§ 5. - Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Dobrostan zwierząt" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.382

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 marca 2022 r.
§  5. 
1. 
Wysokość płatności dobrostanowej w ramach danego wariantu ustala się jako iloczyn odpowiedniej stawki płatności dobrostanowej i podstawy ustalenia wysokości tej płatności dobrostanowej, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości lub niezgodności.
2. 
Wysokość stawek płatności dobrostanowej za sztukę zwierzęcia w ramach poszczególnych wariantów jest określona w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Podstawą ustalenia wysokości płatności dobrostanowej w ramach wariantów, o których mowa w § 4 ust. 2:
1)
pkt 1 lit. a i c, jest średnia liczba loch oznakowanych kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy i zarejestrowanych zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, utrzymywanych przez rolnika w okresie, w którym ten rolnik przestrzega wymogów w ramach tych wariantów,
2)
pkt 1 lit. b i d, jest liczba tuczników, które:
a) 14
 pochodzą od loch objętych wnioskiem o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a, i w odniesieniu do których na podstawie tego wniosku i dołączonych do niego dokumentów oraz danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, o którym mowa w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, ustalono, że jest spełniony warunek, o którym mowa w § 3 ust. 6 pkt 1, a w dniu złożenia tego wniosku w ramach wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a, liczba wszystkich loch utrzymywanych w gospodarstwie rolnym nie przekracza więcej niż o 5% maksymalnej liczby loch określonej w planie poprawy dobrostanu zwierząt,
b)
w okresie ustalonym na podstawie ust. 6 lub 7 zostały:
poddane ubojowi w gospodarstwie rolnym albo
przemieszczone bezpośrednio do rzeźni z przeznaczeniem do uboju, albo
przemieszczone do rzeźni z przeznaczeniem do uboju za pośrednictwem wyłącznie jednego podmiotu prowadzącego działalność nadzorowaną, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967 oraz z 2020 r. poz. 148 i 285), albo
przemieszczone do rzeźni z przeznaczeniem do uboju za pośrednictwem grupy producentów rolnych lub związku grup producentów rolnych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1026),
c)
w okresie od dnia opuszczenia gospodarstwa rolnego, w którym rolnik realizował wariant, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a, do dnia poddania ubojowi w gospodarstwie rolnym lub do dnia przemieszczenia bezpośrednio do rzeźni z przeznaczeniem do uboju, lub do dnia przemieszczenia do podmiotów wymienionych w lit. b tiret trzecie lub czwarte, za pośrednictwem których te tuczniki zostaną przemieszczone do rzeźni z przeznaczeniem do uboju, były utrzymywane w gospodarstwie rolnym jedynie przez rolnika, który realizował wariant, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. b,
3)
pkt 2 lit. a, jest liczba krów mlecznych utrzymywanych przez rolnika i wypasanych zgodnie z wymogiem, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 załącznika nr 3 do rozporządzenia, w okresie, w którym ten rolnik przestrzega wymogów w ramach tego wariantu,
4)
pkt 2 lit. b, jest średnia liczba krów mlecznych utrzymywanych przez rolnika w okresie, w którym ten rolnik przestrzega wymogów w ramach tego wariantu,
5)
pkt 2 lit. c, jest średnia liczba krów mamek utrzymywanych przez rolnika w okresie określonym w § 4 ust. 4 pkt 5 lit. b,
6) 15
 pkt 3, jest średnia liczba samic z gatunku owca domowa (Ovis aries) w wieku co najmniej 12 miesięcy, utrzymywanych przez rolnika w okresie od dnia 16 października roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca kolejnego roku

- w odniesieniu do których do dnia objęcia wnioskiem o przyznanie płatności dobrostanowej dokonano zgłoszeń wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a najpóźniej od dnia objęcia tym wnioskiem są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

4.  16
 Średnią liczbę zwierząt, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 4-6, ustala się jako iloraz sumy dziennych liczb tych zwierząt i liczby dni w okresie:
1)
w którym rolnik przestrzega wymogów w ramach odpowiednich wariantów - w przypadku wariantów, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a i c oraz pkt 2 lit. b;
2)
określonym w § 4 ust. 4 pkt 5 lit. b - w przypadku wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2 lit. c;
3)
od dnia 16 października roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca kolejnego roku - w przypadku wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 3.
5. 
Okres utrzymywania zwierząt przez rolnika i liczbę tych zwierząt w tym okresie ustala się na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, o którym mowa w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
6. 
W przypadku gdy rolnik nie złożył wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. b lub d, w poprzednim roku, okres, o którym mowa w ust. 3 pkt 2 lit. b, trwa od dnia następującego po dniu, w którym upływają 4 miesiące od dnia złożenia takiego wniosku w danym roku, do dnia poprzedzającego dzień złożenia takiego wniosku w kolejnym roku, lecz nie dłużej niż do dnia 15 maja tego kolejnego roku.
7. 
W przypadku gdy rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. b lub d, w poprzednim roku, a w danym roku złożył taki wniosek:
1)
do dnia 15 maja - okres, o którym mowa w ust. 3 pkt 2 lit. b, trwa od dnia złożenia takiego wniosku w danym roku,
2)
po dniu 15 maja - okres, o którym mowa w ust. 3 pkt 2 lit. b, trwa od dnia 16 maja danego roku

- do dnia poprzedzającego dzień złożenia takiego wniosku w kolejnym roku, lecz nie dłużej niż do dnia 15 maja tego kolejnego roku.

8. 
Wysokość płatności dobrostanowej w ramach wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2 lit. a, w przypadku krowy mlecznej, która nie była wypasana przez cały okres, w którym rolnik przestrzega wymogów w ramach tego wariantu, ustala się jako iloraz iloczynu odpowiedniej stawki płatności dobrostanowej i liczby dni wypasu tej krowy zgodnie z wymogiem, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 załącznika nr 3 do rozporządzenia, oraz liczby 120.
9. 
W przypadku gdy dana krowa mleczna jest uwzględniona przy ustaleniu wysokości płatności dobrostanowej w ramach wariantu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2 lit. a, przysługującej więcej niż jednemu rolnikowi, a okres wypasania tej krowy zgodnie z wymogiem, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 załącznika nr 3 do rozporządzenia, przekracza 120 dni w okresie, o którym mowa w § 4 ust. 4 pkt 3 lit. a albo b, to płatność dobrostanowa przysługuje do tej krowy za pierwsze 120 dni jej wypasania zgodnie z tym wymogiem.
14 § 5 ust. 3 pkt 2 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 8 marca 2021 r. (Dz.U.2021.441) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2021 r.
15 § 5 ust. 3 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 3 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 8 marca 2021 r. (Dz.U.2021.441) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2021 r.
16 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 8 marca 2021 r. (Dz.U.2021.441) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2021 r.