Rozdział 6 - Standardy jakościowe obsługi odbiorców - Szczegółowe warunki przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, obrotu paliwami gazowymi, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci gazowych oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.77.877

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 2000 r.

Rozdział  6

Standardy jakościowe obsługi odbiorców

§  23.
1.
Przedsiębiorstwo gazownicze jest zobowiązane do dostarczania paliw gazowych spełniających następujące parametry jakościowe:
1)
zawartość siarkowodoru nie powinna przekraczać 7,0 mg/m3,
2)
zawartość siarki całkowitej nie powinna przekraczać 40,0 mg/m3,
3)
zawartość par rtęci nie powinna przekraczać 30,0 μg/m3,
4)
intensywność zapachu gazu powinna być wyczuwalna w powietrzu po osiągnięciu stężenia:
a)
1,5% V/V - dla nominalnej liczby Wobbego wynoszącej 25÷35,
b)
1,0% V/V - dla nominalnej liczby Wobbego wynoszącej 41÷50,
5)
ciepło spalania powinno wynosić nie mniej niż:
a)
18 MJ/m3 - dla nominalnej liczby Wobbego 25,
b)
22 MJ/m3 - dla nominalnej liczby Wobbego 30,
c)
26 MJ/m3 - dla nominalnej liczby Wobbego 35,
d)
30 MJ/m3 - dla nominalnej liczby Wobbego 41,
e)
34 MJ/m3 - dla nominalnej liczby Wobbego 50.
2.
Liczbę Wobbego, o której mowa w ust. 1, określa się jako stosunek ciepła spalania paliwa gazowego [MJ/m3] do pierwiastka kwadratowego gęstości względnej tego paliwa.
3.
Parametry określone w ust. 1 wynoszą:
1)
dla procesu spalania:
a)
ciśnienie - 101,325 kPa,
b)
temperatura - 298,15 K (25°C),
2)
dla pomiaru objętości:
a)
ciśnienie - 101,325 kPa,
b)
temperatura - 273,15 K (0°C).
4.
Przedsiębiorstwo gazownicze wykonuje badania poszczególnych parametrów jakościowych, o których mowa w ust. 1, w zakresie:
1)
zawartości siarkowodoru - raz na 12 miesięcy,
2)
zawartości siarki całkowitej - raz na 12 miesięcy,
3)
zawartości par rtęci - tylko dla złóż paliwa gazowego zawierających rtęć - raz na 6 miesięcy,
4)
intensywności zapachu - raz na 14 dni,
5)
ciepła spalania - raz na 3 miesiące.
§  24.
W razie zastrzeżeń dotyczących jakości dostarczanych paliw gazowych, o której mowa w § 23, odbiorca może zażądać wykonania badania ich jakości w niezależnym laboratorium badawczym posiadającym akredytację jednostki certyfikującej, uzyskaną zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  25.
Przedsiębiorstwo gazownicze, w zakresie standardów jakościowych obsługi odbiorców, jest zobowiązane do:
1)
udzielania odbiorcom informacji o przewidywanym terminie wznowienia dostawy paliw gazowych, przerwanej z powodu awarii sieci,
2)
powiadamiania odbiorców o terminach i czasie planowanych przerw w dostawie paliw gazowych w formie: ogłoszeń prasowych, komunikatów radiowych lub telewizyjnych lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie, lub indywidualnych zawiadomień pisemnych, telefonicznych bądź za pomocą innego środka telekomunikacji, co najmniej na 14 dni przed datą planowanej przerwy,
3)
uwzględniania propozycji odbiorcy dotyczącej rodzaju przyłącza i jego usytuowania, jeśli propozycja ta jest zgodna z obowiązującymi przepisami i warunkami technicznymi,
4)
odpłatnego podjęcia stosownych czynności w sieci w celu umożliwienia bezpiecznego wykonania przez odbiorcę lub inny podmiot prac w obszarze tej sieci,
5)
pokrycia kosztów badań, o których mowa w § 24, oraz wypłacenia odbiorcy odszkodowania w wysokości ustalonej w taryfie lub umowie, w przypadku stwierdzenia niezgodności jakości paliw gazowych, o której mowa w § 23,
6)
nieodpłatnego udzielania informacji dotyczących rozliczeń oraz aktualnych taryf,
7)
rozpatrzenia wniosku lub reklamacji odbiorcy w sprawie rozliczeń i udzielenia odpowiedzi, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku lub zgłoszenia reklamacji.
§  26.
Rodzaj układów pomiarowych oraz wymagania związane z ich stosowaniem ustala przedsiębiorstwo gazownicze.
§  27.
W przypadku odbiorców zaliczanych do I grupy przyłączeniowej obowiązek instalowania gazomierza i ponoszenia kosztów z tym związanych spoczywa na przedsiębiorstwie gazowniczym.
§  28.
1.
Przedsiębiorstwo gazownicze może zainstalować gazomierz na monety wrzutowe lub kartę magnetyczną, jeżeli odbiorca:
1)
nie uregulował w terminie należności związanych z dostarczaniem paliw gazowych,
2)
nie jest właścicielem obiektu, w którym prowadzi działalność gospodarczą,
3)
użytkuje obiekt dorywczo w sposób uniemożliwiający sprawdzanie stanu wskazań układu pomiarowego w terminach określonych w umowie o świadczenie usług przesyłowych.
2.
Koszty zakupu gazomierza i jego zainstalowania, w przypadkach, o których mowa w ust. 1, ponosi odbiorca.
3.
W razie nieuzasadnionej odmowy odbiorcy dotyczącej zainstalowania gazomierza i pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 2, przedsiębiorstwo gazownicze może wstrzymać dostawę paliwa gazowego lub rozwiązać umowę sprzedaży paliw gazowych.
§  29.
1.
Po zakończeniu dostarczania paliw gazowych, a także w razie wymiany układu pomiarowego w trakcie dostaw paliw gazowych, przedsiębiorstwo gazownicze jest zobowiązane wydać odbiorcy dokument zawierający dane identyfikujące układ pomiarowy i stany wskazań liczydeł w chwili zakończenia dostarczania paliw gazowych lub demontażu.
2.
Odbiorca może uczestniczyć przy odczycie wskazań urządzenia pomiarowego przed jego demontażem.
§  30.
1.
Na żądanie odbiorcy zaliczanego do I grupy przyłączeniowej przedsiębiorstwo gazownicze jest zobowiązane dokonać sprawdzenia prawidłowości działania gazomierza nie później niż w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia żądania.
2.
Odbiorca ma prawo żądać laboratoryjnego sprawdzenia prawidłowości działania gazomierza. Badanie laboratoryjne przeprowadza się w ciągu 30 dni od dnia poinformowania odbiorcy o wyniku sprawdzenia, o którym mowa w ust. 1.
3.
Odbiorca pokrywa koszty sprawdzenia prawidłowości działania gazomierza oraz badania laboratoryjnego tylko w przypadku, gdy w wyniku badania laboratoryjnego nie stwierdzono nieprawidłowości w działaniu gazomierza.
4.
W każdym przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu gazomierza przedsiębiorstwo gazownicze zobowiązane jest dokonać korekty uprzednio wystawionych faktur, na zasadach i w terminach określonych w taryfach.
§  31.
W stosunku do odbiorców zaliczanych do II grupy przyłączeniowej szczegółowe wymagania i obowiązki stron dotyczące układu pomiarowego określa umowa sprzedaży paliw gazowych lub umowa o świadczenie usługi przesyłowej.