Rozdział 3 - Formy, warunki i tryb odbywania szkoleń - Szczegółowe warunki odbywania szkoleń zawodowych w Policji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.133.1242

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 2003 r.

Rozdział  3

Formy, warunki i tryb odbywania szkoleń

§  8.
1.
Podstawowymi formami szkoleń policjantów są kursy prowadzone w systemie:
1)
stacjonarnym;
2)
samokształcenia kierowanego;
3)
eksternistycznym;
4)
zaocznym.
2.
System zaoczny prowadzenia kursów polega na odpowiedniej zmianie programu szkolenia obowiązującego dla systemu stacjonarnego i jest wprowadzany wyjątkowo dla zaspokojenia uzasadnionych potrzeb Policji.
§  9.
Odbywanie kursu w systemie samokształcenia kierowanego polega na:
1)
indywidualnym toku nauczania;
2) 1
 udziale w obowiązkowych instruktażach oraz konsultacjach;
3)
uzyskiwaniu zaliczeń oraz składaniu egzaminów określonych w programie szkolenia;
4)
przystąpieniu do egzaminów końcowych w terminach wyznaczonych dla policjantów odbywających to samo szkolenie w systemie stacjonarnym.
§  10.
1.
Szkolenia prowadzone są na podstawie rocznego planu kursów jednostki szkoleniowej.
2.
Plan, o którym mowa w ust. 1, w uzgodnieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji sporządzają: Komendant Wyższej Szkoły Policji, komendant szkoły policyjnej albo komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji właściwy dla ośrodka szkolenia Policji.
3.
Przy sporządzaniu planu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się możliwości jednostki szkoleniowej w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń oraz potrzeby szkoleniowe zgłaszane przez jednostki organizacyjne Policji.
4.
Plan, o którym mowa w ust. 1, Komendant Główny Policji zatwierdza do dnia 15 grudnia kończącego się roku.
5.
Korekty rocznego planu kursów jednostki szkoleniowej dokonuje się w trybie i na zasadach określonych w ust. 1 i 2, a zatwierdza w terminie 14 dni od daty jej sporządzenia.
§  11.
1.
Potrzeby szkoleniowe podległych sobie jednostek (komórek) organizacyjnych Policji komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, a w Komendzie Głównej Policji - dyrektor biura, określa na podstawie informacji kierowników tych jednostek (komórek) dotyczących rodzajów szkoleń, liczby osób oczekujących oraz liczby osób przewidzianych do ich odbycia.
2.
Potrzeby, o których mowa w ust. 1, zgłasza się na piśmie kierownikowi komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji, w terminach:
1)
do dnia 31 stycznia - w zakresie szkoleń dla absolwentów szkół wyższych;
2)
do dnia 10 maja i 10 listopada według stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedniego - w zakresie szkoleń specjalistycznych oraz części profilowanej szkoleń podstawowych;
3)
do 14. dnia włącznie przed dniem wyznaczonym na termin przyjęć do służby w Policji - w zakresie części ogólnopolicyjnej, w tym etapu uzupełniającego dla policjantów po służbie kandydackiej, oraz części profilowanej szkoleń podstawowych.
3.
Zbilansowane potrzeby, o których mowa w ust. 1, kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji przekazuje niezwłocznie kierownikom jednostek szkoleniowych.
§  12.
1.
Na szkolenie policjanta kieruje przełożony za pośrednictwem komórki właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej.
2.
Skierowanie na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych oraz na szkolenie specjalistyczne następuje po złożeniu przez policjanta pisemnego raportu w tej sprawie.
3.
Jeżeli uzasadniają to potrzeby jednostki organizacyjnej Policji, na szkolenia, o których mowa w ust. 2, przełożony może skierować policjanta, który nie złożył raportu w tej sprawie.
§  13.
1.
Bezpośrednio po przyjęciu do służby policjanta kieruje się na:
1)
część ogólnopolicyjną szkolenia podstawowego albo
2)
etap wstępny lub uzupełniający części ogólnopolicyjnej szkolenia podstawowego, albo
3)
część profilowaną szkolenia podstawowego, o ile policjant obowiązany jest do odbycia tylko tej części szkolenia.
