Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowe warunki realizacji oraz tryb i sposoby prowadzenia usług rynku pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.667

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 maja 2014 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki realizacji oraz tryb i sposoby prowadzenia przez:
1)
powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy:
a)
pośrednictwa pracy,
b)
poradnictwa zawodowego,
c)
organizacji szkoleń

- zwanych dalej "usługami rynku pracy";

2)
Ochotnicze Hufce Pracy - pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES.
§  2. [Podstawowe zasady świadczenia usług rynku pracy]
1.
Usługi rynku pracy świadczy się bez zbędnej zwłoki, w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb i gwarantujący równy dostęp i równe traktowanie, który wyklucza jakąkolwiek dyskryminację.
2.
Usługi rynku pracy świadczy się w pomieszczeniach, których powierzchnia i wyposażenie są dostosowane do zakresu działań podejmowanych przez powiatowy i wojewódzki urząd pracy i do liczby zatrudnionych pracowników, zgodnie z przepisami dotyczącymi budynków użyteczności publicznej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
3.
Usługi rynku pracy wymagające kontaktów indywidualnych świadczy się w warunkach zapewniających poufność rozmów.
4.
Stanowiska pracy pracowników świadczących usługi rynku pracy w powiatowym lub wojewódzkim urzędzie pracy, zwanych dalej "pracownikami urzędów pracy", wyposaża się w środki łączności i sprzęt komputerowy z oprogramowaniem niezbędnym do świadczenia tych usług i dostępem do Internetu.
5.
Wyposażenie niezbędne do świadczenia usług rynku pracy w wojewódzkim i powiatowym urzędzie pracy obejmuje materiały metodyczne i literaturę specjalistyczną z zakresu usług rynku pracy oraz sprzęt umożliwiający:
1)
nagrywanie i odtwarzanie obrazu i dźwięku;
2)
dokonywanie prezentacji multimedialnych;
3)
edycję dokumentów tekstowych, graficznych i multimedialnych;
4)
dostęp do Internetu;
5)
komunikowanie się na odległość;
6)
dokonywanie wydruków, kopiowanie i skanowanie materiałów;
7)
gromadzenie i prezentację informacji z zakresu usług rynku pracy;
8)
zabezpieczenie wykorzystywanych narzędzi, metod i programów oraz wyników badań przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  3. [Upowszechnianie informacji o zakresie pomocy udzielanej w ramach usług rynku pracy]
1.
Powiatowy i wojewódzki urząd pracy upowszechnia informacje o zakresie pomocy udzielanej w ramach usług rynku pracy, w szczególności w postaci elektronicznej, udostępnianej z wykorzystaniem stron internetowych tych urzędów lub systemów teleinformatycznych i oprogramowania udostępnianego przez ministra właściwego do spraw pracy, zwanego dalej "ministrem".
2.
Powiatowy i wojewódzki urząd pracy, z wykorzystaniem stron internetowych, o których mowa w ust. 1, zapewnia dostęp do stron internetowych, prowadzonych przez urząd obsługujący ministra, i do internetowych baz danych z zakresu rynku pracy, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej "ustawą", w tym do: internetowej bazy ofert pracy udostępnianej przez ministra, zwanej dalej "internetową bazą ofert pracy", krajowego rejestru agencji zatrudnienia, rejestru instytucji szkoleniowych, bazy danych z opisami zawodów występujących w klasyfikacji zawodów i specjalności, bazy danych standardów kwalifikacji zawodowych oraz modułowych programów szkolenia, rejestru podmiotów, które uzyskały akredytację do prowadzenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES, zwanych dalej "podmiotami akredytowanymi", a także dostęp do bazy ofert pracy EURES prowadzonej przez Komisję Europejską, zwanej dalej "bazą ofert pracy EURES".
3.
Powiatowy i wojewódzki urząd pracy umożliwia:
1)
bezrobotnym lub poszukującym pracy, zwanym dalej "osobami zarejestrowanymi",
2)
osobom niezarejestrowanym w powiatowych urzędach pracy, zwanym dalej "osobami niezarejestrowanymi",
3)
pracodawcom i przedsiębiorcom, o których mowa w art. 39c ustawy, zwanym dalej "pracodawcami"

- dostęp do sprzętu umożliwiającego korzystanie z informacji, o których mowa w ust. 1, i baz, o których mowa w ust. 2, w siedzibach tych urzędów.

§  4. [Systemy informatyczne i oprogramowanie wykorzystywane przy realizacji usług rynku pracy; dokumentowanie przebiegu przebiegu realizacji usług rynku pracy]
1.
Powiatowy i wojewódzki urząd pracy przy realizacji usług rynku pracy wykorzystuje do prowadzenia dokumentacji, zarządzania nią i wymiany informacji pomiędzy stanowiskami wewnątrz urzędu w szczególności systemy teleinformatyczne i oprogramowanie udostępniane przez ministra.
2.
Informacje dotyczące przebiegu realizacji usług rynku pracy w powiatowym i wojewódzkim urzędzie pracy są odnotowywane odpowiednio w:
1)
dokumentacji dotyczącej osób zarejestrowanych, w tym w kartach rejestracyjnych, o których mowa w przepisach dotyczących rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, zwanych dalej "kartami rejestracyjnymi";
2)
dokumentacji dotyczącej osób niezarejestrowanych;
3)
dokumentacji dotyczącej ofert pracy i pracodawców.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wymiany informacji pomiędzy powiatowym i wojewódzkim urzędem pracy oraz urzędem obsługującym ministra i innymi podmiotami, o których mowa w art. 33 ust. 7 ustawy.