Rozdział 5 - Pracownicy realizujący usługi rynku pracy - Szczegółowe warunki realizacji oraz tryb i sposoby prowadzenia usług rynku pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.667

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 maja 2014 r.

Rozdział  5

Pracownicy realizujący usługi rynku pracy

§  86. [Minimalna liczba doradców klienta]
1.
W powiatowym urzędzie pracy co najmniej raz w roku w terminie do dnia 30 września danego roku kalendarzowego ustala się minimalną liczbę pracowników świadczących usługi rynku pracy i pełniących funkcję doradcy klienta w pełnym wymiarze czasu pracy w następnym roku kalendarzowym, zwaną dalej "minimalną liczbą doradców klienta".
2.
Minimalną liczbę doradców klienta ustala się według następującego wzoru:

gdzie:

LDK - minimalna liczba doradców klienta,

Łz - łączna liczba bezrobotnych zarejestrowanych zgodnie z przepisami dotyczącymi rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, w okresie od dnia 1 lipca poprzedniego roku do dnia 30 czerwca danego roku oraz w analogicznych okresach dotyczących dwóch poprzednich lat,

Łw - łączna liczba bezrobotnych wyrejestrowanych zgodnie z przepisami dotyczącymi rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy w okresie od dnia 1 lipca poprzedniego roku do dnia 30 czerwca danego roku oraz w analogicznych okresach dotyczących dwóch poprzednich lat,

Ło - łączna liczba miejsc pracy w ramach ofert pracy przyjętych do realizacji w okresie od dnia 1 lipca poprzedniego roku do dnia 30 czerwca danego roku oraz w analogicznych okresach dotyczących dwóch poprzednich lat,

Wo - współczynnik obciążenia - współczynnik korygujący, ustalony na podstawie gromadzonej w ramach statystyki publicznej liczby osób zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy zgodnie z przepisami dotyczącymi rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, liczby osób wyrejestrowanych przez powiatowy urząd pracy zgodnie z przepisami dotyczącymi rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy i liczby miejsc pracy w ramach ofert pracy przyjętych do realizacji przypadających na jednego doradcę klienta w skali roku - wynoszący 1000.

3.
W przypadku obsługiwania przez powiatowy urząd pracy więcej niż jednego powiatu suma liczb będąca podstawą do określenia minimalnej liczby doradców klienta jest sumą odpowiednich liczb w każdym z obsługiwanych powiatów.
4.
W przypadku ustalenia minimalnej liczby doradców klienta:
1)
na poziomie nieprzekraczającym wartości cztery - wartość tej liczby określa się jako cztery, a w powiatowym urzędzie pracy zatrudnia się co najmniej czterech pracowników pełniących funkcję doradcy klienta w pełnym wymiarze czasu pracy;
2)
jako liczby większej niż cztery i nieprzekraczającej osiemdziesięciu - wartość tej liczby zaokrągla się zgodnie z regułami matematycznymi z dokładnością do pełnych jednostek i określa się na poziomie zaokrąglonej wartości tej liczby, a w powiatowym urzędzie pracy zatrudnia się w pełnym wymiarze czasu pracy liczbę pracowników pełniących funkcję doradcy klienta równą zaokrąglonej wartości tej liczby;
3)
jako liczby przekraczającej osiemdziesiąt - wartość tej liczby określa się jako osiemdziesiąt, a w powiatowym urzędzie pracy zatrudnia się co najmniej osiemdziesięciu pracowników pełniących funkcję doradcy klienta w pełnym wymiarze czasu pracy.
5.
W przypadku zatrudniania większej liczby pracowników pełniących funkcję doradcy klienta niż minimalna liczba doradców klienta ich łączny czas pracy nie może być niższy niż przewidziany dla minimalnej liczby pracowników pełniących funkcję doradcy klienta zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.
6.
W przypadku utworzenia nowego powiatowego urzędu pracy lub zmiany obszaru działania powiatowego urzędu pracy do upływu okresów, o których mowa w ust. 2, minimalną liczbę doradców klienta ustala się na poziomie średniej arytmetycznej z minimalnych liczb doradców klienta z każdego powiatu, którego część weszła do nowego powiatowego urzędu pracy lub zmienionego obszaru działania powiatowego urzędu pracy. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio.
§  87. [Pracownicy urzędów pracy realizujący pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES]
1.
W powiatowym urzędzie pracy co najmniej jeden pracownik powinien realizować pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES wraz z innymi działaniami przewidzianymi dla sieci EURES.
2.
W wojewódzkim urzędzie pracy do realizacji pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES zatrudnia się co najmniej:
1)
dwie osoby na stanowisku doradcy EURES, w tym jedną w pełnym wymiarze czasu pracy, albo
2)
jedną osobę na stanowisku doradcy EURES w pełnym wymiarze czasu pracy i jedną osobę na stanowisku asystenta EURES, albo
3)
dwie osoby na stanowisku asystenta EURES, w tym jedną w pełnym wymiarze czasu pracy, w przypadku gdy nie ma możliwości zatrudnienia doradcy EURES z powodu braku kwalifikacji określonych w procedurach obowiązujących państwa członkowskie Unii Europejskiej.
3.
W wojewódzkiej komendzie oraz centrum edukacji i pracy do realizacji pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES zatrudnia się pracowników na stanowiskach doradców EURES i asystentów EURES.
4.
Wymiar czasu pracy doradcy EURES oraz asystenta EURES zatrudnionego w wojewódzkim urzędzie pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 3, wynosi co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy.
5.
W centrum do realizacji poradnictwa zawodowego zatrudnia się co najmniej pięciu pracowników, w tym czterech doradców zawodowych, spośród których przynajmniej jeden ukończył studia magisterskie z zakresu psychologii.
§  88. [Termin dostosowania stanu zatrudnienia do minimalnej liczby doradców klienta]
Powiatowe urzędy pracy dostosowują stan zatrudnienia pracowników pełniących funkcję doradcy klienta zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, o których mowa w § 86, do minimalnej liczby doradców klienta ustalonej na dany rok kalendarzowy w terminie do dnia 30 czerwca danego roku kalendarzowego.