§ 25. - Szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 oraz wysokość tej pomocy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2361

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 października 2023 r.
§  25. 
1. 
Zwiększenie popytu i konkurencyjności krajowych produktów rybnych na rynku krajowym lub międzynarodowym stwierdza minister właściwy do spraw rybołówstwa w opinii wydawanej na podstawie oceny potencjalnych i faktycznych możliwości poprawy organizacji i rozwoju rynku w wyniku realizacji planowanej operacji.
2. 
Opinia, o której mowa w ust. 1, jest wydawana na wniosek podmiotu zamierzającego ubiegać się o pomoc, który zawiera:
1)
nazwę planowanej operacji;
2)
nazwę podmiotu zamierzającego ubiegać się o pomoc;
3)
informacje dotyczące dotychczasowego doświadczenia, wiedzy, umiejętności lub możliwości organizacyjno-technicznych podmiotu zamierzającego ubiegać się o pomoc;
4)
specyfikację przewidywanych kosztów realizacji planowanej operacji;
5)
wskazanie miejsca realizacji planowanej operacji;
6)
cele, jakie ma spełnić planowana operacja;
7)
uzasadnienie przyczyn, ze względu na które realizacja planowanej operacji doprowadzi do zwiększenia popytu i konkurencyjności krajowych produktów rybnych na rynku krajowym lub międzynarodowym;
8)
opis planowanej operacji zawierający:
a)
opis działań zmierzających do realizacji celu, jakim jest znalezienie nowych rynków i poprawa warunków wprowadzania do obrotu produktów rybnych, takich jak:
planowane badania rynku produktów rybnych,
planowana promocja krajowych produktów rybnych oraz przewidywany wpływ na zwiększenie zainteresowania tymi produktami określonych grup konsumentów,
planowana promocja produktów rybnych, w odniesieniu do których obserwuje się wzrost międzynarodowej wymiany handlowej lub spożycia przez konsumentów,
planowane metody kreowania innowacji produktowych, rozumianych jako udoskonalenie istniejącego lub stworzenie nowego produktu rybnego,
planowane metody kreowania pozytywnego wizerunku krajowych produktów rybnych na rynku krajowym lub międzynarodowym,
b)
opis działań zmierzających do realizacji celu, jakim jest prowadzenie krajowych lub międzynarodowych kampanii informacyjnych lub promocyjnych służących podniesieniu poziomu publicznej świadomości na temat produktów rybnych, takich jak:
planowane działania marketingowe, które przyczynią się do podniesienia poziomu publicznej świadomości na temat produktów rybnych,
planowane metody kreowania pozytywnego wizerunku krajowych produktów rybnych na rynku krajowym lub międzynarodowym.
3. 
Opinia, o której mowa w ust. 1, jest wydawana w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jej wydanie.
4. 
Wydając opinię, minister właściwy do spraw rybołówstwa bierze pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, wiedzę, umiejętności lub możliwości organizacyjno-techniczne podmiotu zamierzającego ubiegać się o pomoc w zakresie realizacji celów danej operacji oraz ocenia możliwość osiągnięcia planowanych efektów tej operacji, w tym:
1)
ich wpływ na zwiększenie wykorzystania potencjału przetwarzania produktów rybnych,
2)
zapewnienie przez nie skuteczności w odniesieniu do określonych odbiorców działań objętych daną operacją,
3)
przyczynienie się do kreowania pozytywnego wizerunku krajowych produktów rybnych na rynku krajowym lub międzynarodowym

- na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego w zakresie wielkości spożycia produktów rybnych, wielkości produkcji tych produktów, międzynarodowej wymiany handlowej tych produktów lub preferencji konsumentów w odniesieniu do tych produktów, według stanu na dzień rozpatrywania wniosku o wydanie opinii.

5. 
Opinia, o której mowa w ust. 1, może być pozytywna albo negatywna. Opinia negatywna wymaga uzasadnienia.
6. 
W przypadku wydania opinii negatywnej podmiotowi zamierzającemu ubiegać się o pomoc przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do ministra właściwego do spraw rybołówstwa w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu tej opinii.
7. 
W sprzeciwie wskazuje się na twierdzenia opinii, z którymi nie zgadza się podmiot zamierzający ubiegać się o pomoc, wraz z uzasadnieniem.
8. 
W przypadku gdy sprzeciw nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 6 i 7, minister właściwy do spraw rybołówstwa pozostawia sprzeciw bez rozpatrzenia.
9. 
Minister właściwy do spraw rybołówstwa rozpatruje sprzeciw w terminie 14 dni.
10. 
Rozpatrzenie sprzeciwu polega na ponownej weryfikacji przesłanek oceny wniosku, o których mowa w ust. 4, biorąc pod uwagę uzasadnienie wskazane w sprzeciwie.
11. 
Minister właściwy do spraw rybołówstwa:
1)
uwzględnia sprzeciw i wydaje pozytywną opinię;
2)
nie uwzględnia sprzeciwu i informuje podmiot zamierzający ubiegać się o pomoc o nieuwzględnieniu sprzeciwu.
12. 
Podmiotowi zamierzającemu ubiegać się o pomoc nie przysługuje prawo ponownego wniesienia sprzeciwu.