Rozdział 2 - Szczegółowe warunki udzielania pomocy na tworzenie miejsc pracy - Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy na zatrudnienie w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.95.632

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2007 r.

Rozdział  2

Szczegółowe warunki udzielania pomocy na tworzenie miejsc pracy

§  6. 
Pomoc na tworzenie miejsc pracy jest udzielana pod warunkiem, że:
1)
na utworzonym miejscu pracy zostaną zatrudnione osoby doświadczające dyskryminacji i nierówności na rynku pracy, które nigdy nie pracowały, straciły pracę lub są w okresie wypowiedzenia umowy o pracę;
2)
działania związane z tworzeniem miejsc pracy zostały uwzględnione we wniosku o dofinansowanie Działania 2 oraz w umowie o Partnerstwie na rzecz Rozwoju;
3)
zatrudnienie dodatkowych pracowników stanowi wzrost netto liczby pracowników, zarówno w zakładzie, jak i w danym przedsiębiorstwie, w odniesieniu do przeciętnego zatrudnienia w okresie ostatnich 12 miesięcy;
4)
beneficjent pomocy utrzyma stan zatrudnienia na poziomie nie niższym niż w dniu zawarcia umowy z podmiotem udzielającym pomocy oraz utrzyma miejsca pracy utworzone w związku z udzieloną pomocą przez okres 3 lat, a w przypadku gdy jest mikroprzedsiębiorcą, małym albo średnim przedsiębiorcą - 2 lat od dnia zawarcia umowy o udzielenie pomocy.
§  7. 
1. 
Maksymalna intensywność pomocy na tworzenie miejsc pracy, liczona jako stosunek ekwiwalentu dotacji brutto do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą, nie może przekroczyć:
1)
50 % - na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego;
2)
40 % - na obszarach należących do województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego oraz mazowieckiego, z wyłączeniem miasta stołecznego Warszawy;
3)
30 % - na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy.
2. 
Maksymalną intensywność pomocy, o której mowa w ust. 1, zwiększa się o 20 punktów procentowych brutto w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy oraz o 10 punktów procentowych brutto w przypadku średniego przedsiębiorcy.
3. 
Pomoc na tworzenie miejsc pracy jest udzielana jedynie w przypadku, gdy udział własny beneficjenta pomocy w finansowaniu wynosi przynajmniej 25 %. Przez udział własny należy rozumieć środki, które nie zostały uzyskane przez beneficjenta pomocy w związku z otrzymaną wcześniej pomocą publiczną, w szczególności w formie kredytów preferencyjnych, dopłat do oprocentowania kredytów, gwarancji lub poręczeń udzielonych na warunkach korzystniejszych niż oferowane na rynku.
4. 
Obszary, o których mowa w ust. 1, zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2000 r. w sprawie wprowadzenia Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS) (Dz. U. Nr 58, poz. 685, z późn. zm.3)).
§  8. 
1. 
Pomoc na tworzenie miejsc pracy udzielana na podstawie rozporządzenia podlega sumowaniu z:
1)
pomocą udzielaną we wszystkich formach i ze wszystkich źródeł, w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą na tworzenie miejsc pracy,
2)
każdą pomocą przeznaczoną na nową inwestycję, z którą jest związane tworzenie tych miejsc pracy,

i nie może przekroczyć maksymalnych intensywności pomocy, o których mowa w § 7 ust. 1 i 2.

2. 
Jeżeli podmiot ubiegający się o pomoc oraz beneficjent pomocy korzysta jednocześnie z pomocy na nową inwestycję oraz na tworzenie miejsc pracy związanych z tą inwestycją, maksymalną dopuszczalną wielkość pomocy oblicza się jako iloczyn maksymalnej intensywności, o której mowa w § 7 ust. 1 i 2, i wyższej kwoty kosztów: nowej inwestycji albo dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników.
3. 
Pomoc na tworzenie miejsc pracy związanych z nową inwestycją jest udzielana pod warunkiem, że:
1)
miejsca pracy zostaną utworzone w ciągu trzech lat od zakończenia inwestycji;
2)
wniosek o dofinansowanie Działania 2 oraz umowa o Partnerstwie na rzecz Rozwoju zostały zatwierdzone w trybie określonym w Programie EQUAL przed rozpoczęciem realizacji nowej inwestycji.
4. 
Jeżeli tworzenie miejsc pracy jest związane z realizacją dużego projektu inwestycyjnego, to pomoc na tworzenie miejsc pracy przewidziana w rozporządzeniu, łącznie z inną pomocą uzyskaną przez podmiot ubiegający się o pomoc oraz przez beneficjenta pomocy w związku z tym projektem inwestycyjnym, nie może przekroczyć maksymalnej wielkości pomocy ustalonej dla tego projektu zgodnie z obowiązującą mapą pomocy regionalnej określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 października 2006 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej.
§  9. 
1. 
Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na tworzenie miejsc pracy obejmują koszty faktycznie poniesione przez beneficjenta pomocy, w okresie dwóch lat od dnia zawarcia umowy, o której mowa w § 16 ust. 2, z tytułu zatrudnienia na utworzone miejsca pracy osób, o których mowa w § 6 pkt 1.
2. 
Do kosztów, o których mowa w ust. 1, zalicza się koszty:
1)
płacy brutto;
2)
obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.