Rozdział 6 - Przepisy przejściowe i końcowe - Szczegółowe warunki odbywania szkoleń zawodowych w Policji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.133.1242

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 2003 r.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  66.
1.
Szkolenia policjantów rozpoczęte przed wejściem w życie rozporządzenia prowadzi się i kończy na podstawie przepisów dotychczasowych.
2.
Jednostki szkoleniowe Policji i oddziały prewencji Policji mogą stosować dotychczasowe druki świadectw o ukończeniu szkolenia aż do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  67.
1.
Policjantów służby kryminalnej, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia legitymują się na stanowiskach w tej służbie stażem:
1)
krótszym niż 3 lata i ukończyli jedynie szkolenie podstawowe prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych - kieruje się na część profilowaną szkolenia podstawowego;
2)
równym lub dłuższym niż 3 lata i ukończyli szkolenie podstawowe, o którym mowa w pkt 1 - kieruje się na szkolenia specjalistyczne.
2.
Policjantów służby kryminalnej zajmujących stanowiska w komórkach organizacyjnych techniki kryminalistycznej i mających ukończone jedynie szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, kieruje się na część profilowaną szkolenia podstawowego, niezależnie do stażu służby.
3.
Policjantów służby kryminalnej, którzy ukończyli szkolenie specjalistyczne dla policjantów służby wspomagającej lub szkolenie specjalistyczne w jednej ze specjalności prowadzonych dla policjantów służby prewencyjnej, kieruje się na szkolenia organizowane i prowadzone dla nich na podstawie programów określonych przez Komendanta Głównego Policji.
4.
Szkolenia, o których mowa w ust. 3, organizuje się i prowadzi na podstawie przepisów rozporządzenia do momentu całkowitego zaspokojenia potrzeb.
5.
Policjantów służby kryminalnej - absolwentów wyższych uczelni, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w kwietniu 2002 r., oraz policjantów z wykształceniem średnim, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w maju 2002 r., kieruje się na część profilowaną szkolenia podstawowego.
§  68.
1.
Policjantów służby prewencyjnej, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia:
1)
legitymują się stażem służby krótszym niż 3 lata, ukończyli jedynie szkolenie podstawowe prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych i pełnią służbę na stanowiskach w komórkach organizacyjnych innych niż patrolowo-interwencyjne, konwojowo-ochronne, w oddziałach prewencji Policji oraz w policji sądowej - kieruje się na część profilowaną szkolenia podstawowego;
2)
legitymują się stażem służby równym lub dłuższym niż 3 lata, ukończyli szkolenie podstawowe i pełnią służbę na stanowiskach w komórkach organizacyjnych wymienionych w pkt 1 - kieruje się na szkolenia specjalistyczne;
3)
są mianowani na stanowiska dzielnicowych oraz na stanowiska z zakresem czynności dyżurnych jednostek - kieruje się, jeśli ich nie odbyli, na szkolenia specjalistyczne prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych;
4)
mieli powierzone obowiązki dzielnicowych i nie odbyli odpowiedniego szkolenia specjalistycznego - kieruje się na część profilowaną szkolenia podstawowego.
2.
Szkolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 3, organizuje się i prowadzi na podstawie przepisów rozporządzenia do momentu całkowitego zaspokojenia potrzeb.
3.
Policjantów służby prewencyjnej - absolwentów wyższych uczelni, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w kwietniu 2002 r., kieruje się na szkolenia specjalistyczne prowadzone według programów wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych i na warunkach określonych w rozporządzeniu.
4.
Policjantów służby prewencyjnej z wykształceniem średnim, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w maju 2002 r., kieruje się na część profilowaną szkolenia podstawowego.
5.
Policjanci, o których mowa w ust. 4, pełniący służbę w oddziałach prewencji Policji, komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych, konwojowo-ochronnych i w policji sądowej, nie wymagają dalszego szkolenia i mogą być skierowani do służby w jednostkach organizacyjnych Policji.
§  69.
1.
Policjantów służby wspomagającej, którzy ukończyli szkolenia podstawowe przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, kieruje się na szkolenia specjalistyczne prowadzone według programów wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych i na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Szkolenia, o których mowa w ust. 1, organizuje się i prowadzi na podstawie przepisów rozporządzenia do momentu całkowitego zaspokojenia potrzeb.
§  70.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)