłką zwierzęta były zbadane klinicznie przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów chorób oraz ich stan zdrowia pozwala na transport do miejsca przeznaczenia.
3.
Wzory świadectw zdrowia dla zwierząt przywożonych z państw trzecich są określone w przepisach Unii Europejskiej.4)
4.
Przywiezione zwierzęta przed umieszczeniem na rynku poddaje się kwarantannie w miejscu przeznaczenia zgodnie z zaleceniami urzędowego lekarza weterynarii.
5.
Przywiezione ptaki przed umieszczeniem na rynku poddaje się:
1)
kwarantannie w zatwierdzonym miejscu lub stacji kwarantanny przez co najmniej 30 dni;
2)
badaniom zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.5)
6.
Przywiezione matki pszczele, przed wprowadzeniem do miejscowych rodzin w miejscu przeznaczenia, przenosi się do nowych klateczek.
7.
Przywiezione klateczki, robotnice i pozostały materiał towarzyszący matkom pszczelim przesyła się do badań laboratoryjnych na obecność:
1)
małego chrząszcza ulowego, jego jaj lub larw;
2)
roztocza Tropilaelaps.
8.
Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych klateczki, robotnice i pozostały materiał towarzyszący matkom pszczelim przesłane do badań poddaje się zniszczeniu.