§ 9. - Szczegółowe warunki i tryb przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach Priorytetu 2 - Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze".

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.515

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 marca 2023 r.
§  9. 
1. 
Pomoc na realizację operacji w ramach działania usługi z zakresu zarządzania, zastępstw i doradztwa dla gospodarstw akwakultury w zakresie określonym w art. 49 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 508/2014 przyznaje się na usługi doradcze realizowane przez podmioty, o których mowa w § 7 pkt 1, obejmujące przygotowanie programu doradczego dla akwakultury, którego przedmiot dotyczy dobrych praktyk, rozwoju technologicznego lub zastosowania technologii w gospodarstwach akwakultury.
2. 
W przypadku pomocy, o której mowa w ust. 1, wnioskodawca opracowuje program doradczy zawierający w szczególności:
1)
nazwę i adres siedziby wnioskodawcy;
2)
cele i założenia programu doradczego;
3)
określenie przedmiotu programu doradczego;
4)
wskazanie miejsca realizacji programu doradczego.
3. 
Program doradczy jest poddawany ocenie przez ministra właściwego do spraw rybołówstwa. Ocena jest dokonywana w formie pisemnej, w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku o jej przeprowadzenie.
4. 
Program doradczy nie może dotyczyć jednego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie chowu lub hodowli ryb lub planującego podjęcie takiej działalności i nie może być zlecony przez taki podmiot.
5. 
Efekty i wyniki programów doradczych są publikowane w źródłach ogólnodostępnych, a także udostępniane podmiotom prowadzącym działalność w zakresie chowu lub hodowli ryb lub planującym podjęcie takiej działalności.
6. 
Pomoc, o której mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności koszty:
1)
bezpośrednio związane z opracowaniem, przygotowaniem i realizacją programu doradczego, w tym koszty:
a)
zakupu artykułów biurowo-kancelaryjnych i papierniczych do zrealizowania programu doradczego,
b)
wynagrodzenia dla doradców i ekspertów,
c)
podróży służbowych doradców i ekspertów,
d)
administracyjne, energii, połączeń telekomunikacyjnych - nie więcej jednak niż 10% kosztów kwalifikowalnych operacji;
2)
związane z promocją, informacją i rozpowszechnianiem programu doradczego lub efektów lub wyników tego programu, w tym koszty:
a)
zakupu ogłoszeń prasowych w prasie lokalnej i specjalistycznej oraz w Internecie,
b)
wydruku ulotek informacyjno-promocyjnych,
c)
udziału w krajowych konferencjach i szkoleniach rozpowszechniających wyniki programu doradczego,
d)
opracowania i wydruku lub udostępnienia z wykorzystaniem informatycznych nośników danych materiałów powstałych w ramach programu doradczego.
7. 
Pomoc, o której mowa w ust. 1, przyznaje się w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 100% tych kosztów, nie więcej jednak niż 2 000 000 zł.