§ 3. - Szczegółowe wymagania oraz obowiązki konsula w zakresie ochrony lokalu komisji w czasie przerwy w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.17.88

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 stycznia 2011 r.
§  3.
1.
Przed rozpoczęciem głosowania konsul informuje organ państwa przyjmującego właściwy w sprawach ochrony porządku publicznego w miejscu, w którym znajduje się lokal komisji, o organizowaniu wyborów i w razie potrzeby zwraca się z prośbą o udzielenie przez ten organ pomocy stosownej do okoliczności.
2.
Konsul powinien być obecny przy opieczętowaniu drzwi i okien do lokalu komisji po zakończeniu głosowania w pierwszym dniu oraz przy otwarciu lokalu przed rozpoczęciem głosowania w drugim dniu.
3.
W czasie przerwy w głosowaniu konsul lub wyznaczona przez niego osoba dokonuje okresowej kontroli lokalu komisji znajdującego się poza siedzibą placówki zagranicznej, polegającej na sprawdzeniu zamknięcia drzwi i okien oraz stanu pieczęci.
4.
Jeżeli lokal komisji, znajdujący się poza siedzibą placówki zagranicznej, jest usytuowany w miejscu, w którym występuje zagrożenie przestępczością lub terroryzmem, konsul wzywa organ, o którym mowa w ust. 1, do ustanowienia dozoru lokalu komisji w czasie przerwy w głosowaniu, a w przypadku odmowy zamawia w tym celu usługi wyspecjalizowanego podmiotu zajmującego się ochroną osób i mienia.
5.
W przypadku powzięcia wiadomości o zaistniałym lub zamierzonym wtargnięciu osoby nieupoważnionej do lokalu komisji w czasie przerwy w głosowaniu konsul niezwłocznie:
1)
wzywa osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo placówki zagranicznej do podjęcia działań ochronnych - jeżeli lokal komisji znajduje się w siedzibie placówki zagranicznej;
2)
zwraca się do organu, o którym mowa w ust. 1, o udzielenie pomocy stosownej do okoliczności - jeżeli lokal komisji znajduje się poza siedzibą placówki zagranicznej.