Rozdział 3 - Pokrywanie kosztów przyłączenia - Szczegółowe warunki przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, pokrywania kosztów przyłączenia, obrotu energią elektryczną, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.135.881

Akt utracił moc
Wersja od: 6 listopada 1998 r.

Rozdział  3

Pokrywanie kosztów przyłączenia

§  13.
1.
Koszty przyłączenia do sieci określa się na podstawie:
1)
nakładów na budowę przyłączy,
2)
nakładów na budowę lub rozbudowę sieci o tym samym napięciu co budowane przyłącze - niezbędną do realizacji przyłączenia.
2.
Koszty przyłączenia ponoszone przez przedsiębiorstwo sieciowe, wynikające z warunków przyłączenia lub z wstępnych warunków przyłączenia, stanowią podstawę do ustalenia, w taryfie lub umowie o przyłączenie, opłaty za przyłączenie.
3.
Koszty przyłączenia, o których mowa w ust. 2, są pokrywane w formie:
1)
określonej w taryfie - opłaty ryczałtowej za przyłącze i za rozbudowę sieci o tym samym napięciu co budowane przyłącze,
2)
określonej w umowie o przyłączenie - opłaty ustalonej na podstawie indywidualnych rzeczywistych kosztów realizacji przyłączenia.
§  14.
1.
Nakłady, o których mowa w § 13 ust. 1, ponosi przedsiębiorstwo sieciowe, jeżeli budowa przyłącza i budowa lub rozbudowa sieci są przewidywane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nakłady na budowę i niezbędną rozbudowę sieci dotyczą sieci o tym samym napięciu co budowane przyłącze.
2.
W przypadku gdy budowa przyłącza i budowa lub rozbudowa sieci, w zakresie niezbędnym dla przyłączenia podmiotu, nie jest przewidywana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zakres i warunki realizacji inwestycji oraz pokrywania kosztów przyłączenia określa umowa o przyłączenie, o której mowa w § 3.
§  15.
Ryczałtową opłatę za przyłączenie różnicuje się w zależności od czynników mających wpływ na wysokość nakładów związanych z przyłączeniem instalacji wnioskodawcy do istniejącej sieci, a w szczególności od:
1)
wielkości mocy przyłączeniowej,
2)
długości najkrótszego możliwego do zrealizowania pod względem technicznym i prawnym połączenia obiektu wnioskodawcy z miejscem przyłączenia, określonym w warunkach przyłączenia.
§  16.
Przy określaniu udziału wnioskodawcy w pokrywaniu rzeczywistych kosztów przyłączenia uwzględnia się stopień wykorzystania przepustowości linii elektroenergetycznych i transformatorów, określonych jako stosunek mocy przyłączeniowej do mocy czynnej, jaką w sposób trwały można przesyłać tą linią, lub do mocy znamionowej transformatora.
§  17.
1.
Jeżeli na wniosek przyłączonego podmiotu nastąpi wymiana przyłącza, za wymianę przyłącza pobierana jest opłata jak za nowe przyłączenie.
2.
Przy wymianie przyłącza, bez zwiększenia mocy przyłączeniowej, dokonywanej na wniosek przyłączonego podmiotu, podmiot ten ponosi koszty tej wymiany.
3.
Za zwiększenie mocy przyłączeniowej, bez przebudowy przyłącza dokonanej na wniosek przyłączonego podmiotu, podmiot ten ponosi tylko te koszty rozbudowy i przebudowy sieci, które wynikają z przyrostu mocy przyłączeniowej.
4.
Jeżeli w ciągu pięciu lat po wybudowaniu przyłącza zostaną do niego przyłączone nowe podmioty, przedsiębiorstwo energetyczne jest obowiązane do ustalenia kosztów wspólnych budowy lub rozbudowy sieci dla tych podmiotów i obliczenia nowych opłat za przyłączenie, a w przypadku powstania nadwyżki w poniesionej przez pierwszy podmiot opłacie za przyłączenie - zwrócenia tej nadwyżki pierwszemu podmiotowi.