Rozdział 4 - Szczegółowe warunki udzielania pomocy na pokrycie podwyższonych kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych - Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy na zatrudnienie w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.154.1288

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 2005 r.

Rozdział  4

Szczegółowe warunki udzielania pomocy na pokrycie podwyższonych kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych

§  12.
Pomoc na pokrycie podwyższonych kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych może być udzielana pod warunkiem, że:
1)
beneficjent pomocy ponosi podwyższone koszty zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych;
2)
działania związane z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych zostały uwzględnione we wniosku o dofinansowanie Działania 2 oraz w umowie o Partnerstwie na rzecz Rozwoju.
§  13.
1.
Przez podwyższone koszty zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych rozumie się:
1)
obciążenia wynikające z niższej produktywności pracowników niepełnosprawnych:
a)
zwiększony czas wykonywania czynności pracy przez pracowników niepełnosprawnych,
b)
dodatkowy urlop wypoczynkowy i skrócony czas pracy,
c)
zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym,
d)
15-minutowa przerwa w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek,
e)
zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy,
f)
zwiększona absencja z powodu choroby,
g)
zwiększone zużycie materiałów i surowców,
2)
koszty zatrudnienia pracowników dotyczące czasu przeznaczonego wyłącznie na pomoc w pracy pracownikowi lub pracownikom niepełnosprawnym,
3)
koszty adaptacji pomieszczeń,
4)
koszty adaptacji lub nabycia urządzeń przeznaczonych do użytku pracowników niepełnosprawnych

- które są kosztami podwyższonymi względem kosztów, które beneficjent pomocy poniósłby, jeżeli zatrudniałby pracowników niebędących pracownikami niepełnosprawnymi, przez okres, podczas którego pracownik lub pracownicy niepełnosprawni są zatrudnieni.

2.
Przez podwyższone koszty zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych rozumie się dodatkowo koszty:
1)
budowy, instalacji lub rozbudowy danego zakładu,
2)
administracyjne,
3)
transportowe

- które wynikają z zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych w przypadku beneficjenta pomocy, u którego przynajmniej 50 % pracowników stanowią pracownicy niepełnosprawni, którzy nie są w stanie podjąć zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, mogą być pokrywane wyłącznie w przypadku, gdy są one zgodne z zasadami kwalifikowalności wydatków określonych w Programie EQUAL.
4.
Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podmiot ubiegający się o pomoc oraz beneficjent pomocy wylicza odrębnie w odniesieniu do każdego zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego, którego dotyczą podwyższone koszty.
5.
Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4 i ust. 2, podmiot ubiegający się o pomoc oraz beneficjent pomocy wylicza ogółem w odniesieniu do jednego pracownika niepełnosprawnego lub więcej pracowników niepełnosprawnych, których dotyczą podwyższone koszty.
§  14.
Maksymalna intensywność pomocy nie może przekroczyć 100 % rzeczywistych podwyższonych kosztów, o których mowa w § 13.
§  15.
Pomoc, o której mowa w § 12, może być udzielana łącznie z inną pomocą w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz z pomocą pochodzącą ze źródeł wspólnotowych, przeznaczoną na pokrycie podwyższonych kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, pod warunkiem, że łączna wartość pomocy nie przekroczy 100 % wartości tych kosztów.