Rozdział 2 - Przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznej - Szczegółowe warunki przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, pokrywania kosztów przyłączenia, obrotu energią elektryczną, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.135.881

Akt utracił moc
Wersja od: 6 listopada 1998 r.

Rozdział  2

Przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznej

§  3.
Przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznej, zwanej dalej "siecią", następuje na podstawie umowy o przyłączenie i po spełnieniu warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo sieciowe, zwanych dalej "warunkami przyłączenia".
§  4.
Podmioty przyłączane do sieci dzieli się na następujące grupy przyłączeniowe, zwane dalej "grupami przyłączeniowymi":
1)
grupa I - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci przesyłowej,
2)
grupa II - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym 110 kV, oraz podmioty przyłączane do sieci rozdzielczej, które wymagają dostaw energii elektrycznej o parametrach innych niż standardowe, albo podmioty posiadające własne jednostki wytwórcze współpracujące z siecią,
3)
grupa III - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV, lecz niższym niż 110 kV,
4)
grupa IV - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej od 40 kW lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym większym od 63 A,
5)
grupa V - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63 A,
6)
grupa VI - podmioty przyłączane do sieci na czas określony, niezależnie od napięcia znamionowego sieci.
§  5.
1.
Podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci, który posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu przyłączanego do tej sieci, może złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia.
2.
Podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci, który nie posiada tytułu prawnego do korzystania z obiektu, o którym mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o określenie wstępnych warunków przyłączenia.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci składa w przedsiębiorstwie sieciowym, do którego sieci ubiega się o przyłączenie.
4.
Wzory wniosków, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala przedsiębiorstwo sieciowe.
§  6.
1.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia lub wstępnych warunków przyłączenia powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie wnioskodawcy,
2)
określenie mocy przyłączeniowej,
3)
przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej,
4)
charakterystykę ruchową i eksploatacyjną przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci,
5)
wymagania dotyczące odmiennych, od standardów jakościowych, parametrów energii elektrycznej lub parametrów jej dostarczania, w tym:
a)
niezawodności lub ciągłości zasilania,
b)
dopuszczalnej zawartości wyższych harmonicznych,
c)
dopuszczalnej asymetrii napięć,
d)
dopuszczalnych odchyleń i wahań napięcia,
6)
określenie minimalnej mocy wymaganej dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, w przypadku wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.
2.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia lub wstępnych warunków przyłączenia dla przedsiębiorstw wytwórczych powinien zawierać dodatkowo:
1)
określenie wielkości:
a)
planowanej rocznej produkcji energii elektrycznej,
b)
mocy dyspozycyjnej, osiągalnej i zainstalowanej jednostek wytwórczych,
2)
planowane zapotrzebowanie mocy i energii elektrycznej w celu zabezpieczenia potrzeb własnych, w przypadku awarii lub planowego wyłączenia własnych jednostek wytwórczych.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z obiektu, w którym będą używane urządzenia lub instalacje elektryczne,
2)
plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci oraz sąsiednich obiektów.
§  7.
1.
Warunki przyłączenia lub wstępne warunki przyłączenia, w zależności od danych zgłoszonych we wniosku, o którym mowa w § 6, powinny określać w szczególności:
1)
miejsce przyłączenia,
2)
miejsce dostarczania energii elektrycznej,
3)
rodzaj połączenia z siecią urządzeń, instalacji lub innych sieci objętych wnioskiem,
4)
zakres niezbędnej rozbudowy sieci w związku z przyłączeniem,
5)
obowiązujący zakres wymagań wynikający z instrukcji, o której mowa w § 34,
6)
miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego,
7)
wymagania dotyczące układu pomiarowo-rozliczeniowego,
8)
rodzaj i usytuowanie zabezpieczenia głównego, dane znamionowe oraz inne niezbędne wymagania w zakresie automatyki zabezpieczeniowej i sieciowej,
9)
wartości:
a)
prądów zwarć wielofazowych i czasów ich wyłączania,
b)
prądu zwarcia doziemnego,
10)
wymagany stopień skompensowania mocy biernej,
11)
wymagania w zakresie:
a)
dostosowania przyłączonych urządzeń, instalacji lub sieci do systemów sterowania dyspozytorskiego,
b)
zabezpieczenia sieci przed powodowaniem zakłóceń elektrycznych przez urządzenia, instalacje lub sieci wnioskodawcy,
c)
wyposażenia urządzeń, instalacji lub sieci - związanego ze współpracą z siecią, do której urządzenia, instalacje lub sieci są przyłączone,
12)
możliwości dostarczania energii elektrycznej w warunkach odmiennych od standardowych,
