Rozdział 7 - Rozliczenia wydatków telekomunikacyjnych - Szczegółowe warunki wykonywania działalności telekomunikacyjnej i używania urządzeń radiowych przez komórki i jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej oraz przez jednostki sił zbrojnych obcych państw, przebywające czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.98.886

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lipca 2002 r.

Rozdział  7

Rozliczenia wydatków telekomunikacyjnych

§  16. 
Dysponenci środków budżetowych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 8, na wydatki związane z wykorzystywaniem urządzeń końcowych wojskowego systemu telekomunikacyjnego, ustalone przez organizatora wojskowego systemu telekomunikacyjnego w odrębnym trybie, przyznają limity dla komórek i jednostek organizacyjnych przez nich finansowanych oraz dla żołnierzy zawodowych i pracowników wojska, o których mowa w § 3 pkt 4, pełniących służbę lub zatrudnionych w tych komórkach i jednostkach.
§  17. 
Dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci) komórek i jednostek organizacyjnych dokonują podziału przyznanego limitu na poszczególnych użytkowników urządzeń końcowych wojskowego systemu telekomunikacyjnego.
§  18. 
1. 
Użytkownicy urządzeń końcowych wojskowego systemu telekomunikacyjnego za zrealizowane połączenia w sieci operatorów publicznych przekraczające przyznany limit ponoszą opłaty według cennika usług telekomunikacyjnych danego operatora.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie nałożenia na użytkownika urządzenia końcowego wojskowego systemu telekomunikacyjnego przez organizatora wojskowego systemu telekomunikacyjnego dodatkowych, wcześniej nieplanowanych zadań służbowych, przekroczenie limitu może być sfinansowane z budżetu resortu obrony narodowej.
§  19. 
Rozliczenia wydatków telekomunikacyjnych na rzecz operatorów i jednostek, o których mowa w § 9, dokonuje się według następujących zasad:
1)
za dzierżawę łączy telekomunikacyjnych - w ramach wydatków scentralizowanych,
2)
za służbowe połączenia telefoniczne realizowane w sieciach operatorów publicznych i finansowane z budżetu resortu obrony narodowej, na podstawie uzgodnionych z operatorami cenników usług telekomunikacyjnych - w ramach wydatków zdecentralizowanych,
3)
za połączenia telefoniczne użytkowników wymienionych w § 3 pkt 3 i § 4 ust. 1, realizowane za odpłatnością, zgodnie z uzgodnionym z operatorem cennikiem usług telekomunikacyjnych:
a)
ze środków zleceniodawcy w ramach sum na zlecenie, o których mowa w § 10 pkt 2 lit. c),
b)
bezpośrednio, na podstawie odrębnego rachunku,
4)
za połączenia telefoniczne na potrzeby użytkowników wymienionych w § 3 pkt 4, przekraczające przyznany limit, zgodnie z uzgodnionym z operatorem cennikiem usług telekomunikacyjnych - w ramach wydatków zdecentralizowanych, z zarachowaniem uzyskanych zwrotów na zmniejszenie wydatków telekomunikacyjnych poniesionych w danym roku przez jednostkę budżetową.
§  20. 
Rozliczenia wydatków telekomunikacyjnych z dowództwami i agencjami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, za łącza krajowe i międzynarodowe, dokonuje się na podstawie otrzymanych zamówień - w ramach wydatków scentralizowanych, z zarachowaniem uzyskanych zwrotów na zmniejszenie wydatków telekomunikacyjnych poniesionych w danym roku przez jednostkę budżetową.
§  21. 
Rozliczenia wydatków telekomunikacyjnych z jednostkami sił zbrojnych obcych państw, przebywającymi czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonuje się według następujących zasad:
1)
za łącza w relacjach krajowych i międzynarodowych na podstawie otrzymanych zamówień - w ramach wydatków scentralizowanych,
2)
za połączenia z sieci wojskowego systemu telekomunikacyjnego do sieci operatora publicznego - w ramach wydatków zdecentralizowanych

- z zarachowaniem uzyskanych zwrotów na zmniejszenie wydatków telekomunikacyjnych poniesionych w danym roku przez jednostkę budżetową.

§  22. 
Za korzystanie z podsystemu telekomunikacyjnego telefonicznego nie pobiera się abonamentu, opłat za rozmowy wewnątrzsystemowe oraz instalację urządzeń końcowych.
§  23. 
Zasady rozliczeń za wykorzystywanie w wojskowym systemie telekomunikacyjnym zasobów numeracji oraz częstotliwości radiowych określają odrębne przepisy.