Nowość § 12. - Szczegółowe warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.621 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 kwietnia 2024 r.
§  12. 
1. 
Wniosek o płatność poza elementami, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1-4 i 8, zawiera:
1)
wartość przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wytworzonych przez jego członków, w tym także ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wyprodukowanych przez jego członków, za okres, którego dotyczy wniosek, i sprzedanych odbiorcom niebędącym:
a)
członkami beneficjenta,
b)
współmałżonkiem członka beneficjenta,
c)
podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo w sposób bezpośredni lub pośredni z członkiem beneficjenta lub jego współmałżonkiem;
2)
wartość planowanych, na kolejny rok prowadzenia działalności, przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wytwarzanych przez jego członków, w tym także ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wyprodukowanych przez jego członków, i które będą sprzedane odbiorcom niebędącym:
a)
członkami beneficjenta,
b)
współmałżonkiem członka beneficjenta,
c)
podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo w sposób bezpośredni lub pośredni z członkiem beneficjenta lub jego współmałżonkiem;
3)
numer rachunku bankowego beneficjenta;
4)
oświadczenie beneficjenta o planowanej, w kolejnych latach realizacji planu biznesowego, wielkości i wartości przychodów ze sprzedaży produktu lub grupy produktów, ze względu na które został uznany, i wytworzonych przez jego członków;
5)
informację o liczbie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na pełne etaty albo liczbie osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o płatność - w przypadku zatrudniania przez beneficjenta takich osób oraz uzyskania punktów z tego tytułu przy ustalaniu kolejności przysługiwania pomocy.
2. 
Do wniosku o płatność dołącza się:
1)
wykazy faktur VAT i rachunków uporządkowanych w ujęciu chronologicznym, dotyczących produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, oraz sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, za okres, którego dotyczy wniosek, potwierdzających:
a)
przychody netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów,
b)
wartość i ilość produktów lub grupy produktów wytworzonych przez członków beneficjenta i sprzedanych beneficjentowi,
c)
przychody netto beneficjenta za okres, którego dotyczy wniosek, ze sprzedaży produktów wytworzonych przez jego członków oraz ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wyprodukowanych przez jego członków i sprzedanych odbiorcom niebędącym:
członkami beneficjenta,
współmałżonkiem członka beneficjenta,
podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo w sposób bezpośredni lub pośredni z członkiem beneficjenta lub jego współmałżonkiem;
2)
sprawozdanie z realizacji planu biznesowego, o którym mowa w art. 8 ust. 3 pkt 3 albo ust. 4 pkt 3 ustawy o grupach producentów rolnych albo w § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie uznawania organizacji producentów, albo w § 3 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie uznawania organizacji producentów na rynku mleka, za pierwszy, drugi, trzeci i czwarty rok prowadzenia działalności, za który beneficjent ubiega się o płatność, a w przypadku wniosku o płatność za piąty rok prowadzenia działalności - za cały okres realizacji planu biznesowego;
3)
oświadczenie beneficjenta, złożone na podstawie danych rzeczywistych za pełny okres obrachunkowy, potwierdzające, że prowadzi jedno z przedsiębiorstw, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia nr 651/2014, sporządzone na formularzu udostępnionym przez Agencję wraz z dokumentami potwierdzającymi ten fakt, za pierwszy rok działalności - w przypadku braku tego potwierdzenia na etapie przyznania pomocy finansowej;
4)
kopię imiennego raportu miesięcznego w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach (ZUS RCA), złożonego przez beneficjenta do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku o płatność, jeżeli beneficjent zatrudnia osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 5, oraz uzyskał punkty z tego tytułu przy ustalaniu kolejności przysługiwania pomocy.
3. 
Kopie dokumentów dołącza się w formie kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika Agencji lub podmiot, który wydał dokument, lub poświadczonych przez notariusza.
4. 
W przypadku beneficjentów, dla których okresy prowadzenia działalności, o których mowa w § 11 ust. 1, zakończyły się przed dniem doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, wnioski o płatność za pierwszy okres pomocy mogą być składane po dniu, w którym decyzja o przyznaniu pomocy stała się ostateczna, lecz nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o przyznaniu pomocy stała się ostateczna.
5. 
Przez powiązania kapitałowe lub osobowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2 lit. c, ust. 2 pkt 1 lit. c tiret trzecie oraz § 14 ust. 1 pkt 3, rozumie się wzajemne powiązania między członkiem beneficjenta lub jego małżonkiem, polegające na:
1)
uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej;
2)
posiadaniu co najmniej 25 % udziałów lub akcji;
3)
pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta lub pełnomocnika.