Rozdział 1 - Wymagania ogólne - Szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1118

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 marca 2020 r.

Rozdział  1

Wymagania ogólne

§  240. 
1. 
Zagrożenia występujące w ruchu zakładu górniczego rozpoznaje się i zwalcza.
2. 
Przy rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się opinię zespołów do rozpoznawania i zwalczania zagrożeń występujących w ruchu zakładu górniczego.
3. 
Zespoły, o których mowa w ust. 2, są powoływane przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  241. 
1. 
W obiektach i na terenach do nich przyległych, w których są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem.
2. 
Ocena, o której mowa w ust. 1, obejmuje wskazanie pomieszczeń i przestrzeni zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych stref zagrożenia wybuchem oraz wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon.
§  242. 
Osoby wykonujące pracę w ruchu zakładu górniczego zapoznaje się z:
1)
aktualnym stanem zagrożeń występujących w miejscach ich pracy;
2)
zasadami rozpoznawania objawów zagrożeń;
3)
sposobem postępowania w przypadku powstania określonych zagrożeń.
§  243. 
Środki zapobiegania zagrożeniom naturalnym, które współwystępując poprzez wzajemne na siebie oddziaływanie mogą spowodować nietypowe, nasilone przejawy swojego występowania, są określane przez kierownika ruchu zakładu górniczego na podstawie wspólnej opinii zespołów, o których mowa w § 240 ust. 2.
§  244. 
Projekty techniczne, o których mowa w § 38, dla rejonów wentylacyjnych ścian, w których prognoza metanowości bezwzględnej przewiduje przekroczenie 40 m3/min, są opiniowane przez rzeczoznawcę.