§ 5. - Szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 oraz wysokość tej pomocy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2361

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 października 2023 r.
§  5. 
1. 
Pomoc w ramach działania Kapitał ludzki w ramach grupy operacji szkolenia i konferencje przyznaje się na:
1)
organizację cyklicznych szkoleń lub konferencji o zasięgu co najmniej ogólnokrajowym;
2)
organizację szkoleń lub konferencji innych niż określone w pkt 1;
3)
realizację programów doradczych dla akwakultury;
4)
zakup usług doradczych.
2. 
Pomoc, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przyznaje się, jeżeli operacja spełnia kryteria, o których mowa w wierszu 14 w załączniku III do rozporządzenia 2021/1139.
3. 
Przez cykliczne szkolenia i konferencje rozumie się szkolenia i konferencje organizowane raz w roku przez co najmniej trzy kolejne lata w okresie realizacji programu.
4. 
Pomoc, o której mowa w ust. 1 pkt 3, przyznaje się na realizację programu doradczego dla akwakultury, którego przedmiot dotyczy dobrostanu lub zdrowia ryb, dobrych praktyk, rozwoju technicznego lub technologicznego w chowie lub hodowli ryb, lub wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w chowie lub hodowli ryb, zwanego dalej "programem doradczym", który podlega ocenie pod względem potencjalnych korzyści dla akwakultury przez organ opiniodawczo-doradczy powołany na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy.
5. 
Program doradczy zawiera w szczególności:
1)
nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2)
cele i założenia tego programu;
3)
określenie przedmiotu tego programu;
4)
wskazanie miejsca realizacji tego programu;
5)
informację na temat sposobu realizacji tego programu;
6)
planowane koszty realizacji tego programu, w tym:
a)
wynagrodzenia osób realizujących ten program,
b)
podróże służbowe osób realizujących ten program,
c)
promocję i rozpowszechnianie informacji o tym programie i jego wynikach.
6. 
W ramach pomocy, o której mowa w ust. 1 pkt 4, usługi doradcze zapewniają osoby, które wykonują zawód adwokata, radcy prawnego, notariusza, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego, prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 823) lub osoby, które uzyskały tytuł profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub doktora w zakresie prawa, ekonomii, weterynarii lub rolnictwa, oraz spółki tych osób, a także podmioty świadczące usługi z zakresu opracowywania ocen odziaływania na środowisko.