Rozdział 3 - Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać platforma aukcyjna - Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać rynek regulowany oraz platforma aukcyjna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.139

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 2016 r.

Rozdział  3

Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać platforma aukcyjna

§  14.
1.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana zapewnić warunki niezbędne do prowadzenia w sposób sprawny i bezpieczny aukcji na tej platformie, w tym do skutecznego i niezwłocznego przyjmowania ofert składanych na tę platformę, z uwzględnieniem rozporządzenia 1031/2010.
2.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana zapewnić warunki niezbędne do zawarcia i wdrożenia uzgodnień w formie umowy z prowadzącym aukcje, w celu umożliwienia sprzedaży oferowanych przez Rzeczpospolitą Polską uprawnień do emisji, o których mowa w art. 22 ust. 2 i 3 rozporządzenia 1031/2010.
§  15.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana wdrożyć rozwiązania, które zapewniają identyfikację potencjalnie niekorzystnych dla działalności tej platformy aukcyjnej lub podmiotów dopuszczonych do składania ofert konsekwencji zdarzeń powodowanych przez konflikty między interesami spółki prowadzącej platformę aukcyjną lub jej akcjonariuszy a stabilnym funkcjonowaniem prowadzonej platformy aukcyjnej i umożliwią zarządzanie tymi konsekwencjami.
§  16.
1.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana zarządzać ryzykiem operacyjnym, na które jest narażona prowadzona przez nią platforma aukcyjna, a w szczególności:
1)
opracować zasady identyfikacji i szacowania poziomu tego ryzyka;
2)
zastosować środki skutecznie ograniczające to ryzyko.
2.
W celu właściwego zarządzania ryzykiem spółka prowadząca platformę aukcyjną ustala i wdraża pisemne procedury dotyczące:
1)
zarządzania technicznym funkcjonowaniem systemów informatycznych platformy aukcyjnej;
2)
bezpieczeństwa dostępu podmiotów dopuszczonych do składania ofert do systemów informatycznych tej platformy;
3)
systemu zarządzania ciągłością działania i zasad zachowania ciągłości działania w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych.
3.
W celu właściwego zarządzania ryzykiem spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana podejmować działania mające na celu zapewnienie ciągłości obsługi oraz pracy urządzeń i systemów informatycznych wykorzystywanych w prowadzonej działalności, w szczególności przez:
1)
przeprowadzanie testów w zakresie prawidłowości działania urządzeń i systemów informatycznych w przypadku ich wdrożenia lub modyfikacji, w oparciu o opracowane, wdrożone i stosowane procedury wewnętrzne określające metodologię przeprowadzanych testów;
2)
monitorowanie w czasie rzeczywistym oraz dokonywanie okresowych przeglądów i ocen wykorzystywanych urządzeń i systemów informatycznych w celu identyfikowania i eliminacji potencjalnych lub rzeczywistych zakłóceń;
3)
zapewnienie wydajności urządzeń i systemów informatycznych w stopniu odpowiadającym skali prowadzonej działalności, racjonalnie przewidywanemu wzrostowi skali działalności w najbliższym czasie oraz nadzwyczajnym warunkom, które mogłyby zakłócić pracę tych urządzeń i systemów;
4)
zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych, z uwzględnieniem niezbędnych uprawnień i kwalifikacji oraz czasu niezbędnego do realizacji obowiązków;
5)
zabezpieczenie urządzeń i systemów informatycznych przed utratą danych spowodowaną awarią zasilania, innymi awariami lub zakłóceniami oraz innymi zdarzeniami losowymi;
6)
tworzenie z adekwatną częstotliwością kopii bazy danych lub stosowanie innych środków technicznych umożliwiających odtworzenie danych oraz podjęcie pracy urządzeń i systemów informatycznych w sytuacji awarii lub utraty części lub całości danych w podstawowych bazach danych na skutek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej;
7)
przechowywanie kopii bazy danych w miejscu, w którym, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, nie dojdzie do utraty kopii bazy danych;
8)
przeprowadzanie adekwatnych testów zgodności systemów informatycznych podmiotów uprawnionych do składania ofert z systemami informatycznymi spółki prowadzącej platformę aukcyjną w celu ustalenia, czy systemy informatyczne podmiotów uprawnionych do składania ofert nie zagrażają bezpieczeństwu aukcji organizowanych przez tę spółkę.
4.
W związku z wykorzystywaniem urządzeń i systemów informatycznych w prowadzonej działalności spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana opracować, wdrożyć i stosować odpowiednie rozwiązania:
1)
zapewniające możliwość całkowitej lub częściowej blokady uczestnictwa podmiotu składającego ofertę oraz anulowania ofert;
2)
ograniczające lub wstrzymujące oferty w celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych platformy aukcyjnej, w szczególności rozwiązania zapewniające możliwość automatycznego blokowania ofert przekraczających ustalony przez spółkę prowadzącą platformę aukcyjną próg wolumenu ofert;
3)
zapobiegające przepełnianiu arkusza ofert.
5.
O istotnych zdarzeniach mogących wpłynąć na ryzyko operacyjne lub powodujących urzeczywistnienie się tego ryzyka spółka prowadząca platformę aukcyjną informuje Komisję niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 24 godzin od powzięcia informacji o wystąpieniu zdarzenia.
