Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.11.67

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 stycznia 2008 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 4 stycznia 2008 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
Gromadzenie zwierząt na:
1)
targach zwierząt gospodarskich odbywa się w miejscach oznaczonych, ogrodzonych i utwardzonych;
2)
wystawach, pokazach lub konkursach zwierząt gospodarskich oraz targach, wystawach, pokazach lub konkursach psów, kotów i zwierząt innych niż zwierzęta gospodarskie odbywa się w miejscach oznaczonych.
1.
W miejscach, o których mowa w § 1 pkt 1, powinny znajdować się w szczególności:
1)
wydzielone miejsca:
a)
dla poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich zapewniające im ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,
b)
do składowania produktów biobójczych w rozumieniu przepisów o produktach biobójczych,
c)
dla lekarza weterynarii umożliwiające mu wykonanie czynności urzędowych,
d)
dla zwłok zwierzęcych,
e)
z zainstalowanym oświetleniem oraz wyposażone w urządzenia do bezpiecznego badania zwierząt gospodarskich;
2)
sprzęt lub urządzenia do załadunku i wyładunku zwierząt gospodarskich kopytnych, w tym stałe lub przenośne rampy o kącie nachylenia nieprzekraczającym 20°, z bokami trwale zabezpieczającymi te zwierzęta przed upadkiem i podłogą o nieśliskiej nawierzchni.
2.
Targi zwierząt gospodarskich mogą odbywać się wyłącznie w miejscach oddalonych co najmniej o 50 m od innych miejsc przebywania tych zwierząt, rzeźni, obiektów budowlanych przetwórstwa rolno-spożywczego, zakładów zatwierdzonych do prowadzenia działalności w zakresie zbierania, transportowania, przechowywania, operowania, przetwarzania oraz wykorzystywania lub usuwania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi lub zakładów wytwarzających pasze.
W miejscach, o których mowa w § 1 pkt 2, powinny znajdować się w szczególności wydzielone miejsca, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a-d.
1.
Wyładunek i załadunek zwierząt przeprowadza się w sposób zabezpieczający je przed upadkiem i urazami, bez narażania na zbędny stres, ból i cierpienie.
2.
Zwierzęta gospodarskie kopytne, z wyłączeniem prosiąt i warchlaków, po przywiezieniu na miejsce targu wyładowuje się ze środków transportu.
3.
Zwierzęta agresywne lub wykazujące objawy chorobowe izoluje się.
Podmiot prowadzący działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt zapewnia:
1)
niezwłoczne usuwanie:
a)
nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu i odchodów zwierząt innych niż zwierzęta gospodarskie,
b)
zwłok zwierzęcych;
2)
dostęp do bieżącej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w ilości wystarczającej do napojenia gromadzonych zwierząt.
Osoby zatrudnione przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania targów zwierząt gospodarskich do obsługi tych zwierząt powinny być przeszkolone w zakresie postępowania z tymi zwierzętami.
Po zakończeniu targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt miejsca, w których były przetrzymywane zwierzęta, oczyszcza się i odkaża.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 października 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy organizowaniu lub urządzaniu targów, spędów i wystaw zwierząt (Dz. U. Nr 192, poz. 1609).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289, z 2006 r. Nr 17, poz. 127, Nr 144, poz. 1045 i Nr 249, poz. 1830 oraz z 2007 r. Nr 133, poz. 920.