Rozdział 2 - Świadczenia dla repatriantów i członków ich rodzin, którzy pobierali renty za granicą. - Szczegółowe warunki uzyskiwania świadczeń rentowych przez repatriantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.26.117

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1956 r.

II.

Świadczenia dla repatriantów i członków ich rodzin, którzy pobierali renty za granicą.

§  2.
1.
Repatriantom i członkom ich rodzin, którym władze lub instytucje zagraniczne wypłacały renty z tytułu własnej pracy lub służby wojskowej (zawodowej i niezawodowej) albo z tytułu pracy lub służby wojskowej żywiciela, wypłaca się renty z krajowych funduszów, jeżeli władze lub instytucje zagraniczne wstrzymały im wypłatę renty z powodu repatriacji.
2.
Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, którym już przyznano renty lub zaopatrzenia z funduszów krajowych zamiast rent lub zaopatrzeń pobieranych za granicą.
3.
Renty sieroce, przysługujące w myśl ust. 1 i 2, wypłaca się sierotom, które spełniają warunki określone w art. 45 ust. 1 pkt 1 dekretu o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym.
§  3.
1.
Repatriantom pobierającym renty w myl § 2 ust. 1 oraz członkom ich rodzin przysługują dodatki do rent, zasiłki pogrzebowe, pomoc lecznicza i położnicza, protezowanie, przysposobienie zawodowe i umieszczenie w domu rencistów.
2.
Wymienione w ust. 1 świadczenia przysługują na zasadach i warunkach określonych w dekrecie o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym, jeżeli repatriant lub członek rodziny pobiera rentę z tytułu zatrudnienia, lub w dekrecie o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych, jeżeli repatriant lub członek rodziny pobiera rentę z tytułu służby wojskowej. Zasiłki pogrzebowe przysługują tylko po osobie, która zmarła w Polsce.
§  4.
1.
Renty określone w § 2 ust. 1 wypłaca się w wysokości ustalonej przez władze lub instytucje zagraniczne po ich przeliczeniu na złote według zasad stosowanych przy wypłacie w kraju rent otrzymywanych z zagranicy.
2.
W razie zbiegu prawa do dwóch lub więcej rent z krajowych funduszów stosuje się odpowiednio przepisy określające wysokość świadczeń rentowych w przypadkach zbiegu prawa do kilku świadczeń.
3.
Łączna wysokość renty i dodatków do renty nie może przekraczać najwyższych kwot określonych w dekrecie o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym, z tym że jeśli dla każdego uprawnionego członka rodziny ustalono rentę oddzielnie (renty wdowie, sieroce itp.), to sumę tych rent traktuje się łącznie jako jedną rentę rodzinną.
§  5.
1.
Osoby pobierające w myśl § 2 ust. 1 renty uzależnione od inwalidztwa poddaje się kontrolnym badaniom lekarskim, jeżeli inwalidztwo nie zostało ustalone jako trwałe przez władzę lub instytucję zagraniczną. Pierwsze kontrolne badanie lekarskie przeprowadza się nie wcześniej niż po upływie roku od daty powrotu do kraju, o ile władza lub instytucja zagraniczna nie wyznaczyła innego terminu.
2.
Jeżeli kontrolne badanie lekarskie wykaże, że inwalidztwo już nie istnieje, wypłatę renty wstrzymuje się od terminu ustalonego w art. 17 ust. 3 dekretu o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym.
§  6.
Repatriantom może być przyznana na ich wniosek zamiast renty, przysługującej w myśl § 2 ust. 1, renta na podstawie dekretu o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym lub na podstawie dekretu o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych, jeżeli spełniają oni warunki do świadczeń, przewidziane w tych dekretach, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.