Rozdział 2 - Formy, warunki i tryb odbywania szkoleń zawodowych - Szczegółowe warunki odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.126.877

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 2022 r.

Rozdział  2

Formy, warunki i tryb odbywania szkoleń zawodowych

§  5.  6
1. 
Szkolenia zawodowe dla policjantów, zwane dalej "szkoleniami", prowadzi się w systemie stacjonarnym, polegającym na realizacji zajęć dydaktycznych z bezpośrednim udziałem nauczycieli policyjnych i słuchaczy.
2. 
Szkolenia, w zakresie określonym w programie szkolenia, mogą być prowadzone w systemie elektronicznego kształcenia na odległość, polegającym na realizacji zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik zapewniających interaktywną komunikację.
3. 
Kierownik jednostki szkoleniowej może prowadzić szkolenia w sposób, o którym mowa w ust. 2, w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji.
4. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może skierować policjanta do odbycia szkolenia w systemie samokształcenia kierowanego, polegającym na:
1)
indywidualnym toku nauczania;
2)
udziale w obowiązkowych instruktażach oraz konsultacjach;
3)
uzyskiwaniu zaliczeń oraz składaniu egzaminów określonych w programie szkolenia zawodowego policjantów;
4)
przystąpieniu do egzaminu końcowego w terminie wyznaczonym dla policjantów odbywających to samo szkolenie w systemie stacjonarnym.
§  6. 
1. 
Szkolenia prowadzi się na podstawie rocznego planu szkoleń jednostki szkoleniowej, zwanego dalej "planem szkoleń".
2. 
Plan szkoleń, w uzgodnieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji, sporządza: Komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zwanej dalej "WSPol.", komendant szkoły policyjnej oraz komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji właściwy dla ośrodka szkolenia Policji.
3. 
Przy sporządzaniu planu szkoleń uwzględnia się, przekazane przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji, zsumowane potrzeby szkoleniowe oraz możliwości jednostki szkoleniowej w zakresie organizowania i prowadzenia szkoleń.
4. 
Plan szkoleń podlega zatwierdzeniu przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji, w terminie do dnia 10 grudnia roku poprzedzającego realizację szkoleń.
§  7. 
1. 
Komendanci, o których mowa w § 6 ust. 2, mogą w uzgodnieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji dokonywać korekt sporządzonych przez nich planów szkoleń.
2. 
Do sporządzania korekty planu szkoleń stosuje się odpowiednio przepisy § 6 ust. 3.
3. 
Korekta planu szkoleń podlega zatwierdzeniu przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji w terminie do 14 dni od dnia jej otrzymania.
§  8. 
1.  7
 Potrzeby szkoleniowe podległych jednostek lub komórek organizacyjnych określają Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, zwanego dalej "CBŚP", Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji, zwanego dalej "BSWP", Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", zwanego dalej "BOA", Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zwanego dalej "CBZC", Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, zwanego dalej "CLKP", lub komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, a w Komendzie Głównej Policji - dyrektor biura lub równorzędnej komórki organizacyjnej, na podstawie informacji otrzymanych od kierowników tych jednostek lub komórek, dotyczących rodzajów szkoleń, liczby osób oczekujących oraz liczby osób przewidzianych do ich odbycia.
2.  8
 Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do Komendanta-rektora WSPol. i komendantów szkół policyjnych.
3.  9
 Potrzeby szkoleniowe zgłasza się na piśmie Komendantowi-rektorowi WSPol. w terminach:
1)
do dnia 20 października każdego roku według stanu na dzień 30 września - w zakresie szkolenia dla absolwentów szkół wyższych;
2)
najpóźniej na 10 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia - w zakresie szkolenia podstawowego.
4.  10
 Potrzeby szkoleniowe Komendant-rektor WSPol. przekazuje niezwłocznie kierownikowi komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji.
§  9.  11
 Przełożony kieruje policjanta na szkolenie za pośrednictwem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji, CBŚP, BSWP, CBZC, CLKP, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, WSPol. albo szkoły policyjnej.
§  10. 
1.  12
 Po przyjęciu do służby policjanta kieruje się na szkolenie podstawowe.
1a.  13
 Przepisu ust. 1 nie stosuje się do policjanta przyjętego do służby przed upływem 3 lat od dnia zwolnienia go ze służby w Policji, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe.
2. 
Policjanta po służbie kandydackiej kieruje się na szkolenie podstawowe, o którym mowa w § 3 ust. 2, nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia przyjęcia do służby.
3.  14
 Jeżeli przerwa między zakończeniem służby kandydackiej a przyjęciem do służby wynosi więcej niż rok, po przyjęciu do służby policjanta kieruje się na szkolenie podstawowe.
4.  15
 Jeżeli przerwa między ukończeniem studiów wyższych, o których mowa w § 3 ust. 3, a przyjęciem do służby wynosi więcej niż rok, po przyjęciu do służby policjanta kieruje się na szkolenie zawodowe podstawowe.
5.  16
 (uchylony).
§  11. 
1. 
Na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych policjanta można skierować, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym tytułem;
2)
złożył pisemny raport w tej sprawie;
3)
ma zapewnione, bezpośrednio po ukończeniu szkolenia, stanowisko służbowe, na którym są wymagane kwalifikacje zawodowe wyższe, lub pełni służbę na stanowisku służbowym, dla którego określono policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów Policji;
4)
najpóźniej w dniu ukończenia szkolenia spełni wymóg w zakresie stażu służby, od którego uzależnione jest mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe;
5) 17
 uzyskał pozytywną opinię służbową, o której mowa w przepisach w sprawie opiniowania służbowego policjantów.
2. 
Warunku wymienionego w ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do policjanta, o którym mowa w art. 34 ust. 2 ustawy.
3. 
Warunków wymienionych w ust. 1 nie stosuje się do policjanta, o którym mowa w art. 56 ust. 1 ustawy.
§  12. 
1.  18
 Kierownik jednostki szkoleniowej przyjmuje policjantów na szkolenie na podstawie imiennego wykazu sporządzonego przez Komendanta CBŚP, Komendanta BSWP, Komendanta CBZC, Dyrektora CLKP, właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, Komendanta-rektora WSPol., komendanta szkoły policyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji.
2.  19
 Przyjęcie policjanta na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych następuje po zaliczeniu postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w § 21 ust. 1, w roku kalendarzowym, w którym postępowanie to zostało przeprowadzone. ,
2a.  20
 Policjanta, który zaliczył postępowanie kwalifikacyjne, ale w danym roku kalendarzowym nie został przyjęty na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych, przyjmuje się na to szkolenie w pierwszej kolejności w następnym roku kalendarzowym.
3. 
Komendant-rektor WSPol. dopuszcza policjantów do postępowania kwalifikacyjnego na podstawie imiennego wykazu, sporządzonego przez komendanta Policji lub kierownika komórki organizacyjnej, o których mowa w ust. 1.
§  13. 
1.  21
 Słuchacze odbywający szkolenie w systemie stacjonarnym są kwaterowani przez jednostkę szkoleniową.
1a.  22
 W przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych, wymagających ochrony bezpieczeństwa słuchaczy, oraz w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub innych zagrożeń, za zgodą kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji, szkolenie realizowane w systemie stacjonarnym może odbywać się bez konieczności kwaterowania całości lub części słuchaczy odbywających szkolenie lub kierowanych na szkolenie.
2. 
Słuchacza mieszkającego w miejscowości, w której znajduje się siedziba jednostki szkoleniowej, albo w miejscowości pobliskiej, kierownik jednostki szkoleniowej może, na pisemny raport słuchacza i za zgodą jego przełożonego, zwolnić z obowiązku zakwaterowania w tej jednostce, jeżeli nie zakłóci to przebiegu szkolenia i realizacji procesu dydaktycznego oraz nie ograniczy jego udziału we wszystkich zajęciach przewidzianych programem szkolenia zawodowego policjantów.
3.  23
 W sytuacjach szczególnych, wynikających z potrzeby ochrony bezpieczeństwa ludzi, utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, oraz w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub innych zagrożeń Komendant Główny Policji może:
1)
zarządzić skoszarowanie policjantów odbywających szkolenie w systemie stacjonarnym;
2)
skierować policjanta odbywającego szkolenie w systemie samokształcenia kierowanego do kontynuacji szkolenia w systemie stacjonarnym;
3)
zawiesić realizację szkolenia dla całości lub części słuchaczy.
§  14. 
Słuchacza obowiązuje rozkład dnia oraz regulamin pobytu w jednostce szkoleniowej ustalony przez kierownika jednostki szkoleniowej.
§  15. 
Słuchacza wyznaczonego do pełnienia służby wewnętrznej, ochronnej lub do pełnienia innej służby obowiązuje rozkład dnia uwzględniający czas pełnienia służby.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.647) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2021 r.
7 § 8 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 września 2014 r. (Dz.U.2014.1312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.208) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 marca 2019 r. (Dz.U.2019.462) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.54) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.783) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2022 r.

