§ 3. - Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.175

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 stycznia 2023 r.
§  3. 
1. 
W schronisku wyodrębnia się:
1)
pomieszczenia przeznaczone do:
a)
wykonywania podstawowych zabiegów leczniczych, wyposażone co najmniej w stół zabiegowy, oświetlenie naturalne lub sztuczne o natężeniu 500 luksów, zamykaną szafkę do przechowywania produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych, chyba że takie zabiegi są wykonywane w zakładzie leczniczym dla zwierząt, z którym podmiot prowadzący schronisko zawarł umowę o wykonywanie takich zabiegów,
b)
izolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną zwierząt,
c)
utrzymywania zwierząt zdrowych, w tym osobne pomieszczenie dla niekastrowanych samców i samic,
d)
kwarantanny zwierząt przyjętych do schroniska co najmniej przez 15 dni liczonych od dnia przyjęcia zwierzęcia, pozwalające na ich izolowanie od innych zwierząt oraz zabezpieczające przed przeniesieniem choroby zakaźnej zwierząt do schroniska,
e)
separacji zwierząt agresywnych,
f)
utrzymywania młodych oddzielonych od matek,
g)
utrzymywania samic z oseskami,
h)
prac administracyjno-biurowych,
i)
celów socjalnych;
2)
miejsca przeznaczone do:
a)
przechowywania produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych,
b)
przechowywania karmy, w których przechowuje się zapas karmy umożliwiający, co najmniej przez 7 dni, zaspokojenie potrzeb żywnościowych zwierząt przebywających w schronisku, chyba że jest zachowana ciągłość dostawy karmy,
c)
przechowywania środków dezynfekcyjnych,
d)
wydawania zwierząt ze schroniska,
e)
składowania odchodów zwierząt.
2. 
W pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, f oraz g, zapewnia się temperaturę nie niższą niż 16°C.
3. 
Przed wejściami do pomieszczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i d, wykłada się maty dezynfekcyjne, przy czym wyłożone maty powinny mieć szerokość nie mniejszą niż szerokość danego wejścia, a długość - nie mniejszą niż 1 m.
4. 
W schronisku zapewnia się wybieg dla psów, o powierzchni nie mniejszej niż 100 m2, z dostępem do trawnika oraz materiałów i przedmiotów absorbujących uwagę psów, pozwalający na socjalizację psów i realizację zachowań właściwych dla tego gatunku.
5. 
Wymagania, o którym mowa w ust. 4, nie stosuje się, jeżeli schronisko jest przeznaczone dla maksymalnie 35 psów, przy czym samica - suka - z potomstwem przed odsądzeniem jest liczona jako jedno zwierzę.
6. 
Każdemu psu zapewnia się wyjście na wybieg lub spacer nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu, przy czym tego wymagania można nie stosować do psów lękliwych i agresywnych, suk ze szczeniętami, szczeniąt, psów podlegających kwarantannie oraz psów, w odniesieniu do których ograniczenie wyjścia na wybieg lub spacer wynika z zalecenia lekarza weterynarii.
7. 
W pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b-g, zwierzętom zapewnia się możliwość swobodnego poruszania się, ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz stały dostęp do wody spełniającej wymagania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
8. 
Minimalne warunki, jakie powinny spełniać pomieszczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b-g, w których są utrzymywane psy i koty, są określone w załączniku do rozporządzenia.
9. 
Zwierzęta w schronisku karmi się co najmniej raz dziennie karmą właściwą dla danego gatunku zwierząt.