§ 3. - Szczegółowe wymagania, jakie powinien spełnić podmiot wnioskujący o wyznaczenie go jako jednostkę uprawnioną, sposób i tryb przeprowadzania kontroli oraz wzór sprawozdania oceniającego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1838 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 2014 r.
§  3.
1.
Stanowisko kontrolne powinno:
1)
znajdować się w pomieszczeniu przelotowym zapewniającym jeden kierunek ruchu pojazdu, którego wymiary i bramy: wjazdowa i wyjazdowa powinny być dostosowane do wielkości badanych pojazdów, przy czym długość stanowiska kontrolnego lub kanału przeglądowego powinna wynosić co najmniej 12 m;
2)
składać się z:
a)
poziomej powierzchni przeznaczonej bezpośrednio do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, zwanej dalej "ławą pomiarową",
b)
powierzchni roboczej,
c)
powierzchni pomocniczej mieszczącej urządzenia i przyrządy,
d)
kanału przeglądowego lub urządzenia do podnoszenia całego pojazdu,
e)
wyposażenia kontrolno-pomiarowego,
f)
wyposażenia technologicznego.
2.
Jeżeli w skład stanowiska kontrolnego wchodzi urządzenie do podnoszenia całego pojazdu, to powinno ono być wyposażone w urządzenie do podnoszenia osi pojazdu, o którym mowa w § 5 ust. 4 pkt 3.
3.
Długość stanowiska kontrolnego mierzona na całej szerokości ławy pomiarowej powinna być większa niż długość:
1)
kanału przeglądowego, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, o co najmniej 2,0 m albo
2)
urządzenia do podnoszenia całego pojazdu, o co najmniej 1,5 m.

Jeżeli sposób przeprowadzania badań, wynikający z rozmieszczenia urządzeń i przyrządów, wymaga większej długości, stanowisko kontrolne powinno być odpowiednio dłuższe.

4.
Szerokość stanowiska kontrolnego mierzona na całej długości ławy pomiarowej bez powierzchni pomocniczych nie powinna być mniejsza niż wymagana szerokość ławy pomiarowej powiększona o szerokość powierzchni roboczych.
5.
Po obu stronach ławy pomiarowej lub urządzenia do podnoszenia całego pojazdu powinna znajdować się powierzchnia robocza o szerokości co najmniej 0,7 m. Na powierzchni roboczej nie mogą być zamontowane na stałe urządzenia i przyrządy oraz nie mogą znajdować się elementy konstrukcji budowlanych. Dopuszcza się, aby na powierzchni roboczej znajdowały się dodatkowe kanały do wykonywania badań lub zamontowane były elementy składowe urządzeń i przyrządów, jeżeli jest to wymagane ze względu na ich konstrukcję lub technologię wykonywania badań.
6.
W przypadku wyposażenia stanowiska kontrolnego w urządzenie do podnoszenia całego pojazdu, rozstaw krawędzi zewnętrznych powierzchni roboczej powinien być nie mniejszy niż 4,2 m.
7.
Powierzchnia pomocnicza stanowi pozostałą część stanowiska kontrolnego i jej łączna szerokość na całej długości kanału przeglądowego wynosząca co najmniej 1,0 m powinna umożliwiać rozmieszczenie urządzeń i przyrządów.
8.
Wysokość pomieszczenia, w którym znajduje się stanowisko kontrolne, w obszarze wyznaczonym wzdłuż osi tego stanowiska na szerokości co najmniej 3,0 m, nie powinna być mniejsza niż:
1)
4,2 m - w przypadku wyposażenia stanowiska kontrolnego w kanał przeglądowy;
2)
5,7 m - w przypadku wyposażenia stanowiska kontrolnego w urządzenie do podnoszenia całego pojazdu.
9.
Wymiary bramy wjazdowej i wyjazdowej stanowiska kontrolnego nie powinny być mniejsze niż:
1)
4,1 m - wysokość bramy;
2)
3,4 m - szerokość bramy.