8 § 8 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 lipca 2012 r. (Dz.U.12.899) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 sierpnia 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.783) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2022 r.

9 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2015 r. (Dz.U.2015.593) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2015 r.
10 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2015 r. (Dz.U.2015.593) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2015 r.
11 § 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 lipca 2012 r. (Dz.U.12.899) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 sierpnia 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 września 2014 r. (Dz.U.2014.1312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.208) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.54) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.783) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2022 r.

12 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.647) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2021 r.
13 § 10 ust. 1a:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1116) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2015 r. (Dz.U.2015.593) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2015 r.

14 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.647) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2021 r.
15 § 10 ust. 4:

- dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 października 2010 r. (Dz.U.10.209.1381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 listopada 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.647) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2021 r.

16 § 10 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 września 2016 r. (Dz.U.2016.1526) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
17 § 11 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 lipca 2012 r. (Dz.U.12.899) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 sierpnia 2012 r.
18 § 12 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 lipca 2012 r. (Dz.U.12.899) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 sierpnia 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 września 2014 r. (Dz.U.2014.1312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.208) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.54) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.783) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2022 r.

19 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2015 r. (Dz.U.2015.593) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2015 r.
20 § 12 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2015 r. (Dz.U.2015.593) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2015 r.
21 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.647) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2021 r.
22 § 13 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.647) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2021 r.
23 § 13 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.647) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2021 r.