13)
dane i informacje dotyczące sieci, niezbędne w celu doboru systemu ochrony od porażeń w instalacji lub sieci przyłączanego podmiotu,
14)
termin ważności warunków przyłączenia.
2.
Określone przez przedsiębiorstwo sieciowe warunki przyłączenia lub wstępne warunki przyłączenia nie mogą być bardziej uciążliwe dla podmiotów ubiegających się o przyłączenie niż określone w rozporządzeniu.
3.
Warunki przyłączenia lub wstępne warunki przyłączenia są przekazywane wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie.
4.
Warunki przyłączenia są ważne 2 lata, wstępne zaś warunki przyłączenia przez rok, od dnia ich określenia.
5.
W okresie ważności wstępnych warunków przyłączenia podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do obiektu, w którym będą używane urządzenia lub instalacje elektryczne, może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o przyłączenie.
§  8.
Przedsiębiorstwo sieciowe określa warunki przyłączenia lub wstępne warunki przyłączenia w terminie:
1)
14 dni od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę zaliczonego do IV, V lub VI grupy przyłączeniowej, o których mowa w § 4 pkt 4-6,
2)
30 dni od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę zaliczonego do III grupy przyłączeniowej, o której mowa w § 4 pkt 3,
3)
3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę zaliczonego do I lub II grupy przyłączeniowej, o których mowa w § 4 pkt 1 i 2.
§  9.
Umowa o przyłączenie, o której mowa w § 3, powinna określać w szczególności:
1)
strony zawierające umowę,
2)
termin realizacji przyłączenia,
3)
wysokość opłaty za przyłączenie oraz zasady rozliczenia kosztów przyłączenia,
4)
zakres i sposób wymiany danych i informacji w trakcie realizacji warunków przyłączenia oraz tryb przyłączania instalacji do sieci,
5)
sposób koordynacji prac wykonywanych przez strony oraz kontroli dotrzymywania wymagań określonych w warunkach przyłączenia,
6)
terminy przeprowadzania prób i odbiorów częściowych oraz prób końcowych i ostatecznego odbioru przyłącza i przyłączonych urządzeń, instalacji lub sieci,
7)
miejsce rozgraniczenia własności urządzeń, instalacji i sieci między przedsiębiorstwem sieciowym a przyłączanym podmiotem,
8)
przewidywany termin zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy o świadczenie usług przesyłowych,
9)
termin ważności umowy oraz postanowienia dotyczące zmiany warunków umowy i jej wypowiedzenia,
10)
odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy.
§  10.
1.
Umowa o przyłączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych i budowlano-montażowych oraz ich finansowania przez strony, na zasadach określonych w tej umowie.
2.
Określone w umowie o przyłączenie próby i odbiory częściowe oraz próby końcowe i ostateczny odbiór przyłącza i przyłączonych urządzeń, instalacji lub sieci są przeprowadzane przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron, które zawarły tę umowę.
3.
Wyniki prób i odbiorów, o których mowa w ust. 2, są potwierdzane przez strony w protokołach przeprowadzenia tych prób i odbiorów. Wzory protokołów ustala przedsiębiorstwo energetyczne.
§  11.
1.
Przyłączany podmiot jest obowiązany nieodpłatnie umożliwić przedsiębiorstwu energetycznemu, w obrębie swojej nieruchomości, budowę i rozbudowę sieci i przyłączy.
2.
Przyłączany podmiot nieodpłatnie udostępnia pomieszczenia lub miejsca na zainstalowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych i sterujących, a także pokrywa inne koszty związane z utrzymaniem tych pomieszczeń lub miejsc i zainstalowanych urządzeń, jeżeli umowa o przyłączenie nie stanowi inaczej.
3.
Przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek powiadomić przyłączany podmiot o planowanych terminach prac, o których mowa w ust. 1 i 2, z wyprzedzeniem umożliwiającym przyłączanemu podmiotowi przygotowanie nieruchomości, urządzeń, instalacji lub sieci do przeprowadzenia tych prac; zasady powiadamiania o planowanych pracach powinny być określone w umowie.
§  12.
1.
Miejsce dostarczania energii elektrycznej dla przedsiębiorstw wytwórczych oraz podmiotów zaliczanych do grup przyłączeniowych I-III i VI, o których mowa w § 4, określa umowa o przyłączenie.
2.
Miejscem dostarczania energii elektrycznej dla podmiotów zaliczanych do grup przyłączeniowych IV i V, o których mowa w § 4, są:
1)
przy zasilaniu z elektroenergetycznej linii napowietrznej przyłączem wykonanym pojedynczymi przewodami fazowymi - zaciski prądowe przewodów przy izolatorach stojaka dachowego lub konstrukcji wsporczej w ścianie budynku, na wyjściu w kierunku instalacji odbiorcy,
2)
przy zasilaniu kablem ziemnym lub przyłączem kablowym z linii napowietrznej - zaciski prądowe na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu, w kierunku instalacji odbiorcy,
3)
przy zasilaniu przyłączem napowietrznym, wykonanym wielożyłowym przewodem izolowanym - zaciski prądowe, o których mowa w pkt 1, lub zaciski prądowe na wejściu do zabezpieczenia w złączu, w zależności od przyjętego rozwiązania technicznego,
4)
w budynkach z wieloma lokalami - zaciski prądowe na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu, w kierunku instalacji odbiorców.