2.
Część profilowaną szkolenia podstawowego policjant odbywa bezpośrednio po ukończeniu części ogólnopolicyjnej tego szkolenia, chyba że względy organizacyjne uzasadniają przerwę w szkoleniu.
3.
Jeżeli przerwa między zakończeniem służby kandydackiej i przyjęciem do służby w Policji wynosi więcej niż jeden rok, policjant podlega szkoleniu podstawowemu prowadzonemu według zasad obowiązujących policjantów w służbie przygotowawczej.
4.
Policjant odbywa wyłącznie część szkolenia, o której mowa w ust. 1 pkt 3, w przypadkach:
1)
mianowania na okres służby kontraktowej, jeżeli ukończył jedynie szkolenie podstawowe i było ono prowadzone według innych zasad niż określone w rozporządzeniu;
2)
mianowania na okres służby przygotowawczej lub kontraktowej po zakończeniu służby kandydackiej i ukończeniu etapu uzupełniającego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2;
3)
przed mianowaniem na stanowisko w innym rodzaju służby;
4)
przed mianowaniem na stanowisko w tym samym rodzaju służby, gdy wymagany jest inny profil szkolenia.
§  14.
1.
Na szkolenie specjalistyczne policjanta kieruje się, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
odbył szkolenie podstawowe o profilu zgodnym ze specjalnością przyszłego szkolenia, a policjanta służby wspomagającej po odbyciu części ogólnopolicyjnej tego szkolenia;
2)
ma zapewnione, po ukończeniu szkolenia, stanowisko służbowe wymagające specjalistycznych kwalifikacji zawodowych;
3)
najpóźniej w dniu ukończenia szkolenia spełni wymóg w zakresie stażu służby, od którego uzależnione jest mianowanie na stanowisko służbowe;
4)
uzyskał pozytywną opinię przełożonego lub pozytywną ocenę okresową, określoną w przepisach w sprawie opiniowania funkcjonariuszy Policji.
2.
Warunków wymienionych w ust. 1 pkt 2-4 nie stosuje się do policjanta, o którym mowa w art. 34 ust. 2 oraz art. 56 ust. 1 i 2 ustawy.
3.
Jeżeli uzasadniają to potrzeby jednostki (komórki) organizacyjnej Policji, na szkolenie specjalistyczne można skierować policjanta, który:
1)
spełnia warunki wymienione w ust. 1 pkt 1 i 4;
2)
złożył pisemny raport w tej sprawie;
3)
w okresie dwunastu miesięcy od daty złożenia raportu jest przewidywany do mianowania na stanowisko służbowe wymagające specjalistycznych kwalifikacji zawodowych.
§  15.
1.
Na szkolenie specjalistyczne policjanta kieruje się ponownie, jeżeli ma być mianowany na stanowisko:
1)
w tym samym rodzaju służby, gdy wymagana jest na tym stanowisku inna specjalność szkolenia;
2)
w innym rodzaju służby, gdy wymagane jest na tym stanowisku odbycie szkolenia specjalistycznego.
2.
Policjant, o którym mowa w ust. 1, odbywa ponowne szkolenie w systemie eksternistycznym, chyba że złożył pisemny raport do przełożonego o odbycie szkolenia w innym systemie.
§  16.
1.
Na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych policjanta kieruje się, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
odbył szkolenie specjalistyczne w jednej ze specjalności, zgodnej ze specjalnością przyszłego szkolenia;
2)
po ukończeniu szkolenia ma zapewnione stanowisko służbowe wymagające wyższych kwalifikacji zawodowych;
3)
najpóźniej w dniu ukończenia szkolenia spełni wymóg w zakresie stażu służby, od którego uzależnione jest mianowanie na stanowisko służbowe;
4)
uzyskał pozytywną opinię przełożonego lub pozytywną ocenę okresową, określoną w przepisach w sprawie opiniowania funkcjonariuszy Policji.
2.
Do policjanta kierowanego na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych stosuje się odpowiednio przepisy § 14 ust. 2 i 3.
§  17.
1.
Skierowanie na szkolenie specjalistyczne oraz na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych może być uzależnione od spełniania przez policjanta dodatkowych warunków określonych w programie szkolenia.