§  17.
1.
O każdym podejrzeniu, o którym mowa w art. 56 ust. 1 rozporządzenia 1031/2010, spółka prowadząca platformę aukcyjną informuje Komisję niezwłocznie. Informacja zawiera szczegółowy opis takiego podejrzenia.
2.
O każdym przypadku nieuczciwych lub nieprawidłowych warunków sprzedaży na aukcji lub istotnego naruszenia zasad, o których mowa w art. 54 ust. 1 lit. b rozporządzenia 1031/2010, spółka prowadząca platformę aukcyjną informuje Komisję niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 24 godzin od powzięcia informacji o wystąpieniu zdarzenia. Informacja zawiera szczegółowy opis takiego przypadku wraz ze wskazaniem działań, jakie spółka podjęła lub zamierza podjąć w związku z jego wystąpieniem.
3.
W przypadku gdy spółka prowadząca rynek regulowany prowadzi platformę aukcyjną, na której jest prowadzona sprzedaż pięciodniowych kontraktów terminowych typu future, przepisy § 13 ust. 6-12 stosuje się odpowiednio.
4.
W przypadku gdy spółka prowadząca rynek regulowany prowadzi platformę aukcyjną, na której jest prowadzona sprzedaż dwudniowych kontraktów na rynku kasowym, spółka opracowuje i wdraża procedurę przeciwdziałania i ujawniania przypadków manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010.
5.
Procedura, o której mowa w ust. 4, określa sposób postępowania spółki prowadzącej platformę aukcyjną w celu przeciwdziałania manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010, oraz w celu ujawniania przypadków manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010, dostosowane do rozmiaru i rodzaju działalności prowadzonej przez tę spółkę, jak również do jej wewnętrznej struktury organizacyjnej.
6.
Procedura, o której mowa w ust. 4, określa w szczególności:
1)
sposoby monitorowania czynności wykonywanych przez podmioty uprawnione do bezpośredniego składania ofert w celu niezwłocznej identyfikacji przypadków uzasadniających podejrzenie manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010;
2)
zasady i tryb postępowania w przypadku identyfikacji zdarzeń mogących uzasadniać podejrzenie wystąpienia manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010;
3)
zasady i tryb przekazywania Komisji informacji o przypadku uzasadnionego podejrzenia manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010;
4)
sposób ewidencjonowania zdarzeń mogących uzasadniać podejrzenie wystąpienia manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010, oraz przepływu informacji o uzasadnionym podejrzeniu manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010;
5)
zasady przeprowadzania wstępnych i regularnych szkoleń pracowników spółki prowadzącej platformę aukcyjną odpowiedzialnych za monitorowanie i identyfikację, o których mowa w pkt 1, w zakresie manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010.
7.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną ocenia adekwatność i skuteczność procedury, o której mowa w ust. 4, oraz wykonanie obowiązków, o których mowa w ust. 8 i 9, w każdym przypadku gdy jest to niezbędne w celu prawidłowego wykonywania obowiązków w zakresie przeciwdziałania i ujawniania przypadków manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010, nie rzadziej jednak niż raz do roku.
8.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana posiadać odpowiednie rozwiązania w zakresie struktury organizacyjnej oraz liczby pracowników zapewniające skuteczne przeciwdziałanie i ujawnianie przypadków manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010.
9.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną zapewnia przeprowadzenie wstępnych i regularnych szkoleń pracowników spółki prowadzącej platformę aukcyjną odpowiedzialnych za monitorowanie i identyfikację, o których mowa w ust. 6 pkt 1, w zakresie manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010.
10.
Spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana opracować, wdrożyć i stosować odpowiednie rozwiązania techniczne w celu przeciwdziałania i ujawniania przypadków manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010, lub wykorzystania informacji wewnętrznej, o której mowa w art. 37 lit. a rozporządzenia 1031/2010, w związku ze składanymi ofertami i transakcjami zawieranymi na platformie aukcyjnej. W szczególności, w tym zakresie, spółka prowadząca platformę aukcyjną jest obowiązana do:
1)
opracowania, wdrożenia i stosowania rozwiązań informatycznych służących minimalizowaniu ryzyka wystąpienia manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010, lub wykorzystania informacji wewnętrznej, o której mowa w art. 37 lit. a rozporządzenia 1031/2010;
2)
monitorowania:
a)
ofert składanych z wykorzystaniem systemów informatycznych spółki prowadzącej platformę aukcyjną, w tym również modyfikacji tych ofert,
b)
ofert, które zostały zablokowane albo anulowane, oraz
c)
transakcji zawartych w wyniku złożonych ofert;
3)
opracowania, wdrożenia i stosowania odpowiednich rozwiązań informatycznych w celu identyfikowania przypadków uzasadniających podejrzenie wystąpienia manipulacji na rynku, o której mowa w art. 37 lit. b rozporządzenia 1031/2010, lub wykorzystania informacji wewnętrznej, o której mowa w art. 37 lit. a rozporządzenia 1031/2010;
4)
dokonywania regularnej weryfikacji prawidłowości i skuteczności funkcjonowania rozwiązań informatycznych.