§ 8. - Szczegółowe warunki i tryb wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1434 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 22 października 2014 r.
§  8. 
1. 
Osoby chore na choroby określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2 2  ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) lub stosujące leczenie substytucyjne, które przekraczają granice Rzeczypospolitej Polskiej, mogą przewozić środki odurzające i substancje psychotropowe, jakie są niezbędne dla ich leczenia medycznego, pod warunkiem że w przypadku kontroli okażą zaświadczenie wydane lub uwierzytelnione przez właściwe władze ich państwa pobytu w trybie art. 75 Konwencji wykonawczej do układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach (Dz. Urz. UE L 239 z 22.09.2000, str. 19; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 19, t. 2, str. 9).
2. 
Wzór zaświadczenia uprawniającego do przewozu środków odurzających oraz substancji psychotropowych do celów leczenia medycznego stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wydawane albo uwierzytelniane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego osobom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które zamierzają udać się do innego państwa obszaru Schengen w okresie, w którym zgodnie z receptą lekarską muszą zażywać środki odurzające lub substancje psychotropowe. Maksymalny okres ważności zaświadczenia wynosi 30 dni.
4. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wystawiane lub uwierzytelniane, poprzez wypełnienie sekcji D w zaświadczeniu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, w oparciu o receptę lekarską. Dla każdego z przepisanych środków odurzających lub substancji psychotropowych jest wymagane odrębne zaświadczenie. Główny Inspektor Farmaceutyczny zatrzymuje kopię zaświadczenia.
5. 
Formularz zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się również do przywozu środków odurzających oraz substancji psychotropowych do celów leczenia medycznego z państw spoza obszaru Schengen.
6. 
Lekarze mogą przepisywać środki odurzające na potrzeby podróży, której czas nie przekracza 30 dni.
7. 
Formularz zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się również do przywozu i wywozu prekursorów kategorii 1 na własne potrzeby lecznicze.
2 Uchylony z dniem 1 stycznia 2012 r. na podstawie art. 63 pkt 15 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U.2011.122.696).