2.
Dodatkowymi warunkami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności:
1)
predyspozycje kandydata do udziału w szkoleniu, potwierdzone wynikami badań psychologicznych;
2)
odpowiedni stan zdrowia, potwierdzony aktualnymi badaniami profilaktycznymi lub zaświadczeniem lekarskim;
3)
odpowiedni poziom sprawności fizycznej, ustalanej za pomocą testu sprawnościowego;
4)
posiadanie prawa jazdy określonej kategorii;
5)
odpowiednie umiejętności, np. pływania, kierowania łodzią, obsługi technicznej pojazdów.
§  18.
1.
Przyjęcie policjanta na szkolenie specjalistyczne oraz na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.
2.
Kierownik jednostki szkoleniowej dopuszcza policjantów do postępowania kwalifikacyjnego oraz przyjmuje ich na szkolenia na podstawie imiennego wykazu sporządzonego przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, Komendanta Wyższej Szkoły Policji, komendanta szkoły policyjnej albo kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji.
§  19.
1.
Słuchacz będący policjantem służby wspomagającej odbywa szkolenie podstawowe w systemie samokształcenia kierowanego.
2.
Szkolenie podstawowe w systemie samokształcenia kierowanego może odbyć słuchacz, który jest policjantem służby śledczej, kryminalnej albo prewencyjnej, posiada kwalifikacje zawodowe o szczególnej przydatności w Policji i uzyskał zgodę Komendanta Głównego Policji na wniosku złożonym w tej sprawie przez komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, Komendanta Wyższej Szkoły Policji, komendanta szkoły policyjnej albo dyrektora biura Komendy Głównej Policji.
§  20.
Szkolenie dla absolwentów szkół wyższych oraz szkolenie specjalistyczne w systemie samokształcenia kierowanego może odbyć słuchacz, który:
1)
został przyjęty na szkolenie;
2)
złożył w tej sprawie raport do przełożonego i uzyskał jego zgodę;
3)
wcześniej odbyte szkolenie ukończył z wyróżnieniem;
4)
posiada odpowiednie uzdolnienia i predyspozycje oraz udokumentowane, szczególne osiągnięcia w służbie;
5)
uzyskał zgodę kierownika jednostki szkoleniowej na wniosku złożonym w tej sprawie przez komendanta Policji albo dyrektora biura, o którym mowa w § 19 ust. 2.
§  21.
1.
Słuchacze są kwaterowani w jednostce szkoleniowej, jeżeli jest to niezbędne dla prawidłowej realizacji szkolenia oraz przewidziane jego programem.
2.
Słuchacza mieszkającego w miejscowości, w której znajduje się siedziba jednostki szkoleniowej, albo w miejscowości pobliskiej, określonej w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe, można zwolnić z zakwaterowania w tej jednostce, jeżeli nie zakłóci to przebiegu szkolenia i realizacji procesu dydaktycznego oraz nie ograniczy zwolnionemu udziału we wszystkich zajęciach przewidzianych programem szkolenia.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 2, następuje na pisemny raport zainteresowanego słuchacza.
4.
Raport, o którym mowa w ust. 3, rozpatruje kierownik jednostki szkoleniowej lub osoba przez niego upoważniona, z zastrzeżeniem, iż rozpatrzenie raportu słuchacza zamieszkującego w miejscowości pobliskiej następuje w porozumieniu z przełożonym.
§  22.
1.
Słuchacza zakwaterowanego w jednostce szkoleniowej obowiązuje rozkład dnia ustalony przez kierownika tej jednostki.
2.
Słuchacz, o którym mowa w ust. 1, opuszcza jednostkę szkoleniową po uzyskaniu zgody dowódcy kompanii (kursu) lub osoby go zastępującej.
3.
Datę i czas opuszczenia jednostki szkoleniowej oraz datę i czas powrotu odnotowuje się w prowadzonej w tym celu ewidencji.
§  23.
Słuchacza, wyznaczonego do pełnienia służby wewnętrznej, ochronnej lub innej służby, obowiązuje rozkład dnia uwzględniający czas pełnienia służby.
1 § 9 pkt 2 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 października 2003 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.03.180.1769).