Rozdział 4 - Warunki weterynaryjne wymagane na statkach rybackich - Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy produkcji lub przechowywaniu niektórych środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.20.176

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1999 r.

Rozdział  4

Warunki weterynaryjne wymagane na statkach rybackich

§  34.
Miejsca na pokładach statków rybackich, w których następuje ich kontakt z rybami, mięczakami lub skorupiakami, zwanymi dalej "surowcami", lub z produktami wytworzonymi po ich przetworzeniu, zwanymi dalej "produktami rybnymi", powinny być wykonane z materiałów nienasiąkliwych i nieprzepuszczalnych, łatwych do zmywania i czyszczenia oraz utrzymywane w czystości.
§  35.
1.
Zbiorniki, ładownie lub kontenery przeznaczone do przechowywania schłodzonych lub mrożonych produktów rybnych powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję i nie uwalniających szkodliwych substancji w ilościach mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, a ich powierzchnia wewnętrzna wykonana z gładkiego materiału, łatwego do mycia i dezynfekcji.
2.
Zbiorniki, ładownie lub kontenery, o których mowa w ust. 1, powinny być wodoszczelne i skonstruowane w sposób umożliwiający ich łatwe czyszczenie oraz zapewniający, że woda pochodząca z topnienia lodu nie może pozostawać w kontakcie z produktami rybnymi.
3.
Ładownie, o których mowa w ust. 1, powinny być oddzielone od maszynowni oraz pomieszczeń dla załogi, a także zabezpieczone przed dostawaniem się zwierząt, a zwłaszcza owadów, ptaków i gryzoni.
§  36.
1.
Statki rybackie, na których produkty rybne są schładzane w oziębionej wodzie morskiej albo w wodzie wychłodzonej przez lód lub chłodzonej środkami mechanicznymi, powinny spełniać następujące wymogi:
1)
zbiorniki powinny być wyposażone w urządzenia napełniające i odprowadzające wodę morską oraz zawierać urządzenia do osiągania jednolitej temperatury,
2)
w zbiornikach powinny być zainstalowane urządzenia do rejestrowania temperatury z czujnikami w miejscach, w których temperatura jest najwyższa,
3)
działanie systemu schładzania powinno umożliwić osiągnięcie temperatury nie wyższej niż 3°C w sześć godzin po załadowaniu i 0°C po szesnastu godzinach.
2.
Po każdym rozładowaniu zbiorniki powinny zostać całkowicie opróżnione i dokładnie wymyte wodą zdatną do picia lub wodą morską, która nie wywołuje skażenia mikrobiologicznego, nie zawiera substancji szkodliwych lub toksycznego planktonu morskiego w ilościach mogących mieć wpływ na jakość zdrowotną produktów rybnych, zwaną dalej "czystą wodą morską".
§  37.
Na statkach rybackich, na których surowce są filetowane, cięte na płaty, odskórzane, rozdrabniane, mrożone lub w inny sposób przetwarzane, zwanych dalej "statkami przetwórczymi", powinny być:
1)
wydzielone miejsce z boku statku, służące do przyjmowania surowców na pokład, zwane dalej "rejonem odbiorczym",
2)
wydzielone miejsce przeznaczone w szczególności do patroszenia, odgławiania, filetowania, cięcia na płaty, odskórzania, rozdrabniania oraz zamrażania, a także innego przetwarzania surowców lub produktów rybnych, oddzielone od rejonu odbiorczego, zwane dalej "rejonami roboczymi",
3)
zainstalowany system służący do transportowania surowców z rejonu odbiorczego do rejonu roboczego,
4)
oddzielne pomieszczenia do magazynowania gotowych produktów rybnych, wyposażone w system rejestracji temperatury i spełniające warunki określone w § 35,
5)
oddzielne pomieszczenie do magazynowania opakowań,
6)
oddzielne pomieszczenia lub zamykane szafki do przechowywania środków myjących i dezynfekujących,
7)
ładownia do magazynowania produktów ubocznych, jeżeli na statku jest zainstalowane urządzenie do ich przerobu,
8)
szatnie, umywalnie i toalety dla pracowników.
§  38.
Statki przetwórcze powinny być wyposażone w urządzenia:
1)
zapewniające zapas wody pitnej lub czystej wody morskiej, przy czym ujęcie wody morskiej powinno być usytuowane w miejscu zapewniającym, że pobierana woda nie będzie zanieczyszczona przez zrzuty ze statku do morza ścieków i chłodziwa silnikowego,
2)
do obróbki surowców oraz mrożenia lub innego przetwarzania produktów rybnych,
3)
do mycia i odkażania rąk oraz do mycia urządzeń - przystosowane do obsługi bez użycia rąk, umiejscowione możliwie blisko stanowisk pracy, przy czym urządzenia do mycia rąk powinny być zaopatrzone w bieżącą wodę o temperaturze 35-40°C, środki do mycia i odkażania rąk, ręczniki jednorazowego użytku oraz pojemniki na zużyte ręczniki,
4)
do mycia i dezynfekcji narzędzi,
5)
chłodnicze o odpowiedniej wydajności, jeżeli produkty rybne są zamrażane,
6)
do przetrzymywania produktów rybnych, które nie nadają się do spożycia przez ludzi (wodoszczelne zbiorniki) jeżeli stosownie do przepisów odrębnych nie mogą być one usuwane wprost do morza.
§  39.
1.
W rejonie odbiorczym statku przetwórczego należy zapewnić wyodrębnione miejsca w sposób umożliwiający oddzielne przyjmowanie na pokład surowców z każdego kolejnego połowu.
2.
Rejon odbiorczy i jego ruchome części powinny być łatwe do czyszczenia oraz wykonane w sposób zabezpieczający surowce i produkty rybne przed działaniem słońca, zanieczyszczeniem lub skażeniem.
§  40.
W rejonach roboczych statku przetwórczego powinny być:
1)
podłogi uniemożliwiające poślizg, wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekowania, przystosowane do łatwego odprowadzania wody,
2)
ścianki, sufity i przegrody, wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji oraz skonstruowane w sposób zapewniający łatwe czyszczenie, zwłaszcza w miejscach, w których przebiegają rury, łańcuchy lub kanały na przewody elektryczne,
3)
układy hydrauliczne rozmieszczone lub zabezpieczone w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie surowców i produktów rybnych, w przypadku wycieku oleju,
4)
wentylacja lub instalacja wyciągowa,
5)
oświetlenie naturalne lub elektryczne,
6)
urządzenie do czyszczenia oraz narzędzia i sprzęt do dezynsekcji,
7)
urządzenia do mycia i odkażania rąk, spełniające wymagania określone w § 38 pkt 3.
§  41.
1.
W szatniach, umywalniach i toaletach dla pracowników na statkach przetwórczych powinny być gładkie, nienasiąkliwe, nieprzepuszczalne i łatwe do zmywania ściany, sufity, podłogi, a także umywalki oraz spłukiwane ustępy, których drzwi nie mogą otwierać się bezpośrednio na stanowiska pracy.
2.
Umywalki powinny mieć doprowadzoną wodę o temperaturze 35-40°C, być przystosowane do obsługi bez użycia rąk oraz zaopatrzone w środki do mycia i odkażania rąk, a także ręczniki jednorazowego użytku oraz pojemniki na zużyte ręczniki.
§  42.
1.
Urządzenia i narzędzia do odgławiania, patroszenia, filetowania, cięcia na płaty, odskórzania, mrożenia lub innego przetwarzania surowców lub produktów rybnych powinny być wykonane z materiałów wodoodpornych, odpornych na korozję oraz łatwe do mycia, dezynfekcji i konserwacji.
2.
Urządzenia i narzędzia, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wykorzystywane przy przetwórstwie innych niż produkty rybne środków spożywczych.
§  43.
1.
Do celów produkcyjnych na statkach rybackich należy używać wody zdatnej do picia lub czystej wody morskiej.
2.
Woda niezdatna do picia w wyjątkowych przypadkach może być wykorzystywana do produkcji pary wodnej, chłodzenia urządzeń do zamrażania lub do celów przeciwpożarowych, pod warunkiem zastosowania odrębnej, oznaczonej instalacji wodnej dla wody zdatnej do picia lub czystej wody morskiej oraz dla wody do celów technicznych, wykonanej w sposób zabezpieczający przed skażeniem produkty rybne oraz narzędzia i urządzenia mające z nimi bezpośrednią styczność.
§  44.
Po złowieniu przeznaczone do przetworzenia na statku surowce powinny być:
1)
umyte wodą zdatną do picia lub czystą wodą morską,
2)
chronione przez zanieczyszczeniem i przed wpływem promieni słonecznych,
3)
przetworzone tak szybko, jak to możliwe, z zastrzeżeniem § 45 ust. 1.
§  45.
1.
Surowce, które nie są przetwarzane niezwłocznie po złowieniu lub nie są dostarczane do przetworzenia w stanie żywym, powinny być, z zastrzeżeniem ust. 3, poddane schłodzeniu do temperatury bliskiej temperaturze topnienia lodu.
2.
Lód użyty do schładzania może być uzyskany wyłącznie z wody zdatnej do picia lub z czystej wody morskiej i przechowywany w warunkach, które zapobiegają jego zanieczyszczeniu.
3.
Na statkach rybackich, na których schładzanie nie jest możliwe, surowce lub produkty rybne mogą być przetrzymywane nie dłużej niż 8 godzin.
§  46.
1.
Surowce pochodzące z danego zaciągu, po wydobyciu na pokład statku rybackiego, powinny być ocenione w wyniku oględzin.
2.
Surowce lub produkty rybne z objawami chorobowymi, znacznymi uszkodzeniami i pasożytami powinny być niezwłocznie oddzielone i wyodrębnione od pozostałych surowców i produktów rybnych.
§  47.
Pokłady statków rybackich, ładownie, zbiorniki i kontenery stykające się z produktami rybnymi powinny być po każdym użyciu oczyszczone i umyte wodą zdatną do picia lub czystą wodą morską, a w razie potrzeby zdezynfekowane.
§  48.
1.
Na statku rybackim powinien być prowadzony rejestr, w którym należy zamieszczać wyniki oceny surowców i produktów rybnych na obecność pasożytów oraz pomiary temperatur dokonywane, stosownie do prowadzonych na statku procesów technologicznych.
2.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, należy przechowywać przez okres 2 lat.